MuğlaAnkara

MuğlaAnkaraInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Çevredeki Turistik Merkezlerden Muğla Dalaman Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Muğla’da yer alan ve aktif olarak hizmet veren iki havalimanından biri olan Dalaman Havalimanı’na Fethiye, Datça ve Marmaris gibi popüler turistik merkezlerden direkt olarak ulaşım sağlanabiliyor. MUTTAŞ otobüsleri ile istediğiniz yerden Dalaman Havalimanı’na kolayca gidebileceğiniz gibi farklı özel ulaşım araçları vasıtasıyla da ulaşımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Havalimanı için hizmet veren HAVAŞ servisleri ise sadece Marmaris ve Fethiye’den yolcu alıyor. Eğer Fethiye’den HAVAŞ otobüslerine binmeniz gerekiyorsa Göcek ve Fethiye Otogarı’ndan rahatlıkla bu araçlara ulaşabiliyorsunuz. Fakat daha uzak noktalardan HAVAŞ servislerine binmek için öncelikle Dalaman ilçe merkezine gitmeniz gerekiyor. Muğla’da veya çevredeki ilçelerde kaldığınız süre içerinde bir araç kiralayarak rahatça gezdikten sonra döneceğiniz zaman aracınızı havalimanına ulaşım sağladıktan sonra iade edebileceğiniz gibi kısıtlı vaktiniz kaldığında bireysel veya paylaşımlı olarak bir taksi tutarak da Dalaman Havalimanı’na rahatça ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Toplu Ulaşım Araçları İle Turistik Merkezlerden Dalaman Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Dalaman İlçe Merkezinden Dalaman Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Dalaman şehir merkezinden Dalaman Havalimanı’na en ekonomik ulaşım aracı olan MUTTAŞ otobüslerini kullanarak 5 ila 10 dakika gibi bir sürede rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafede yer alan Dalaman Havalimanı, şehir merkezine yakın olduğu için hangi aracı kullanırsanız kullanın bu ulaşım süresi çok değişmiyor. Hal böyle olunca çok acil bir durum olmadığı sürece en ekonomik ulaşım aracı olan MUTTAŞ otobüsleri aynı zamanda en mantıklı ulaşım aracı da olmuş oluyor. Öte yandan HAVAŞ otobüsleri vasıtasıyla da şehir merkezinden Dalaman Havalimanı’na rahatça ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz.

Marmaris’ten Dalaman Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

MUTTAŞ otobüsleri vasıtasıyla Marmaris’ten Dalaman Havalimanı’na direkt olarak ulaşım sağlamak mümkün. Uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre hareket eden MUTTAŞ otobüsleri sayesinde haftanın her günü Marmaris’ten Dalaman Havalimanı’na rahatça ulaşabiliyorsunuz. Öte yandan HAVAŞ servisleri de Marmaris’ten Dalaman Havalimanı’na ulaşmak için kullanabileceğiniz bir başka toplu taşıma aracı. Sadece Fethiye ve Marmaris’ten kalkan HAVAŞ servisleri vasıtasıyla 90 dakika gibi bir sürede havalimanına gidebiliyorsunuz. Fakat uçağınızın kalkmasına daha kısıtlı bir zaman kaldıysa taksi çağırmanız daha mantıklı olabilir. Zira HAVAŞ servisleri belirli bir güzergâhı izlediği için her zaman 90 dakika içerisinde Dalaman Havalimanı’na gidemeyebiliyor.

Fethiye’den Dalaman Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Fethiye’den Dalaman Havalimanı’na MUTTAŞ otobüslerini kullanarak aktarma yapmadan ulaşmak mümkün. Haftanın her günü uçuç saatlerine göre hareket eden bu otobüslerin güncel hareket saatlerine ise MUTTAŞ’ın resmi internet sitesinden ulaşabiliyorsunuz. Fethiye’den Dalaman Havalimanı’na gitmek için kullanabileceğiniz bir diğer toplu taşıma aracı ise HAVAŞ servisleri. Daha önce de belirttiğimiz gibi HAVAŞ servisleri sadece Fethiye ve Marmaris’ten kalkıyor. Bu sebeple Fethiye’den rahatlıkla ulaşabileceğiniz HAVAŞ otobüslerine binerek 1 saat içerinde Dalaman Havalimanı’na gidebiliyorsunuz. Öte yandan yolun üzerinde yer alan Göcek, Ölüdeniz ve Günlükbaşı gibi diğer turistik merkezlerden de geçtiği için bu duraklardan da HAVAŞ servislerine binebiliyorsunuz. Fakat belirli bir güzergâhı izledikleri için trafiğin durumuna göre her zaman 1 saatte yolculuğunu tamamlayamayan HAVAŞ servisleri, bazı durumlarda uçağınıza yetişememenize sebep olabiliyor.

Köyceğiz’den Dalaman Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Sadece yaz aylarında olmak üzere Köyceğiz’den Dalaman Havalimanı’na MUTTAŞ otobüsleri vasıtasıyla direkt olarak ulaşım sağlamak mümkün. Fakat ne yazık ki sezon dışında kalan aylarda Köyceğiz’den Dalaman Havalimanı’na gitmek için aktarma yapmanız gerekiyor. Haftanın her günü MUTTAŞ otobüslerini kullanarak gidebileceğiniz Dalaman Havalimanı’na aynı zamanda Marmaris üzerinden gelen HAVAŞ servisleri vasıtasıyla da gidebiliyorsunuz. Marmaris hattında çalışan HAVAŞ otobüslerine Köyceğiz’in yanında Gökova ve Ortaca gibi çekim merkezlerinden binerek de Dalaman Havalimanı’na ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz.

Özel Ulaşım Araçları İle Dalaman Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Taksi

İster Dalaman’da ister çevredeki turistik noktalarda rahatça ulaşabileceğiniz taksiler vasıtasıyla Dalaman Havalimanı’na rahatça ulaşabiliyorsunuz. Haftanın her günü 24 saat boyunca hizmet veren taksileri tek başınıza kullanabileceğiniz gibi paylaşımlı olarak da seyahat edebiliyorsunuz. Taksiye binmeden önce pazarlık yapmanızın da faydası olabiliyor. Muğla Havalimanı’na ulaşmak için ise Fethiye’den 45 kilometrelik, Ölüdeniz’den 56 kilometrelik, Gökova’dan 63 kilometrelik, Akyaka’dan 67 kilometrelik ve Marmaris’ten 91 kilometrelik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Öte yandan Antalya’nın Kaş ilçesinden de 143 kilometrelik bir yolculuk ile Dalaman Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz.

Araç Kiralama

Muğla Dalaman Havalimanı’na ulaşımda kullanabileceğiniz en rahat yollardan biri de araç kiralama. İster Dalaman seyahatiniz başladığınızda ister dönmenize saatler kala kiralayabileceğiniz araçlar vasıtasıyla oldukça hızlı bir şekilde Dalaman Havalimanı’na ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Dalaman’da Sembol, Ercan ve Enterprise gibi araç kiralama firmalarından yararlanabileceğiniz gibi Marmaris’te Elite, Ege ve Zeus gibi firmalardan da aracınızı kiralayabilirsiniz. Dalyan’da ise Caria, Tarık ve Garenta en çok rağbet gören araç kiralama firmaları. Eğer Antalya’nın Kaş ilçesinden bir araç kiralamak istiyorsanız Ali Baba, Andifli Rent A Car ve Deniz gibi firmaları tercih edebilirsiniz.

Transfer

Muğla’da her ne kadar şehir içi ulaşımda otobüsler kullanılsa da Dalaman Havalimanı’na ulaşım için sıklıkla tercih edilen bir diğer ulaşım yolu transfer şirketleri. Toplu taşıma araçları her ne kadar ekonomik olsa da bazen tatsız olaylar yaşamanıza sebep olabileceğinden şoförlü transfer araçları sizi bu dertlerden kurtarabiliyor. Bu sebeple Dalaman’da, Marmaris’te, Dalyan’da ve Muğla’nın birçok ilçesinde oldukça fazla transfer hizmeti veren firma mevcut. Öte yandan bazı araç kiralama firmaları Antalya gibi oldukça uzak noktalardan bile transfer hizmeti verebiliyor.

Muğla Dalaman Havalimanı Hakkında

1981 yılında hizmet vermeye başlayan Dalaman Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 2006 yılında yeni Dış Hatlar Terminali’ni açarak uluslararası düzeyde hizmet vermeye başlayan ve dünyanın birçok yerinden binlerce turisti çekmeyi başaran Dalaman Havalimanı; VIP, CIP, Sağlık hizmetleri ve ATM’lerin yanında 1355 araçlık devasa otoparkıyla da başarıyla hizmet veriyor.

 

Ankara Şehir İçi Ulaşımı Hakkında

Siz nerede olursanız olun veya gideceğiniz yer neresi olursa olsun birçok farklı taşıma aracı ile sizi hedeflediğiniz noktaya direkt olarak götürebilecek kadar çok seçeneğe sahip olan Ankara, bu özelliği ile Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olmayı başarıyor. Ego halk otobüsleri, metro, banliyö, dolmuş ve Ankaray ile geniş bir ulaşım ağında hizmet veren Ankara’nın toplu taşıma araçları için geliştirilen birden çok web tabanlı uygulama da toplu taşıma araçlarını tercih edenlerin kullanımına sunuluyor. Ankara’nın yerlileri için geliştirilse dahi herkes tarafından kullanabilen ve toplu taşıma araçları hakkında bilgi sağlayan bu uygulamalar ile Ankara içinde seyahat etmek de bir o kadar kolaylaşıyor. Kartınıza dolum yapmaktan tutun da otobüslerin bulunduğunuz durağa kaç dakika sonra ulaşacağını öğrenmeye kadar birçok farklı işlemi tek tıkla yapabileceğiniz bu uygulamalar sayesinde hangi taşıtı kullanırsanız daha hızlı seyahat edebileceğinizi dahi görebiliyorsunuz. Diğer yandan ülkemizin yüzölçümü olarak en büyük şehirleri arasında yer alan Ankara’da aktarmalı ulaşım da bir o kadar kaçınılmaz. 16 Aralık 192 tarihinde kurulan EGO (Ankara Elektrik, Gaz ve Otobüs İşletme Müessesi) ise tüm toplu taşıma araçlarının bağlı olduğu kurum.
Öte yandan Ankara’da toplu taşıma araçlarından faydalanabilmek için fiyatları ve özellikleri birbirinden farklı olan 5 adet ulaşım kartından birine sahip olmak gerekiyor. Güvenceli AnkaraKart’ın Tam AnkaraKart’lardan farkı, ek güvence özelliğinin bulunması. Güvenceli AnkaraKart’ınıza kiosklardan veya bayilerden dolum yapabiliyorsunuz. Tam AnkaraKart’lar ise Smart veya Mini Banko cihazlarından ya da bayilerden doldurulabiliyor. İndirimli AnkaraKart ise belirli evraklar karşılığında sadece öğretmen ve öğrencilerin alabildiği bir kart. Bir diğer toplu taşıma kartı olan Serbest AnkaraKart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Son kart olan Kullan-At AnkaraKart ise Ankara’da kısa bir süre kalacakların sıklıkla tercih ettiği kart çeşidi. Fakat bu kartlara dolum yapılamadığı için her geçişte yenisinin alınması gerekiyor. Bir haftadan daha uzun süre kalacakların ve toplu taşıma araçlarını sıklıkla kullanacakların Tam AnkaraKart alması ise en akıllıca tercih.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için birden fazla yol mevcut. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve hızlı bir şekilde seyahat etmeniz gerekiyorsa taksileri tercih etmenizde fayda var. Yine aynı şekilde araç kiralayarak da hızlı bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat herhangi bir aceleniz yoksa ve özel taşıma araçlarına para vermek istemiyorsanız halk otobüsleri ile de şehir merkezine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Otobüse bindikten sonra şehir merkezine ulaşmanız ise trafiğin durumuna göre yaklaşık 2 saat sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Halk Otobüsleri)

Halk otobüsleri ile Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak her ne kadar rahat ve kolay olsa da daha önce de belirttiğimiz gibi yaklaşık 2 saat sürüyor. Fakat aceleniz yoksa kullanabileceğiniz ve şehrin en merkezi noktalarında duraklara sahip olan 442-3 numaralı hat, sizi istediğiniz noktaya götürmeye yetiyor. İlk durağı Esenboğa Havalimanı iç hatlar geliş terminali olan 442-3 hatlı otobüsle yolculuk Aşti’de son buluyor. Atatürk Kültür Merkezi, Ankara Arena Spor Salonu, Güvenpark ve şehirlerarası otobüs terminali ise sırasıyla güzergâhta yer alan duraklar. Hafta içi ve cumartesi olmak üzere 6 gün boyunca gece 24:00’ten akşam 23:30’a kadar hizmet veren 442-3 numaralı otobüsler yarım saatte bir olmak üzere hareket ediyor.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Belli bir süre Ankara’da kalacaksanız ve sürekli yollarda olmanız gerekiyorsa tercih edebileceğiniz en rahat yöntem araç kiralamak. Konforlu ve hızlı bir şekilde şehrin her yerine ulaşmanızı sağlayacak ve anlaştığınız süre zarfında sürekli elinizin altında olacak bu araçları Esenboğa Havalimanı’nda şubesi olan yerli ve yabancı birçok farklı firmadan temin edebiliyorsunuz. Ön rezervasyon yaptırdığınız takdirde havaalanında sizi bekleyecek olan araçları kiralayabileceğiniz en bilindik firmalar ise Eco Rent A Car, Div Rent, Payless, Thrifty, Sixt, Avis, Garenta, Central, Europcar, Hertz, Budget, Almira ve Rent Go. Araç kiraladıktan sonra Ankara şehir merkezine ulaşmanız ise trafiğin durumuna göre yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Taksi

Eğer şehir içine gitmek için taksiyi tercih edecekseniz Esenboğa Havalimanı bünyesinde hizmet veren taksileri tercih etmenizi öneriyoruz. Diğer taksilerin aksine sabit fiyat sunmaları sebebiyle büyük beğeni toplayan Esenboğa Havalimanı taksileri sayesinde fahiş fiyatlar ödemekten kaçınabiliyorsunuz. Havalimanından şehir merkezine rahat bir şekilde ulaşmanızı sağlayan taksilerle de araç kiralamada olduğu gibi yaklaşık 40 dakikada hedefinize ulaşabiliyorsunuz. Esenboğa Havalimanı ve şehir merkezi arasındaki mesafenin de yaklaşık 30 kilometre olduğunu hatırlatalım.

Ankara Esenboğa Havalimanı