İzmirMardin

İzmirMardinInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İzmir’in şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta konumlanan Adnan Menderes Havalimanı’na şehir merkezinden ulaşabilmenizi sağlayan çok sayıda toplu taşıma aracı ve özel ulaşım aracı mevcut. ESHOT otobüsleri, Havaş, İzmir Metro, İzban ve İzdeniz olarak sıralayabileceğimiz bu toplu taşıma araçlarını kullanmak istemediğiniz takdirde özel taşıma araçlarından da yararlanabiliyorsunuz. Daha hızlı ve daha konforlu bir yolculuk fırsatı sunan özel taşıma araçlarını ise taksi ve araç kiralama olarak sıralayabiliriz. Şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım trafiğin durumuna göre yaklaşık 20 ila 25 dakika sürüyor. İş çıkışı saatlerinde ve hafta sonlarında uzayabilen bu yolculuk süresini ise İzban kullanarak kısaltabiliyorsunuz.

Toplu Taşıma Araçları (ESHOT Otobüsleri, Havaş, İzban, İzmir Metro)

ESHOT Otobüsleri

İzmir’deki en aktif toplu taşıma aracı olarak nitelendirebileceğimiz ve şehrin hemen her noktasına konumlanan duraklarıyla Adnan Menderes Havalimanı’na rahatça gitmenizi sağlayan ESHOT otobüslerine, nerede olursanız olun rahatça ulaşabiliyorsunuz. Adnan Menderes Havalimanı’na Karşıyaka ve Mavişehir’den 200 numaralı otobüse, Alsancak Cumhuriyet Meydanı’ndan 202 numaralı otobüse ve İzotaş’tan 204 numaralı otobüse binerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Havaş Otobüsleri

Her ne kadar ESHOT otobüslerinden daha pahalı olsa da dakikliği ve hızıyla dikkatleri üzerine çeken Havaş otobüsleri taksilere para vermek istemeyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Alsancak’tan direkt olarak havaalanına giden Havaş otobüsleri, sabaha karşı 03:30’dan akşam 23:30’a kadar saatte bir olmak üzere hizmet veriyor. Alsancak’ta Swissotel Büyük Efes Oteli’nin önünden kalkan Havaş otobüsleri, sırasıyla Çankaya, Basmahane, Kahramanlar, Yeşildere, Karabağlar, Gaziemir ve Adnan Menderes Havalimanı rotasını izliyor. Adnan Menderes Havalimanı’na Alsancak’tan yaklaşık 1 saatte gitmenizi sağlayan Havaş otobüslerine aynı zamanda Aydın ve Manisa gibi çevre illerden de ulaşabiliyorsunuz.

İzban ve İzmir Metro

Direkt olarak veya aktarmalı bir şekilde şehrin dilediğiniz her noktasından Adnan Menderes Havalimanı’na varmanızı sağlayan İzban ve İzmir Metro, trafikte vakit kaybetmeden hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat etmek isteyenler için en ideal tercih. Eğer bulunduğunuz bölgede herhangi bir İzban veya İzmir Metro durağı yoksa ESHOT otobüsleri ile Halkapınar veya Alsancak Garı’na giderek yaklaşık 50 dakikada Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Eğer uçağınızın kalkmasına az bir zaman kaldıysa sizler için en ideal ulaşım aracı taksi. Her ne kadar İstanbul’da olduğu kadar popüler olmasa da taksiler geceleri otobüs seferlerinin az olduğu saatlerde havalimanına ulaşım açısından hayat kurtarıcı olabiliyor. Şehir içinde havalimanı taksilerine denk gelmeniz zor olduğundan özel olarak çağıracağınız bir taksiye binebilir ve yaklaşık yarım saatte Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Hem şehir içinde hem de havalimanında ofisi bulunan Sixt, Europcar, Avro Rent a Car, Trendcar, Garenta, Circular, Duray, Windy Car, Erboy, Avis, Budget, Pappilion, Rent Go ve Enterprise gibi firmalardan bir araç kiralayarak İzmir’de kaldığınız süre zarfında aracı kullanabilir ve döneceğiniz zaman aracı havalimanında firmaya teslim edebilirsiniz. Şahsi aracınızı kullanarak Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşmanız ise şehir merkezinden yaklaşık yarım saat sürüyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Hakkında

TAV Havalimanları tarafından işletilen ve eski adı Cumaovası Havalimanı olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, yolcu trafiği bakımından Türkiye’nin en işlek havalimanlarından biri olma özelliğini taşıyor. 2016 yılının istatistiklerine göre neredeyse 12 milyon yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı toplamda 118 bin metrekarelik bir alanı kaplayan terminal binasına sahip. İzmir şehir merkezine 18 km mesafede yer alan havalimanına yerli ve yabancı 65’ten fazla hava yolu firması aktarmalı ve aktarmasız uçuş seferleri düzenliyor.

Mardin’de Ulaşım Hakkında

Gerek kendine özgü mimarisi gerekse köklü geçmişi ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmayı başaran Mardin’de şehir içi toplu ulaşım minibüsler ve özel halk otobüsleri ile sağlanıyor. Öte yandan birçok turistik alana ev sahipliği yapan Eski Mardin bölgesini ise yürüyerek rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Mardin’in ilçelerine gitmek için tercih edebileceğiniz en sık kullanılan yöntemler ise minibüsler ve taksiler.

Mardin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Çoğu turistik ilçeye ve Mardin’in merkezine yakın bir mesafede konumlanması sebebiyle Mardin Havalimanı’na ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanıyor. Kızıltepe’ye 8 kilometre, Mardin’in merkezine 20 kilometre, Nusaybin’e 66 kilometre ve Midyat’a 75 kilometre uzaklıkta yer alan Mardin Havalimanı’na inişinizi gerçekleştirdiğinizde, il ve ilçe merkezlerine gitmek için birden çok ulaşım seçeneğiniz bulunuyor. Bu seçeneklerden en popüler ve en ucuz olanı olan minibüslerin yanında daha hızlı ve konforlu bir taşıt arayanlar için de taksiler hizmet veriyor. Öte yandan havalimanından bir araç kiralayarak Mardin’de konakladığınız süre zarfında dilediğiniz her zaman bir ulaşım aracına sahip olabilir ve gitmek istediğiniz her yere bekleme süreleri olmaksızın hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Eğer bir otelde konaklayacaksanız, konaklayacağınız otel ile önceden iletişime geçerek bir transfer aracı talep etmek de bir diğer seçeneğiniz. Bu sayede uçağınızın geldiği saatte sizi hazır olarak bekleyecek transfer aracı sayesinde aktarma yapmadan konaklayacağınız otele gidebiliyorsunuz. Tercih edeceğiniz araç her ne olursa olsun Mardin Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek 30 dakika, Kızıltepe’ye gitmek ise 10 dakika sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Minibüsler)

Minibüsler

Havalimanından şehir merkezine ulaşımda yerli ve yabancı turistler tarafından en sık tercih edilen ulaşım aracı olan minibüsler, gerek ekonomikliği gerekse şehrin hemen her yerinde olan duraklarıyla takdiri hak ediyor. Havalimanının geliş terminalinin önünde bulabileceğiniz Mardin - Kızıltepe minibüsleri sayesinde ister Mardin’e ister Kızıltepe’ye gidebiliyorsunuz. Ayrıca bu minibüsler sayesinde Mardin Yenişehir ve Diyarbakır Kapı’ya gitmek de mümkün. Mardin Yenişehir’e gittiğinizde ise aktarma yaparak şehrin neredeyse her noktasına rahatça ulaşma fırsatını yakalayabiliyorsunuz. Kızıltepe’ye 10 dakikada ulaşmanızı sağlayan minibüsler vasıtasıyla Mardin Yenişehir’e gitmek ise trafiğin durumuna göre 45 dakikanızı alıyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Mardin şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer aldığı için Mardin Havalimanı’ndan taksiye bindiğinizde şehir içindeki noktalara ulaşmak için minibüslerin yaklaşık 5 katı bir fiyatı gözden çıkarmanız gerektiğini önceden belirtelim. Fakat haftanın her günü 24 saat olmak üzere taşımacılık hizmeti veren taksiler, minibüslerin olmadığı saatlerde veya daha hızlı bir şekilde seyahat etmeniz gerektiğinde can kurtarıcı olabiliyor. Havalimanı taksilerini diğer taksilerden ayıran bir diğer özellik ise sabit ücret tarifeleri ile hizmet veriyor olmaları. Bu sebeple Mardin Havalimanı’na günün hangi saatinde giderseniz gidin taksilere vereceğiniz ücret değişmiyor.

Araç Kiralama

Mardin Havalimanı’nda beklemek istemiyorsanız ve şehir merkezine hızlıca ulaşmanız gerekiyorsa tercih edebileceğiniz bir diğer özel ulaşım aracı seçeneği kiralık araçlar. Mardin’de uzun bir süre kalıp çevre il ve ilçeleri de gezmeyi planlayanlar için hızlı olduğu kadar ekonomik de olan kiralık araçlara Mardin Havalimanı’ndan ulaşabiliyorsunuz. Mardin Havalimanı küçük bir havalimanı olduğu için terminalde yalnızca 2 adet araç kiralama firması bulunuyor. Bu araç kiralama firmalarından ilki olan Avis’e 04823120444 numarasından, ikincisi olan Enterprise’a ise 04823133034 numarasından ulaşabiliyorsunuz. Mardin’e gelmeden önce bu firmaları arayarak ön rezervasyon yaptırdığınız takdirde ise siz havalimanına indiğinizde aracınız sizi hazır olarak bekliyor. Öte yandan aracı alırken doldurduğunuz formda teslim noktası olarak yine Mardin Havalimanı’nı işaretlerseniz, döneceğiniz zaman toplu taşıma veya taksi ile uğraşmadan uçağınıza yetişme şansını elde edebiliyorsunuz.