AntalyaAmsterdam

AntalyaAmsterdamInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezi’nden Antalya Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na gitmek için kullanabileceğiniz birçok yol mevcut. HAVAŞ otobüsleri, Antobüs, Antray, taksiler, araç kiralama seçenekleri ve transfer araçları vasıtasıyla Antalya Havalimanı’na zahmetsiz bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezinden havalimanına gitmek için yolda geçireceğiniz süre ise yaklaşık 20 dakika.

Antalya’nın Turistik İlçelerinden Antalya Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Özellikle yaz sezonlarında yoğun ilgi gören Antalya, ziyaretçilerinin ulaşım açısından zorluk çekmemesi için oldukça fazla ulaşım seçeneği sunuyor. Gerek Antalya’nın merkezinden gerekse turistik ilçelerinden halk otobüsleri ve diğer toplu taşıma araçlarının yanında özel ulaşım araçlarıyla da oldukça rahat bir şekilde Antalya Havalimanı’na ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Tek başınıza yapacağınız yolculuklarda toplu taşıma seçenekleri daha cazip olsa da paylaşımlı bir şekilde kullandığınızda özel ulaşım araçlarıyla da oldukça cüzi bir miktar karşılığına Antalya Havalimanı’na ulaşmak mümkün.


Toplu Taşıma Araçları (Antobüs, HAVAŞ Otobüsleri ve Antray)

Antobüs

Havalimanı’na aktarmasız bir şekilde ulaşmanızı sağlayan 2 farklı belediye otobüsü mevcut. Bunlardan ilki olan 600 numaralı hat, Antalya Spor Kavşağı, Antalya Araştırma Hastanesi ve Serik Caddesi güzergâhında ilerleyerek Antalya Havalimanı’na ulaşmanızı sağlıyor. 800 numaralı diğer hat ise Sarısu’dan hareket ettikten sonra Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi, Yüzüncü yıl Bulvarı, Mevlana Caddesi ve Aspendos Bulvarı güzergâhında hareket ederek Antalya Havalimanı’na gidiyor. İlk seferini sabah 6.15’te düzenleyen 800 numaralı otobüs son seferini ise 22.15’te gerçekleştiriyor. İki saatte bir olmak üzere taşımacılık hizmeti veren bu otobüsleri Antalya Kart veya kullan-at kartlar sayesinde kullanabiliyorsunuz.

HAVAŞ Otobüsleri

Pahalı olmasına rağmen ulaşım kolaylığı bakımından övgüyü hak eden HAVAŞ otobüsleri, Migros AVM otoparkından hareket ediyor. Saat 04.00 ve 22.00 arasında taşımacılık hizmeti veren HAVAŞ otobüsleri buna ek olarak gece 01.30’da da bir sefer düzenliyor. Öte yandan Antalya’nın merkezinde değil de turistik ilçelerinden birinde bulunuyorsanız ve havalimanına ulaşmak için HAVAŞ’ı kullanmak istiyorsanız öncelikle şehir merkezine gitmeniz gerekiyor. Bunun için ise Batı Anadolu Tur ve Kâmil Koç gibi firmaları kullanabiliyorsunuz. Kemer’den Antalya’ya gelmek için ise deniz otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Antray

Antalya Havalimanı’nda da bir durağı bulunan ve hızlı olduğu kadar rahat da olan Antray sayesinde EXPO ve Fatih arasındaki her noktadan havalimanına rahatça ulaşabiliyorsunuz. Kullan-at kartlar veya Antalya Kart aracılığı ile yararlanabileceğiniz Antray sayesinde aktarmasız bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Eğer toplu taşıma araçlarının saatleri size uymuyorsa veya uçağınızın kalkmasına sınırlı bir süre kaldıysa hayat kurtarıcı olabilen taksiler vasıtasıyla oldukça ekonomik ve hızlı bir şekilde şehir içinden havalimanına ulaşabiliyorsunuz. Turistik ilçelerden ise paylaşımlı olarak kullandığınız takdirde toplu taşımadan bile daha ucuz olabilen taksiler sayesinde otobüs bekleme derdi de ortadan kalkmış oluyor.
Araç Kiralama: Her geçen gün daha çok kişi tarafından tanınan ve kullanılan araç kiralama seçeneği sayesinde yine bekleme derdi olmadan Antalya Havalimanı’na ulaşımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Antalya’da konakladığınız süre boyunca dilediğiniz her yere ekonomik bir şekilde ulaşmanızı sağlayan kiralık araçları döneceğiniz gün havalimanında teslim edebiliyor olmanız ise araç kiralama seçeneğini daha da cazip kılıyor. Şehrin çeşitli yerlerinden rahatça ulaşabileceğiniz ve havalimanında da ofisi bulunan yerli ve yabancı en popüler araç kiralama firmalarını ise Avis, Hertz, Budget, Alamo ve Europcar şeklinde sıralayabiliriz.

Transfer

Antalya Havalimanı’na gitmek için kullanabileceğiniz bir diğer özel ulaşım seçeneği ise transfer araçları. Kendinize uygun bir araç seçip rezervasyon yaptırdıktan sonra sizi bulunduğunuz noktadan alıp havalimanına kadar bırakacak birçok firma mevcut. Öte yandan eğer bir otelde konaklıyorsanız otelden de eğer varsa bir transfer aracı talep edebiliyorsunuz. Eğer kalabalık bir grupsanız ve erken rezervasyon yaptırdıysanız oldukça makul fiyatlarla taşımacılık hizmetlerinden yararlanabileceğiniz transfer araçlarına Akdeniz Transfer ve Belek Transfer gibi firmalardan ulaşabiliyorsunuz.

Antalya Havalimanı Hakkında

Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Antalya Havalimanı, Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde konumlanıyor. 1960 yılından beri hizmet veren ve her gün gelişerek büyümeye devam eden Antalya Havalimanı günümüzde 13 milyar metrekarelik bir alanı kaplıyor. Şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta konumlanan ve yerli ve yabancı birçok havayolu firmasına hizmet veren Antalya Havalimanı’nın oldukça geniş bir uçuş ağı mevcut. Önemli turistik noktalara olan yakınlığı sebebiyle sadece Antalya’ya gidecekler için değil, birçok farklı yere seyahat edecek yolcular için de önemli bir noktada yer alan ve sıklıkla kullanılan Antalya Havalimanı; Serik’e 30, Kemer’e 57, Manavgat’a 65, Finike ve Alanya’ya 125, Kaş’a 200 ve Kalkan’a 229 kilometre mesafede konumlanıyor.

 

Amsterdam'da Ulaşım Hakkında

Amsterdam, dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri olmakla birlikte, şehir içi ulaşımda da ziyaretçilerine büyük kolaylık sağlıyor. Şehirde kullanılan toplu taşıma araçları oldukça gelişmiş bir güzergah ağı üzerinden hareket ediyor. Aynı zamanda Amsterdam'da bisiklet kullanımının giderek artması, trafik problemini de ortadan kaldırıyor. Amsterdam'da toplu ulaşım araçlarını kullanabilmek için pek çok kart bulunuyor. OV-chipkaart sayesinde otobüs, tramvay ve metrolara binebilirsiniz. Amsterdam'da kısa süreli bir tatil planlayanların tek kullanımlık kart ya da gündüz kartı almaları, şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçlarını rahatça kullanmalarını sağlıyor. 1 saat geçerli olan tek kullanımlık kartlar, tramvay veya otobüs şoförlerinden temin edilebilirken, 1 ile 7 gün arasında geçerliliğini koruyan gündüz kartları sürücülerden alınamıyor. Amsterdam'da satın alabileceğiniz diğer kartlar ise şu şekilde; Amsterdam Şehir Kartı, GVB Kartı, Amsterdam & Bölgesel Seyahat Bileti, Amsterdam Travel Bilet ve Eski Hollanda Turu Bileti.

Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Dünyanın en çok kullanılan havalimanları arasında yer alan Amsterdam Schiphol Havalimanı ile şehir merkezi arasında 15 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Bu güzergah üzerinde her bütçeye uygun ulaşım alternatifi bulunuyor. Toplu taşıma araçlarından tren, shuttle servis ve belediye otobüsü ile havalimanından şehir merkezine gitmeniz mümkün. Trenle ortalama 15 - 20 dakika süren mesafe, shuttle servis ve belediye otobüsü ile ortalama 25 - 30 dakika sürüyor. Amsterdam Schiphol Havalimanı ile şehir merkezi güzergahında kullanılabilecek diğer ulaşım araçları ise taksi, araç kiralama, transfer ve bisiklet. Amsterdam'da bisiklet kullanımı yaygın olduğundan, Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan kiraladığınız bisikletle özel bir yol üzerinden kolaylıkla şehir merkezine gidebilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları (Tren, Belediye Otobüsü, Shuttle Servis)

Tren

NS Dutch Railways'in işlettiği Schiphol Tren İstasyonu, Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşımda büyük bir hız ve kolaylık sağlıyor. Terminalden yürüyerek 6 dakikalık mesafede bulunan istasyondan, sabah saat 06:00'dan gece saat 00:00'a kadar 10 dakikada bir sefer düzenleniyor. 00:00'dan sonra ise sabah 06:00'ya kadar seferler sayısı saat başına indiriliyor. Trenle ortalama 15 - 20 dakikada havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Amsterdam Schiphol Havalimanı - Merkez Tren İstasyonu güzergahında tek yön bilet fiyatı 4.20 avro (30 TL). Bu bilet, 2. vagonda seyahat etmenize olanak tanıyor. Eğer biletinizi 1. sınıftan almak istiyorsanız, 7.10 avro (51 TL) ücret ödemeniz gerekiyor. Biletinizi havalimanında bulunan sarı bilet makinelerinden alabiliyorsunuz. Fakat, eğer kredi kartı ile alırsanız 0.50 avro işlem ücreti kesiliyor. 0 - 4 yaş arası çocukların ücretiz şekilde yolculuk edebildiği trenlerde 4 - 11 yaş arası çocuklar içinse Railrunner biletleri kesiliyor. Bu biletin fiyatı ise 2.50 avro (18 TL).

Belediye Otobüsü

Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek için belediye otobüslerini de kullanabilirsiniz. Gece ve gündüz olmak üzere iki ayrı hat üzerinden hizmet veren otobüslerden 197 ve 370 numaralı olanlar, gün içerisinde Platform B9'dan hareket ediyorlar. Bu otobüsler, Museumplein, Rijksmuseum, Leidseplein‘e ve şehir dışında yer alan Oud Zuid’e gidiyor. Gündüz seferleri 15 dakikada bir düzenleniyor ve yolcu sayısına göre yolculuk ortalama 30 - 40 dakika sürüyor. Saat 00:30 - 05:00 arasında hizmet veren 97 ve 358 numaralı otobüsler ise saat başı hareket ediyor. Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan şehir merkezine otobüsle gitmek isteyenlerin 4 avro (29 TL) ücret ödemesi gerekiyor. GVB tarafından işletilen belediye otobüslerine ayrıca OV-chipkaart ve Amsterdam Travel Ticket ile binebilirsiniz. Buna ek olarak  I Amsterdam Card kullanarak da seyahat edebilirsiniz.

Shuttle Servis

Tren ve belediye otobüsüne alternatif olarak shuttle servis kullanarak havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 100'den fazla otele direkt ulaşım sağlayan Connexxion firması, Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan şehir merkezine 30 dakikada bir sefer düzenliyor. Shuttle servis ile havalimanından şehir merkezine tek yön bilet fiyatı 17 avro (122 TL), gidiş - dönüş bilet fiyatı ise 27 avro (193 TL).

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer, Bisiklet)

Taksi

Şehir merkezine hızlı bir şekilde ulaşmak isteyenlerin genellikle tercih ettiği taksilerin hepsi terminal binasının önünde bulunuyor. Ortalama 40 ile 50 avro (286 TL ile 358 TL) arasında bir fiyata götüren taksilerin iki çeşidi bulunuyor. Özel ve paylaşımlı olarak ikiye ayrılan bu taksilerden özel olanlarını yalnızca siz veya grubunuz kullanabiliyor ve maksimum 4 kişilik oluyor. Paylaşımlı taksiler ise 8 kişiye kadar yolcu alabiliyor ve rastgele insanlar bir araya gelerek kullanabiliyor. Özel taksilerde taksimetre 2.89 avrodan (21 TL) açılıyor ve her kilometrede 2.12 avro (15 TL), her dakikada ise 0.35 avro (2.5 TL) ekleniyor. Trafik yoğunluğuna göre taksi ile Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek ortalama 30 - 35 dakika sürüyor.

Araç Kiralama

Ulaşım özgürlüğünüz elinde bulundurmak istiyorsanız, bütçeniz de buna el veriyorsa, havalimanında bulunan Alamo, Avis, Hertz, Sixt, Budget, Europcar gibi araç kiralama firmalarından bir tanesini seçebilirsiniz. Araba kiralama ücretleri, seçeceğiniz arabanın modeline, kiralama süresine ve firmaya göre değişebiliyor.

Transfer

Yüksek kalitede hizmet veren Amsterdam otellerinden bazılarının Amsterdam Schiphol Havalimanı ile şehir merkezi arasında havalimanı transfer hizmeti sunuyor. Konaklamayı planladığınız otelin böyle bir hizmet verip vermediğini öğrenmek için, Booking.com üzerinden otelinizin sayfasına bakabilirsiniz. Otellerin transfer hizmetleri, çoğu zaman diğer ulaşım araçlarına göre daha uygun fiyatlı oluyor. Eğer otelinizin havalimanı transfer hizmeti bulunuyorsa, Booking.com üzerinden bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Bisiklet

Eğer siz de doğa dostu, sırt çantalı bir gezginseniz, havalimanından şehir merkezine gitmek için bisiklet kullanabilirsiniz. Bisiklet kullananlar için havalimanından şehir merkezine giden özel bir bisiklet yolu bulunuyor. Günlük bisiklet kiraları ise ortalama 10 avro (71 TL). Ayrıca daha uzun süreli kiralamalarda indirim de yapılabiliyor. Dilerseniz bisikletinizi terminal binasından kiralayabilir dilerseniz Donkey Republic, Bike City Star Bikes Rental, Mac Bike gibi bisiklet kiralama firmalarından rezervasyon yaptırabilirsiniz.