İzmirSamsun

İzmirSamsunInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İzmir’in şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta konumlanan Adnan Menderes Havalimanı’na şehir merkezinden ulaşabilmenizi sağlayan çok sayıda toplu taşıma aracı ve özel ulaşım aracı mevcut. ESHOT otobüsleri, Havaş, İzmir Metro, İzban ve İzdeniz olarak sıralayabileceğimiz bu toplu taşıma araçlarını kullanmak istemediğiniz takdirde özel taşıma araçlarından da yararlanabiliyorsunuz. Daha hızlı ve daha konforlu bir yolculuk fırsatı sunan özel taşıma araçlarını ise taksi ve araç kiralama olarak sıralayabiliriz. Şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım trafiğin durumuna göre yaklaşık 20 ila 25 dakika sürüyor. İş çıkışı saatlerinde ve hafta sonlarında uzayabilen bu yolculuk süresini ise İzban kullanarak kısaltabiliyorsunuz.

Toplu Taşıma Araçları (ESHOT Otobüsleri, Havaş, İzban, İzmir Metro)

ESHOT Otobüsleri

İzmir’deki en aktif toplu taşıma aracı olarak nitelendirebileceğimiz ve şehrin hemen her noktasına konumlanan duraklarıyla Adnan Menderes Havalimanı’na rahatça gitmenizi sağlayan ESHOT otobüslerine, nerede olursanız olun rahatça ulaşabiliyorsunuz. Adnan Menderes Havalimanı’na Karşıyaka ve Mavişehir’den 200 numaralı otobüse, Alsancak Cumhuriyet Meydanı’ndan 202 numaralı otobüse ve İzotaş’tan 204 numaralı otobüse binerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Havaş Otobüsleri

Her ne kadar ESHOT otobüslerinden daha pahalı olsa da dakikliği ve hızıyla dikkatleri üzerine çeken Havaş otobüsleri taksilere para vermek istemeyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Alsancak’tan direkt olarak havaalanına giden Havaş otobüsleri, sabaha karşı 03:30’dan akşam 23:30’a kadar saatte bir olmak üzere hizmet veriyor. Alsancak’ta Swissotel Büyük Efes Oteli’nin önünden kalkan Havaş otobüsleri, sırasıyla Çankaya, Basmahane, Kahramanlar, Yeşildere, Karabağlar, Gaziemir ve Adnan Menderes Havalimanı rotasını izliyor. Adnan Menderes Havalimanı’na Alsancak’tan yaklaşık 1 saatte gitmenizi sağlayan Havaş otobüslerine aynı zamanda Aydın ve Manisa gibi çevre illerden de ulaşabiliyorsunuz.

İzban ve İzmir Metro

Direkt olarak veya aktarmalı bir şekilde şehrin dilediğiniz her noktasından Adnan Menderes Havalimanı’na varmanızı sağlayan İzban ve İzmir Metro, trafikte vakit kaybetmeden hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat etmek isteyenler için en ideal tercih. Eğer bulunduğunuz bölgede herhangi bir İzban veya İzmir Metro durağı yoksa ESHOT otobüsleri ile Halkapınar veya Alsancak Garı’na giderek yaklaşık 50 dakikada Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Eğer uçağınızın kalkmasına az bir zaman kaldıysa sizler için en ideal ulaşım aracı taksi. Her ne kadar İstanbul’da olduğu kadar popüler olmasa da taksiler geceleri otobüs seferlerinin az olduğu saatlerde havalimanına ulaşım açısından hayat kurtarıcı olabiliyor. Şehir içinde havalimanı taksilerine denk gelmeniz zor olduğundan özel olarak çağıracağınız bir taksiye binebilir ve yaklaşık yarım saatte Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Hem şehir içinde hem de havalimanında ofisi bulunan Sixt, Europcar, Avro Rent a Car, Trendcar, Garenta, Circular, Duray, Windy Car, Erboy, Avis, Budget, Pappilion, Rent Go ve Enterprise gibi firmalardan bir araç kiralayarak İzmir’de kaldığınız süre zarfında aracı kullanabilir ve döneceğiniz zaman aracı havalimanında firmaya teslim edebilirsiniz. Şahsi aracınızı kullanarak Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşmanız ise şehir merkezinden yaklaşık yarım saat sürüyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Hakkında

TAV Havalimanları tarafından işletilen ve eski adı Cumaovası Havalimanı olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, yolcu trafiği bakımından Türkiye’nin en işlek havalimanlarından biri olma özelliğini taşıyor. 2016 yılının istatistiklerine göre neredeyse 12 milyon yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı toplamda 118 bin metrekarelik bir alanı kaplayan terminal binasına sahip. İzmir şehir merkezine 18 km mesafede yer alan havalimanına yerli ve yabancı 65’ten fazla hava yolu firması aktarmalı ve aktarmasız uçuş seferleri düzenliyor.

Samsun’da Ulaşım Hakkında

Orta Karadeniz’in en güzel illerinden biri olan Samsun, sahip olduğu turizm kaynaklarının yanında oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına da sahip. Hiçbir ziyaretçisini yarı yolda bırakmayan ve şehir içi ulaşımda en fazla halk otobüslerinin tercih edildiği Samsun’da, minibüsler de oldukça sık kullanılıyor. Bunun yanında çeşitli taksi ve araç kiralama seçeneklerini de bulabileceğiniz Samsun’da, gitmek istediğiniz nokta neresi olursa olsun mutlaka birden çok taşıt bulma şansına sahipsiniz.

Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Çarşamba ilçe merkezine 25 kilometre, Samsun il merkezine ise 30 kilometre uzaklıkta bulunan Çarşamba Havalimanı’ndan istediğiniz çoğu noktaya aktarma yapmadan gidebiliyorsunuz. Tercih edebileceğiniz farklı seçenekler arasında en çok kullanılanı ise hem şehir merkezine hem de Ordu’ya direkt olarak ulaşmanızı sağlayan HAVAŞ otobüsleri. Tercih edebileceğiniz bir diğer toplu taşıma seçeneği ise BAFAŞ otobüsleri. Öte yandan toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyorsanız veya bu araçların saatleri size uymuyorsa taksi ve araç kiralama gibi özel ulaşım araçlarına da oldukça kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Toplu Taşıma Araçları (HAVAŞ ve BAFAŞ Otobüsleri)

HAVAŞ Otobüsleri

HAVAŞ otobüsleri her ne kadar 2017 yılında Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan Atakum, Atakent ve Samsun şehir merkezine olan servislerini durdursa da hala Ordu, Fatsa, Ünye ve Kumbaşı’nın merkezlerine ulaşım hizmeti veriyor. Havalimanına inen her Pegasus, İzair, Anadolu Jet, Türk Hava Yolları ve dış hat uçuşları için ayrı seferler düzenleyen HAVAŞ ile Ordu’da Kumbaşı ve otogara, Fatsa’da Metro Yazıhanesi önüne ve Ünye’de otogardaki 1 nolu peronun önüne gidebiliyorsunuz. Otobüse bindikten sonra biletinizi alabileceğiniz Ordu HAVAŞ otobüsleriyle yolculuk ise yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

BAFAŞ Otobüsleri

Çarşamba Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanızı sağlayan en ucuz yol BAFAŞ otobüsleri. Havalimanı terminalinin önünden rahatlıkla ulaşabileceğiniz BAFAŞ otobüsleri sayesinde 19 Mayıs, Atakum, Tekkeköy, Çarşamba, Alaçam, Bafra, Yakakent, Terme ve Samsun il merkezi gibi noktalara aktarmasız bir şekilde gidebiliyorsunuz. Öte yandan havalimanından hareket edip direkt olarak Fatsa ve Ordu’ya ulaşmanızı sağlayan BAFAŞ otobüsleri de mevcut. Otobüsler ve rotalar hakkında daha ayrıntılı bilgiye ise 05449255555 numarasından ulaşabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi ve Araç Kiralama)

Taksi

Haftanın her günü 24 saat boyunca hizmet veren taksilere, havalimanının terminal binasından çıktıktan sonra rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Burada bulabileceğiniz taksilerin neredeyse tamamı havalimanı bünyesinde hizmet veren taksiler. Bu da demek oluyor ki hangi taksiye binerseniz binin, hangi yolu kullanırsanız kullanın adil ve uygun bir ulaşım hizmetinden yararlanabiliyor ve sabit bir ücret ödüyorsunuz. Havalimanı her ne kadar şehir merkezlerinden uzakta yer alsa da uçaktan beraber indiğiniz yolcular ile taksiyi paylaşımlı kullanarak oldukça makul fiyatlarla ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Samsun Çarşamba Havalimanı bünyesinde hizmet veren taksilerin güncel fiyatlarına ise +905340731000 numarasından veya www.samsunhavalimanitaksi.com adresinden ulaşabiliyorsunuz.

Araç Kiralama

Samsun Çarşamba Havalimanı’na inmeden önce ön rezervasyon yaptırdığınız takdirde siz inişinizi gerçekleştirdiğinizde hazır olarak bekleyecek kiralık aracınız şüphesiz şehir içine veya bir başka noktaya ulaşmanın en hızlı ve en pratik yolu. Uzun süreli ve kalabalık konaklamalarınızda toplu taşımadan dahi daha ucuza gelebilen kiralık araçlar vasıtasıyla taksi veya toplu taşıma aracı bekleme derdi olmadan istediğiniz saatte istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Havalimanı iç hatlar terminalinde rahatlıkla bulabileceğiniz, yerli ve yabancı araç kiralama firmalarını ise Europcar - 03628448949, Avis - 03628448949, Yaşar Rent A Car - 03628448544, Hertz - 03628448646, Sixt - 08502222000, Budget - 03628448898 ve Sun Rent A Car – 03628448395 şeklinde sıralayabiliriz.