AntalyaVan

AntalyaVanInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezi’nden Antalya Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na gitmek için kullanabileceğiniz birçok yol mevcut. HAVAŞ otobüsleri, Antobüs, Antray, taksiler, araç kiralama seçenekleri ve transfer araçları vasıtasıyla Antalya Havalimanı’na zahmetsiz bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezinden havalimanına gitmek için yolda geçireceğiniz süre ise yaklaşık 20 dakika.

Antalya’nın Turistik İlçelerinden Antalya Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Özellikle yaz sezonlarında yoğun ilgi gören Antalya, ziyaretçilerinin ulaşım açısından zorluk çekmemesi için oldukça fazla ulaşım seçeneği sunuyor. Gerek Antalya’nın merkezinden gerekse turistik ilçelerinden halk otobüsleri ve diğer toplu taşıma araçlarının yanında özel ulaşım araçlarıyla da oldukça rahat bir şekilde Antalya Havalimanı’na ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Tek başınıza yapacağınız yolculuklarda toplu taşıma seçenekleri daha cazip olsa da paylaşımlı bir şekilde kullandığınızda özel ulaşım araçlarıyla da oldukça cüzi bir miktar karşılığına Antalya Havalimanı’na ulaşmak mümkün.


Toplu Taşıma Araçları (Antobüs, HAVAŞ Otobüsleri ve Antray)

Antobüs

Havalimanı’na aktarmasız bir şekilde ulaşmanızı sağlayan 2 farklı belediye otobüsü mevcut. Bunlardan ilki olan 600 numaralı hat, Antalya Spor Kavşağı, Antalya Araştırma Hastanesi ve Serik Caddesi güzergâhında ilerleyerek Antalya Havalimanı’na ulaşmanızı sağlıyor. 800 numaralı diğer hat ise Sarısu’dan hareket ettikten sonra Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi, Yüzüncü yıl Bulvarı, Mevlana Caddesi ve Aspendos Bulvarı güzergâhında hareket ederek Antalya Havalimanı’na gidiyor. İlk seferini sabah 6.15’te düzenleyen 800 numaralı otobüs son seferini ise 22.15’te gerçekleştiriyor. İki saatte bir olmak üzere taşımacılık hizmeti veren bu otobüsleri Antalya Kart veya kullan-at kartlar sayesinde kullanabiliyorsunuz.

HAVAŞ Otobüsleri

Pahalı olmasına rağmen ulaşım kolaylığı bakımından övgüyü hak eden HAVAŞ otobüsleri, Migros AVM otoparkından hareket ediyor. Saat 04.00 ve 22.00 arasında taşımacılık hizmeti veren HAVAŞ otobüsleri buna ek olarak gece 01.30’da da bir sefer düzenliyor. Öte yandan Antalya’nın merkezinde değil de turistik ilçelerinden birinde bulunuyorsanız ve havalimanına ulaşmak için HAVAŞ’ı kullanmak istiyorsanız öncelikle şehir merkezine gitmeniz gerekiyor. Bunun için ise Batı Anadolu Tur ve Kâmil Koç gibi firmaları kullanabiliyorsunuz. Kemer’den Antalya’ya gelmek için ise deniz otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Antray

Antalya Havalimanı’nda da bir durağı bulunan ve hızlı olduğu kadar rahat da olan Antray sayesinde EXPO ve Fatih arasındaki her noktadan havalimanına rahatça ulaşabiliyorsunuz. Kullan-at kartlar veya Antalya Kart aracılığı ile yararlanabileceğiniz Antray sayesinde aktarmasız bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Eğer toplu taşıma araçlarının saatleri size uymuyorsa veya uçağınızın kalkmasına sınırlı bir süre kaldıysa hayat kurtarıcı olabilen taksiler vasıtasıyla oldukça ekonomik ve hızlı bir şekilde şehir içinden havalimanına ulaşabiliyorsunuz. Turistik ilçelerden ise paylaşımlı olarak kullandığınız takdirde toplu taşımadan bile daha ucuz olabilen taksiler sayesinde otobüs bekleme derdi de ortadan kalkmış oluyor.
Araç Kiralama: Her geçen gün daha çok kişi tarafından tanınan ve kullanılan araç kiralama seçeneği sayesinde yine bekleme derdi olmadan Antalya Havalimanı’na ulaşımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Antalya’da konakladığınız süre boyunca dilediğiniz her yere ekonomik bir şekilde ulaşmanızı sağlayan kiralık araçları döneceğiniz gün havalimanında teslim edebiliyor olmanız ise araç kiralama seçeneğini daha da cazip kılıyor. Şehrin çeşitli yerlerinden rahatça ulaşabileceğiniz ve havalimanında da ofisi bulunan yerli ve yabancı en popüler araç kiralama firmalarını ise Avis, Hertz, Budget, Alamo ve Europcar şeklinde sıralayabiliriz.

Transfer

Antalya Havalimanı’na gitmek için kullanabileceğiniz bir diğer özel ulaşım seçeneği ise transfer araçları. Kendinize uygun bir araç seçip rezervasyon yaptırdıktan sonra sizi bulunduğunuz noktadan alıp havalimanına kadar bırakacak birçok firma mevcut. Öte yandan eğer bir otelde konaklıyorsanız otelden de eğer varsa bir transfer aracı talep edebiliyorsunuz. Eğer kalabalık bir grupsanız ve erken rezervasyon yaptırdıysanız oldukça makul fiyatlarla taşımacılık hizmetlerinden yararlanabileceğiniz transfer araçlarına Akdeniz Transfer ve Belek Transfer gibi firmalardan ulaşabiliyorsunuz.

Antalya Havalimanı Hakkında

Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Antalya Havalimanı, Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde konumlanıyor. 1960 yılından beri hizmet veren ve her gün gelişerek büyümeye devam eden Antalya Havalimanı günümüzde 13 milyar metrekarelik bir alanı kaplıyor. Şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta konumlanan ve yerli ve yabancı birçok havayolu firmasına hizmet veren Antalya Havalimanı’nın oldukça geniş bir uçuş ağı mevcut. Önemli turistik noktalara olan yakınlığı sebebiyle sadece Antalya’ya gidecekler için değil, birçok farklı yere seyahat edecek yolcular için de önemli bir noktada yer alan ve sıklıkla kullanılan Antalya Havalimanı; Serik’e 30, Kemer’e 57, Manavgat’a 65, Finike ve Alanya’ya 125, Kaş’a 200 ve Kalkan’a 229 kilometre mesafede konumlanıyor.

 

Van’da Ulaşımı Hakkında

Türkiye’nin en büyük 6. Şehri olan ve Van Gölü sayesinde dünya çapında bir üne sahip olan Van; ev sahipliği yaptığı onlarca medeniyetten izler taşıyor bünyesinde. Gerek festivalleri gerekse tarihi dokusuyla her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Van’da, turizmin bir sonucu olarak şehir içi ulaşım çevre illere göre bir hayli gelişmiş durumda. Farklı hatlarda çalışan halk otobüsleriyle şehrin hemen her yerine aktarma yaparak ulaşabileceğiniz gibi taksi vasıtasıyla da cüzi miktarlar karşılığında ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Öte yandan birçok araç kiralama firması da bulunan Van’da, makul sayılabilecek fiyatlarla aracınızı kiralayarak şehir içinde ve çevre illerde rahatlıkla gezme fırsatını da yakalayabiliyorsunuz.

Van Ferit Melen Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta yer alan Van Ferit Melen Havalimanı’na indiğiniz saat ne olursa olsun şehir içine ulaşmanızı sağlayacak birden fazla yol mevcut. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni olan halk otobüsleri en ekonomik ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan taksiler sayesinde de rahatça şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Terminal binasının içinde yer alan yerli ve yabancı birçok firmadan araç da kiralayabileceğiniz gibi Van Ferit Melen Havalimanı’ndan şehir merkezine en fazla 15 dakikada gidebiliyorsunuz.

Toplu Taşıma Araçları

Halk Otobüsleri

Van Ferit Melen Havalimanı’na indiğinizde terminal binasının hemen önünde rahatça görebileceğiniz ve nizamiye kapısından bir aksilik olmadığı sürece gününe göre yarım saatte bir veya saat başı olmak üzere kalkan halk otobüsleri Van Belediyesi’nin bünyesinde hizmet veriyor ve oldukça ekonomik bir şekilde şehir merkezine gidebilmenizi sağlıyor. Güzergâhlarını ve hareket saatlerini internet üzerinden rahatça kontrol edebileceğiniz halk otobüsleri, Van Ferit Melen Havalimanı’ndan hareket ettikten sonra direkt olarak şehir merkezine gitme imkânı sunuyor. Şehrin diğer noktalarına ise şehir merkezine gittikten sonra aktarma yaparak kolayca ulaşabiliyorsunuz. Van Ferit Melen Havalimanı’ndan şehir merkezine giderken kullanmanız gereken otobüsün hat numarası ise 351. 351 numaralı bu halk otobüsleri Van Ferit Melen Havalimanı geliş terminalinden kalktıktan sonra havalimanı kavşağı, İpekyolu Bulvarı, eski emniyet kavşağı, Sıhke Caddesi, Cemaller Sokak ve Beşyol Halk Eğitim Merkezi duraklarını takip ederek şehir merkezine varıyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Taksi

Van Ferit Melen Havalimanı’na vardığınızda herhangi bir otobüse denk gelemezseniz veya aceleniz varsa kullanabileceğiniz taksiler oldukça hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşmanızı sağlıyor. Havalimanı geliş terminalinin önünde bekleyen taksiler haftanın her günü 24 saat olmak üzere hizmet veriyor. Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta olan havalimanından taksiye bindiğiniz takdirde ise yaklaşık 10 dakikada rahatça şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Sabit bir fiyat tarifesi bulunmayan bu taksilere binmeden önce fiyat konusunda pazarlık yapmanız ise yararınıza olabilir. Öte yandan havalimanı bünyesinde görev yapan bazı taksiler sabit fiyat tarifesi uyguladıkları için daha akıllıca bir seçim olabiliyor.

Araç Kiralama

Van Ferit Melen Havalimanı’na inişinizi gerçekleştirmeden önce ön rezervasyon yaparak kiralayacağınız taksiler, siz inişinizi gerçekleştirdiğinizde hazır bir şekilde sizi bekliyor. Kiralık araçlar, çevre il ve ilçeleri rahatça gezmek isteyenler ya da Van’da bulunduğu süre boyunca sürekli olarak bir taşıma aracına ihtiyaç duyacaklar tarafından sıkça tercih ediliyor. Central Rent A Car, Avis, Budget ve Garenta Rent A Car ise Van Ferit Melen Havalimanı’nda ofisini bulabileceğiniz ve en çok tercih edilen araç kiralama firmaları.