Trabzonİzmir

TrabzonİzmirInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Trabzon Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Karadeniz’in en gelişmiş şehirlerinden biri olan Trabzon’da şehir merkezinden havalimanına ulaşmanızı sağlayan birçok yöntem mevcut. Trabzon’un merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta yer alan Trabzon Havalimanı’na dilediğiniz noktadan Havaş otobüslerine veya dolmuşlara binerek ulaşabiliyorsunuz. Eğer uçağınızın kalkmasına az bir vakit varsa veya toplu taşıma araçlarını kullanmayı sevmiyorsanız tercih edebileceğiniz taksiler, trafiğin durumuna göre yaklaşık 10 dakikada sizi Trabzon Havalimanı’na götürebiliyor. Tatilinizin başında kiraladığınız araçları havalimanındaki ofislere temin edebileceğiniz gibi uçuş yapacağınız havayolu şirketinin transfer hizmetleri sayesinde de Trabzon Havalimanı’na rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Toplu Taşıma Araçları (Havaş Otobüsleri, Dolmuş)

Havaş Otobüsleri

Trabzon Havalimanı’na rahatça ulaşabilmenizi sağlayan Havaş otobüsleri, 3 farklı güzergâhta hizmet veriyor. Şehir merkezinden Trabzon Havalimanı’na giden Havaş otobüsleri; şehir merkezinden başlayarak Beşirli, Uzunkum, Yavuz Selim Bulvarı, Tanjant Erdoğdu Kavşağı ve Tanjant yolu rotasında ilerliyor. Kiler Market’in önü, Tanjant yolundaki dershanenin karşısı, Yavuz Selim Bulvarı Migros önü, Orhan Petrol Ofisi ve Beşirli Uzunkum Otel ise Havaş otobüslerinin bu güzergâhtaki yolcu alma noktaları. Şehir merkezinden Trabzon Havalimanı’na ise bu hattaki Havaş otobüsleri ile yaklaşık yarım saatte ulaşabiliyorsunuz. Öte yandan Trabzon Havalimanı’na gitmek isteyen tüm yolcular için Hopa-Ardeşen ve Rize’den de Havaş otobüsleri kalkıyor. Hopa, Arhavi, Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çayeli, Rize, Derepazarı ve Of’tan binebileceğiniz Havaş otobüsleri sizi geliş terminalinin hemen dışında indiriyor. Trabzon Havalimanı’na Hopa’dan 3,5 saat, Ardeşen’den 2,5 saat ve Rize’den 1,5 saatte ulaşabildiğinizi de belirtmeden geçmeyelim. Giresun Havaş otobüsleri ile ise Trabzon Havalimanı’na direkt olarak ulaşabiliyorsunuz. Gece 00:00 ile akşam 21:30 arasında haftanın her günü hizmet veren Giresun Havaş otobüsleri, Keşap, Espiye, Çavuşlu, Görele, Çarşıbaşı ve Bulancak’tan yolcularını alıyor ve son durak olan Trabzon Havalimanı’na Giresun şehir merkezinden yaklaşık 3 saatte ulaşılabiliyor.

Dolmuş

Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nden Trabzon Havalimanı’na kadar gitmenizi sağlayan dolmuşlar, Havaş otobüslerini kullanmak istemeyenler için ideal bir tercih olarak yolcularını bekliyor. Trabzon şehir merkezindeki birçok duraktan binebileceğiniz ve geliş terminalinin dışına kadar rahatlıkla ulaşmanızı dolmuşlar Havaş otobüslerinin denk gelmediği saatlerde hayat kurtarıcı olabiliyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Taksi

Trabzon’un şehir içi ulaşımında turistler tarafından olduğu kadar yerliler tarafından da sıklıkla kullanılan taksilere hemen her yerde rastlayabiliyorsunuz. Olur da yakınlarda bir taksi göremezseniz en yakın taksi durağı ile iletişime geçerek beş dakika gibi kısa bir sürede bulunduğunuz noktaya kadar gelen taksiler vasıtasıyla trafiğin durumuna göre en fazla 10 dakikada Trabzon Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Eğer uçağınızın kalmasına dakikalar kaldıysa ve son servisi de kaçırdıysanız taksiler sayesinde uçağınızı rahatlıkla yakalayabiliyorsunuz.

Araç Kiralama

Trabzon’da uzun süre boyunca kalmayı planlayanlar ve sürekli olarak bir araca ihtiyacı olanlar ya da toplu taşıma araçlarını sevmeyip taksilere de fahiş fiyatlar ödemek istemeyenler için en ideal tercih olan araç kiralama, uzun süreli tatillerde oldukça ekonomik bir ulaşım yolu oluyor. Sadece havalimanına gitmek için değil çevre il ve ilçeleri gezmek için de kullanabileceğiniz gibi kiraladığınız aracı uçağa binmeden hemen önce havalimanında da teslim edebiliyorsunuz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken husus ise araç kiralayacağınız firmanın havalimanında da bir şubesinin bulunması. Hem havalimanının içinde hem de şehir merkezinde rahatlıkla bulabileceğiniz yerli ve yabancı firmaları ise  Garenta Rent A Car, Nehir Rent A Car, Avis Rent A Car, Sixt Rent A Car, Ece Oto Kiralama, Esas Rent A Car ve Budget Rent A Car şeklinde sıralayabiliriz.

Trabzon Havalimanı Hakkında

Yıllık 3.5 milyon yolcu kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük havalimanlarından biri olarak gösterilen Trabzon Havalimanı, 2 adet terminaliyle yolcularını en iyi şekilde ağırlıyor. Şehre sadece 6 kilometre mesafede bulunan havalimanı, 1,5 milyon metrekarelik yüzölçümüyle de dikkatleri çekmeyi başarıyor. Anadolu Jet, Sun Express, Pegasus Havayolları, Onur Air, Bora Jet, Atlas Global, ve Türk Hava Yolları gibi en bilindik firmaları bünyesinde barındıran Trabzon Havalimanı’ndan Kıbrıs, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Köln, Berlin, Düsseldorf, Stuttgart, Viyana ve Kuveyt gibi şehirlere de direkt olarak uçabiliyorsunuz.

İzmir’de Ulaşım Hakkında

Toplu taşıma araçları ile ulaşamayacağınız yer sayısının neredeyse sıfır olduğu İzmir’de şehir içi ulaşım ağı o kadar geniş ve gelişmiş ki Türkiye’nin hatta dünyanın sayılı yerleri arasında gösteriliyor. ESHOT otobüsleri, İzdeniz, İzban ve İzmir Metro gibi çok sayıda farklı toplu taşıma aracı ile tüm yolcularını başarıyla gitmek istedikleri yerlere ulaştırmayı başaran İzmir’de en dikkat çekici noktalardan biri ise bu farklı seçeneklerin tümüne ortak bir kart ile binilebiliyor olunması. Konaklayacağınız süreye göre alabileceğiniz Bilet 35, aylık bilet ve İzmirim Kart ile tüm bu ulaşım hizmetlerinden zahmetsizce yararlanabileceğiniz İzmir’de Urla gibi şehir merkezinden uzak ilçelere normal tarifeden biraz daha fazla bir ulaşım ücreti kesilse de merkeze yakın ilçelerin tümüne aynı fiyat tarifesi uygulanıyor. Kredi kartınız vasıtasıyla nerede olursanız olun kartınıza online olarak para yükleyebildiğiniz İzmir’de hangi toplu taşıma aracına binerseniz binin sabit bir fiyat tarifesinden yararlanabiliyor ve 90 dakika içerisinde yaptığınız hiçbir aktarmada ekstra bir ücret ödemiyorsunuz. Fakat bu 90 dakikalık aktarma uygulamasını Bilet 35 kartları ile kullanamayacağınızı belirtmekte fayda var. Bilet 35 kartları, genellikle şehirde birkaç gün veya birkaç hafta konaklayacak turistler tarafından kullanılıyor ve kullanıldığı ilk andan itibaren 35 gün boyunca geçerliliğini sürdürüyor. Size belirli bir sayıda toplu taşıma aracı kullanma imkânı sağlayan Bilet 35 kartları tüm gişelerden kolaylıkla temin edilebiliyor. Öte yandan gece geç vakitlerde de ulaşım imkânı sağlayan İzmir’de, bazı güzergâhlar arasında “Baykuş” adı verilen toplu taşıma araçları yer alıyor. Baykuşlar her ne kadar normal tarifenin iki katı kadar ücret talep etseler de geç vakitlerde sizi fahiş taksi fiyatlarından kurtarabiliyor.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

İzmir’in şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta konumlanan Adnan Menderes Havalimanı’nda yolcuların şehir merkezine ulaşabilmesini sağlayan çok sayıda toplu taşıma aracı ve özel ulaşım aracı mevcut. ESHOT otobüsleri, Havaş, İzmir Metro, İzban ve İzdeniz olarak sıralayabileceğimiz bu toplu taşıma araçlarını kullanmak istemediğiniz takdirde özel taşıma araçlarından da yararlanabiliyorsunuz. Daha hızlı ve daha konforlu bir yolculuk fırsatı sunan özel taşıma araçları ise taksi ve araç kiralama olarak karşımıza çıkıyor. Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, trafiğin durumuna göre yaklaşık 20 ila 25 dakika sürüyor. İş çıkışı saatlerinde ve hafta sonlarında uzayabilen bu yolculuk süresini ise İzban kullanarak kısaltabiliyorsunuz.

Toplu Taşıma Araçları (ESHOT Otobüsleri, Havaş, İzban, İzmir Metro)

ESHOT Otobüsleri

İzmir’deki en aktif toplu taşıma aracı olarak nitelendirebileceğimiz ve şehrin hemen her noktasına konumlanan duraklarıyla istediğiniz yere rahatça gitmenizi sağlayan ESHOT otobüslerine, havalimanının geliş terminalinden çıktığınızda rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Gitmek istediğiniz yer Karşıyaka ve Mavişehir istikâmeti ise 200 numaralı otobüse, Alsancak Cumhuriyet Meydanı ise 202 numaralı otobüse ve Bornova, Metro ve Otogar durakları ise 204 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Günün 24 saati çalışan bu otobüs hatları sayesinde Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Havaş Otobüsleri

Her ne kadar ESHOT otobüslerinden daha pahalı olsa da dakikliği ve hızıyla dikkatleri üzerine çeken Havaş otobüsleri taksiye para vermek istemeyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Havalimanından Alsancak’a direkt olarak giden Havaş otobüsleri, sabah 08:40’tan sabaha karşı 03:30’a kadar saatte bir olmak üzere hizmet veriyor. Alsancak’taki son durağı Swissotel Büyük Efes Oteli olan Havaş otobüsleri, Adnan Menderes Havalimanı’ndan başlayarak sırasıyla Gaziemir, Karabağlar, Yeşildere, Kahramanlar, Basmahane ve Çankaya rotasını izliyor. Havalimanından Alsancak’a yaklaşık 1 saatte gitmenizi sağlayan Havaş otobüsleri ile aynı zamanda Aydın ve Manisa gibi çevre illere de ulaşabiliyorsunuz.

İzban ve İzmir Metro

Direkt olarak veya aktarmalı bir şekilde şehrin dilediğiniz her noktasına varmanızı sağlayan İzban ve İzmir Metro, trafikte vakit kaybetmeden hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat etmek isteyenler için en ideal tercih. ESHOT otobüsleri gibi İzmir’in en popüler toplu taşıma araçlarından biri olan İzban’a havaalanından da rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. İzmir’in en uzak ilçelerine dahi ulaşabilmenizi sağlayan ve Gaziemir, Alsancak, Halkapınar, Şirinyer, Bayraklı, Menderes, Torbalı gibi yerlere giderken kullanabileceğiniz İzban, seferlerine saat 05:20’de başlayıp gece 01:20’de son veriyor. Hatay, Kemeraltı, Konak ve Çankaya gibi daha merkezi yerlere ulaşmanızı sağlayan İzmir Metro’nun seferleri ise haftanın 7 günü boyunca sabah 06:00’dan başlayıp gece 00:20’ye kadar devam ediyor. Havalimanından şehir merkezine gitmek istediğinizde ise Aliağa-Menemen istikâmetindeki İzban’a binerek Sarnıç, Gaziemir, Esbaş, Semt Garajı, Şirinyer, Kemer duraklarından sonra Alsancak’a ulaşabiliyorsunuz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Eğer zamanınız kısıtlıysa veya tek başınıza seyahat etmek istiyorsanız sizler için en ideal ulaşım aracı taksi. Havalimanı bünyesinde çalışan taksilerden birine binerek sabit fiyat tarifesinin verdiği avantajdan yararlanarak hangi taksiye binerseniz binin aynı ücreti ödüyorsunuz. Adnan Menderes Havalimanı’na inişinizi gerçekleştirdikten sonra terminalin dışında 7 gün ve 24 saat boyunca hizmet veren havalimanı taksilerinden birine binerek trafiğin durumuna göre yaklaşık 20-25 dakikada şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

Araç Kiralama

Şehirde daha uzun süre kalacaklar veya sürekli ve hızlı olarak seyahat etmesi gerekenler için ise en ideal tercih araç kiralamak. Önceden rezervasyon yaptırdığınızda siz havalimanına indiğinizde kapıda sizi bekleyecek olan aracınızı terminal içerisinde hizmet veren yerli ve yabancı birçok farklı firmadan temin edebiliyorsunuz. Adnan Menderes Havalimanı içerisinde yer alan başlıca araç kiralama firmalarını ise Sixt, Europcar, Avro Rent a Car, Trendcar, Garenta, Circular, Duray, Windy Car, Erboy, Avis, Budget, Pappilion, Rent Go ve Enterprise olarak sıralayabiliriz.