ÇanakkaleAnkara

ÇanakkaleAnkaraInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

En Ucuz Çanakkale - Ankara Uçak Biletleri

Sonuç Bulunamadı

Üzgünüz, aradığınız kriterlere uygun uçuş bulunamadı.

En Ucuz Ankara - Çanakkale Uçak Biletleri

Sonuç Bulunamadı

Üzgünüz, aradığınız kriterlere uygun uçuş bulunamadı.

Şehir Merkezinden Çanakkale Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Çanakkale'de en çok kullanılan toplu taşıma aracı belediye otobüsleriyle şehir merkezinden Çanakkale Havalimanı'na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Minibüsler ve havalimanı servisleri maalesef şehir merkezinden havalimanına sefer düzenlemiyorlar. Belediye otobüsleriyle kent merkezinden havalimanına gitmekse ortalama 30 dakika sürüyor. Bunun yanı sıra taksi, araç kiralama ve transfer gibi ulaşım alternatiflerini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Özellikle transfer seçeneği, Çanakkale'de şehir merkezinden havalimanına gitmek için sıklıkla kullanılıyor. Üstelik bu ulaşım alternatifleriyle şehir merkezi ile havalimanı arası ortalama 20 dakika sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Belediye Otobüsleri)

Belediye Otobüsleri

Çanakkale'de şehir içi ulaşımda minibüslerle birlikte en ekonomik ulaşım aracı olarak ön plana çıkan belediye otobüsleri, şehir merkezinden Çanakkale Havalimanı'na gitmek isteyen yolcular için de tek toplu taşıma aracı olarak ön plana çıkıyor. Uçak sefer saatinden en az 2 saat önce yola çıkan belediye otobüsleri, Çanakkale Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor. şehir merkezinden havalimanına otobüsler ile yapılan 17 kilometrelik yolculuk da ortalama 30 dakika sürüyor. Tabii yolcu yoğunluğu ve trafik durumu gibi etmenler sürenin kısalıp uzamasına neden olabiliyor. Belediye otobüslerinin sefer saatleri, nereden kalktıkları, durakları vb. konularda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, 444 17 17 numaralı telefondan Çanakkale Belediyesi'ni, 0286 217 58 90 numaralı telefondan da Çanakkale Belediyesi Araç Takip Merkezi'ni arayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Şehir merkezinden ya da Çanakkale'nin diğer ilçelerinden Çanakkale Havalimanı'na gitmek için taksileri kullanabilirsiniz. Özellikle uçağı kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya kalanların sıklıkla başvurduğu ulaşım aracı olan taksi, kent merkezinden havalimanına yolcuları ortalama 20 dakikada götürüyor. Günün 24 saati aynı tarife üzerinden hizmet veren taksiler, herhangi bir taksi durağını aradığınız takdirde bulunduğunuz yere kadar geliyorlar. Dilerseniz de yola çıkıp boş bir taksiyi çevirerek havalimanına yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, diğer şehirlere oranla taksi ücretleri ortalamanın biraz üzerinde olduğu için, havalimanına giderken taksicilerle pazarlık yapmanızda fayda var.

Araç Kiralama

Çanakkale tatilinizi süresince belediye otobüslerini beklemek istemiyor, taksilere sürekli fazla para ödemek istemiyorsanız araç kiralama seçeneği sizin için en uygun ulaşım aracı olarak gözüküyor. Araç kiralayarak kentin farklı noktalarına kimseye bağlı kalmadan keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden havalimanına gitmek için iyi bir alternatif oluşturan araç kiralama seçeneği için, Çanakkale Havalimanı'nda bayisi bulunan firmalarla görüşebilirsiniz. Eğer araba kiraladığınız ya da kiralamayı düşündüğünüz firmanın havalimanında bayisi bulunmuyorsa, aracı havalimanında bırakma teklifinizi kabul etmeyebiliyor. Bu nedenle Çanakkale Havalimanı'nda bayisi bulunan araç kiralama firmalarını tercih etmenizi öneriyoruz. Hem şehir merkezinde hem de Çanakkale Havalimanı'nda bayisi bulunan ve en çok tercih edilen iki araç firması var; Avis ve Grup Rent A Car. Bunların dışında birkaç yerli araç kiralama firması daha bulunuyor. Siz de bu firmalardan size en uygun teklif vereni seçerek yolculuğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

Transfer

Şehir merkezinden Çanakkale Havalimanı'na gitmek için iki farklı transfer hizmeti bulunuyor. Bunlardan ilki, konakladığınız otelin sağladığı havalimanı transfer hizmeti. Diğeri ise genelde araç kiralama firmalarının sunduğu fakat bazen yalnızca transfer hizmeti veren firmaların da sağladığı havalimanı transfer hizmeti. Konakladığınız otelin havalimanı transfer hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, dönüş tarihinizden bir gün önce otel yetkililerine uçağınızın saat kaçta hareket edeceğini bildirmeniz gerekiyor. Buna göre yetkililer size şoförlü bir araç ayarlıyorlar ve uçuş saatinizden en az 1 saat önce havalimanında oluyorsunuz. Diğer havalimanı transfer hizmeti ise araç kiralama mantığıyla oldukça benzer. Havalimanı transfer hizmeti veren firmalara giderek, kaç kişi olduğunuzu, uçağınızın saat kaçta hareket edeceğini bildiriyorsunuz, onlar da size en uygun teklifleri sıralıyorlar. Bu teklifler arasından bir tanesini seçerek şehir merkezinden Çanakkale Havalimanı'na olan yolculuğunuzu tamamlayabiliyorsunuz. 17 kilometrelik mesafenin ortalama 20 dakikada katedildiği transfer hizmetinde eğer kalabalık bir grupsanız, araç yerine otobüs de talep edebiliyorsunuz. Tabii fiyat da ona göre artıyor. Faka en fazla 4 kişinin yapacağı bir havalimanı transfer işleminde yolculuk ücreti 40 TL'den başlıyor. Taksi ve araç kiralama seçeneklerinden daha ekonomik olması, Çanakkale'de şehir merkezinden havalimanına gitmek isteyen yolcular tarafından transfer hizmetinin sıklıkla kullanılmasına sebep oluyor.

Çanakkale Havalimanı Hakkında

1995 senesinde hem sivil hem de askeri kategoride hizmet vermeye başlayan Çanakkale Havalimanı'nın 1200 metrekare büyüklüğünde terminal binası bulunuyor. Hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlarının yapıldığı havalimanında 2008 senesinde yeni terminal ve apron inşasına başlatılarak bölgeler genişletilmiş ve daha verimli hale getirilmiş. 2010 senesinde ise ARFF binasının inşasına başlanmış ve 2011'de tamamlanarak hizmete açılmış. Marmara Bölgesi'nin en işlek havalimanlarından biri olan Çanakkale Havalimanı ile şehir merkezi arasında 17 kilometre mesafe bulunuyor. Haftanın her günü saat 23:40'da AnadoluJet firması Ankara'da Çanakkale'ye ve saat 06.10'da Çanakkale'den Ankara'ya, Onur Air firması saat 23:20'de İstanbul'dan Çanakkale'ye ve Borajet firması da saat 07.10'da Çanakkale'den İstanbul'a sefer düzenliyor. Bunlara ek olarak Türkiye'nin ve dünyanın çoğu bölgesinden Çanakkale'ye İstanbul ya da Ankara aktarmalı uçuşlar düzenleniyor. Son 4 yılda Çanakkale Havalimanı'nda ziyaretçi sayısı düzenli olarak artıyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde iç hatlar terminali 206 bin yolcu, dış hatlar terminali de 13 bin yolcu tarafından kullanılmış.

Ankara Şehir İçi Ulaşımı Hakkında

Siz nerede olursanız olun veya gideceğiniz yer neresi olursa olsun birçok farklı taşıma aracı ile sizi hedeflediğiniz noktaya direkt olarak götürebilecek kadar çok seçeneğe sahip olan Ankara, bu özelliği ile Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olmayı başarıyor. Ego halk otobüsleri, metro, banliyö, dolmuş ve Ankaray ile geniş bir ulaşım ağında hizmet veren Ankara’nın toplu taşıma araçları için geliştirilen birden çok web tabanlı uygulama da toplu taşıma araçlarını tercih edenlerin kullanımına sunuluyor. Ankara’nın yerlileri için geliştirilse dahi herkes tarafından kullanabilen ve toplu taşıma araçları hakkında bilgi sağlayan bu uygulamalar ile Ankara içinde seyahat etmek de bir o kadar kolaylaşıyor. Kartınıza dolum yapmaktan tutun da otobüslerin bulunduğunuz durağa kaç dakika sonra ulaşacağını öğrenmeye kadar birçok farklı işlemi tek tıkla yapabileceğiniz bu uygulamalar sayesinde hangi taşıtı kullanırsanız daha hızlı seyahat edebileceğinizi dahi görebiliyorsunuz. Diğer yandan ülkemizin yüzölçümü olarak en büyük şehirleri arasında yer alan Ankara’da aktarmalı ulaşım da bir o kadar kaçınılmaz. 16 Aralık 192 tarihinde kurulan EGO (Ankara Elektrik, Gaz ve Otobüs İşletme Müessesi) ise tüm toplu taşıma araçlarının bağlı olduğu kurum.
Öte yandan Ankara’da toplu taşıma araçlarından faydalanabilmek için fiyatları ve özellikleri birbirinden farklı olan 5 adet ulaşım kartından birine sahip olmak gerekiyor. Güvenceli AnkaraKart’ın Tam AnkaraKart’lardan farkı, ek güvence özelliğinin bulunması. Güvenceli AnkaraKart’ınıza kiosklardan veya bayilerden dolum yapabiliyorsunuz. Tam AnkaraKart’lar ise Smart veya Mini Banko cihazlarından ya da bayilerden doldurulabiliyor. İndirimli AnkaraKart ise belirli evraklar karşılığında sadece öğretmen ve öğrencilerin alabildiği bir kart. Bir diğer toplu taşıma kartı olan Serbest AnkaraKart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Son kart olan Kullan-At AnkaraKart ise Ankara’da kısa bir süre kalacakların sıklıkla tercih ettiği kart çeşidi. Fakat bu kartlara dolum yapılamadığı için her geçişte yenisinin alınması gerekiyor. Bir haftadan daha uzun süre kalacakların ve toplu taşıma araçlarını sıklıkla kullanacakların Tam AnkaraKart alması ise en akıllıca tercih.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için birden fazla yol mevcut. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve hızlı bir şekilde seyahat etmeniz gerekiyorsa taksileri tercih etmenizde fayda var. Yine aynı şekilde araç kiralayarak da hızlı bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat herhangi bir aceleniz yoksa ve özel taşıma araçlarına para vermek istemiyorsanız halk otobüsleri ile de şehir merkezine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Otobüse bindikten sonra şehir merkezine ulaşmanız ise trafiğin durumuna göre yaklaşık 2 saat sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Halk Otobüsleri)

Halk otobüsleri ile Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak her ne kadar rahat ve kolay olsa da daha önce de belirttiğimiz gibi yaklaşık 2 saat sürüyor. Fakat aceleniz yoksa kullanabileceğiniz ve şehrin en merkezi noktalarında duraklara sahip olan 442-3 numaralı hat, sizi istediğiniz noktaya götürmeye yetiyor. İlk durağı Esenboğa Havalimanı iç hatlar geliş terminali olan 442-3 hatlı otobüsle yolculuk Aşti’de son buluyor. Atatürk Kültür Merkezi, Ankara Arena Spor Salonu, Güvenpark ve şehirlerarası otobüs terminali ise sırasıyla güzergâhta yer alan duraklar. Hafta içi ve cumartesi olmak üzere 6 gün boyunca gece 24:00’ten akşam 23:30’a kadar hizmet veren 442-3 numaralı otobüsler yarım saatte bir olmak üzere hareket ediyor.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Belli bir süre Ankara’da kalacaksanız ve sürekli yollarda olmanız gerekiyorsa tercih edebileceğiniz en rahat yöntem araç kiralamak. Konforlu ve hızlı bir şekilde şehrin her yerine ulaşmanızı sağlayacak ve anlaştığınız süre zarfında sürekli elinizin altında olacak bu araçları Esenboğa Havalimanı’nda şubesi olan yerli ve yabancı birçok farklı firmadan temin edebiliyorsunuz. Ön rezervasyon yaptırdığınız takdirde havaalanında sizi bekleyecek olan araçları kiralayabileceğiniz en bilindik firmalar ise Eco Rent A Car, Div Rent, Payless, Thrifty, Sixt, Avis, Garenta, Central, Europcar, Hertz, Budget, Almira ve Rent Go. Araç kiraladıktan sonra Ankara şehir merkezine ulaşmanız ise trafiğin durumuna göre yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Taksi

Eğer şehir içine gitmek için taksiyi tercih edecekseniz Esenboğa Havalimanı bünyesinde hizmet veren taksileri tercih etmenizi öneriyoruz. Diğer taksilerin aksine sabit fiyat sunmaları sebebiyle büyük beğeni toplayan Esenboğa Havalimanı taksileri sayesinde fahiş fiyatlar ödemekten kaçınabiliyorsunuz. Havalimanından şehir merkezine rahat bir şekilde ulaşmanızı sağlayan taksilerle de araç kiralamada olduğu gibi yaklaşık 40 dakikada hedefinize ulaşabiliyorsunuz. Esenboğa Havalimanı ve şehir merkezi arasındaki mesafenin de yaklaşık 30 kilometre olduğunu hatırlatalım.

Ankara Esenboğa Havalimanı