Hatayİstanbul

HatayİstanbulInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Hatay Havalimanı'na Nasıl Gidilir?

Şehir içi ulaşımda en çok kullanılan toplu taşıma araçları olan belediye otobüsleri ve minibüslerle Hatay Havalimanı'na gitmek maalesef mümkün değil. Bunun yerine havalimanı servisleri kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra haftanın yedi günü hizmet veren taksiler ve dilediğiniz vakit dilediğiniz yere gitmenizi sağlayacak araç kiralama seçeneklerini de düşünebilirsiniz. Havalimanı transfer hizmeti ise yalnızca otelinizin hizmet kapsamında bulunuyorsa faydalanabileceğiniz bir ulaşım şekli olarak ön plana çıkıyor. İskenderun merkezden Hatay Havalimanı'na gitmek istiyorsanız, seçtiğiniz ulaşım şekli ve trafik yoğunluğuna göre ortalama 60 dakikada, Antakya merkezden gitmek istiyorsanız da ortalama 30 - 35 dakika sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Havalimanı Servisleri)

Havalimanı Servisleri

Hatay merkezden havalimanı tek hizmet veren toplu taşıma aracı olan Havaş otobüsleri ile ulaşım oldukça rahat. İskenderun merkezden haftanın her günü Hatay Havalimanı'na servis bulabilirsiniz. Haftanın her günü sabah saat 03.15'te başlayan seferler, cuma ve pazar günleri hariç 17.15'te son buluyor. Havalimanı servisi ile İskenderun merkezden Hatay Havalimanı'na gitmek ortalama 60 dakika sürüyor. Antakya merkezden de aynı şekilde havalimanına gitmek Havaş otobüslerini kullanabilirsiniz. Haftanın her günü otobüs bulabileceğiniz Antakya merkezden saat 03:30'da seferler başlıyor, cuma ve pazar günleri hariç 17.30'a kadar devam ediyor. Cuma ve pazar günleri ise 20:15'e kadar servis bulabilmek mümkün. Antakya merkezden Hatay Havalimanı ise ortalama 30 - 35 dakika sürüyor. Havaş otobüsleri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız 0554 537 13 82 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Hatay Havalimanı ile İskenderun merkez ve Antakya merkez arasında bulunan mesafeden dolayı taksiler pek tercih edilmese de, uçağı kaçırma riskiyle karşı karşıyaysanız ya da kalabalık bir grup olarak havalimanına seyahat edecekseniz taksi, güzel bir ulaşım alternatifi olabilir. Hatay'da bulunan pek çok taksi durağından herhangi bir tanesini arayarak bulunduğunuz yere araç çağırabilir, dilerseniz de yoldan bir taksi çevirerek havalimanına gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Hatay'da otobüs derdiyle uğraşmak istemeyen veya sürekli taksiye para vermeyi reddedenleri tercih ettiği araç kiralama, şehir merkezinden havalimanına gitmek için de iyi bir alternatif oluşturuyor. Hatay Havalimanı’nda bulunan araç kiralama şirketlerinin herhangi birinden size en uygun aracı kiralayabilirsiniz. Araç kiraladığınız takdirde eğer direkt olarak havalimanına gidecekseniz İskenderun merkezden ortalama 50 dakikada; Antakya merkezden ise ortalama 25 dakika içinde Hatay Havalimanı'na ulaşabilirsiniz.

Transfer

Konakladığınız otelin havalimanı transfer hizmeti bulunuyorsa yolculuğunuzdan en az bir gün önce otel yetkililerine uçağınızın hangi gün ve saat kaçta hareket edeceğini bildirirseniz, yetkililer en az 1 saat öncesinden Hatay Havalimanı'nda olacağınız şekilde size şoförlü bir araç ayarlıyorlar. Siz de hiç ulaşım derdine girmeden yolculuğunuzun tadını çıkartıyorsunuz.

Hatay Havalimanı Hakkında

2007 senesinde hizmet vermeye başlayan Hatay Havalimanı'ndan hem iç hatlar hem de dış hatlar seferleri düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl iç hatlar uçuşu yapan 1 milyon yolcu, dış hatlar uçuşu gerçekleştiren 300 bin yolcu olmak üzere toplamda 1.3 milyon yolcu Hatay Havalimanı'nı geçiş noktası olarak kullanmış. Hatay Havalimanı'ndan en çok sefer düzenleyen firmalar AnadoluJet, Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları olurken, en çok sefer düzenlenen iller de Ankara ve İstanbul.

İstanbul’da Ulaşım Hakkında

Sabiha Gökçen Havalimanı, geniş bir alana yayılmış olan dış ve iç hat terminalleriyle 2001 yılından beri verdiği taşımacılık hizmetleriyle Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanlarından biri olarak da gösteriliyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı; Taksim’e 50, Kadıköy’e ise 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. E-5 karayoluna sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan ve 25 milyon yolcuya hizmet verebilen Sabiha Gökçen Havalimanı; VIP salonları, otelleri, alışveriş mağazaları, seyahat acenteleri ve yeme içme alanlarıyla da göz doldurmayı başarıyor. Gerek Avrupa gerekse Anadolu yakasında onlarca farklı toplu taşıma aracı ile her gün milyonlarca insanı gitmek istediği yere ulaştıran İstanbul, dünyanın sayılı ulaştırma ağlarından birine sahip. Trafiği her ne kadar zaman zaman yoğun da olsa şehir içi ulaşımda hangi yolu veya hangi taşıtı kullanırsanız hedefinize daha hızlı ulaşabileceğinizi gösteren web tabanlı uygulamalar da mevcut. Tren, metro, Marmaray, otobüs, minibüs, taksi dolmuş ve İDO gibi onlarca toplu taşıma aracının yanında taksi ve Uber gibi özel taşıma araçlarıyla da istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşabileceğiniz İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ulaşımı hakkında en sık sorulan soruları yanıtladık.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Pendik Deniz Otobüsü İskelesi ve Pendik Tren İstasyonu’na yaklaşık 15 kilometre mesafede konumlanan Sabiha Gökçen Havalimanı’na; Taksim’den 50 Kurtköy ve Kadıköy’den de 40 kilometrelik bir yolculuk sonucunda ulaşılabiliyor. Bu sebeple otobüs gibi toplu taşıma araçlarının yanında deniz otobüsü ve tren kullanarak da ulaşım sağlanabilen Sabiha Gökçen Havalimanı’na eğer aceleniz varsa araç kiralayarak veya taksi çağırarak da ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları (Havabüs Otobüsleri, İETT Otobüsleri)

Havabüs Otobüsleri

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim veya Kadıköy’e seyahat etmek isteyenler için ideal bir yol olan Havabüs otobüsleri gideceğiniz noktaya göre değişen bir ücrete de sahip. Havalimanı terminal binasının gelen katında çıkışın hemen karşısından kalkan ve üzerinde HAVATAŞ yazan beyaz otobüsler, havalimanından kalktıktan sonra direkt olarak Point Otel ve Taksim Divan Otel’in önüne gidiyor. 1. Levent, Dolapdere, Zincirlikuyu, Kavacık-FSM Köprüsü ve Taksim güzergâhlarında ilerleyen Havabüs otobüsleri, sabaha karşı 3’te başladığı seferlerine gece 1’de son veriyor. Yaklaşık 1,5 saat civarı süren bir yolculukla istediğiniz noktaya ulaşmanızı sağlayan bu otobüslerin bir diğer güzergâhı ise Kadıköy. Kadıköy Havabüsleri, rıhtımdaki İETT duraklarının önünden kalktıktan sonra Yeni Sahra, Tem bağlantılı yol ve Kadıköy güzergâhını takip ediyor. Sultanahmet’e gitmek için ise HAVATAŞ otobüsleriyle Kadıköy’e gittikten sonra Kadıköy-Eminönü vapuruna binerek Sirkeci durağına, oradan da tramvaya binerek Sultanahmet Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

İETT Otobüsleri

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan çıktıktan sonra kolaylıkla karşı yakaya geçerek Taksim’e ve diğer yakın ilçelere ulaşmanızı sağlayan İETT otobüsleri; E4 ve E3 otobüsleri ile Levent’e, E9 otobüsü ile Bostancı’ya, E10 otobüsü ile Kurtköy ve Kadıköy’e, E11 otobüsü ile Sultanahmet’e, E18 otobüsü ile Ümraniye ve Altunizade’ye, 16S Metrobüsü ile Uzunçayır’a, 132 numaralı otobüs ile Tepeören ve Kartal’a ve KM20 ile Pendik Metro’ya rahat bir ulaşım sunuyor. Gişelerden tek geçişlik olarak alabileceğiniz biletler ise gideceğiniz noktaya göre fiyat olarak değişkenlik gösteriyor. Öte yandan İstanbul’da daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, Mavi Kart veya İstanbul Kart alarak daha indirimli bir yolculuk yapma şansına da sahipsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Özel aracınızla en kısa ve rahat yoldan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul’un şehir merkezine gitmek için öncelikle 1,5 kilometre uzaklıkta yer alan TEM otoyolunu veya E5 Karayolunu kullanmanız gerekiyor. Ardından gideceğiniz istikâmetin tabela ve göstergelerini kullanarak İstanbul’un hemen her yerine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Öte yandan araç kiralamak isterseniz havalimanının terminalinde hizmet veren onlarca araç kiralama firması mevcut. Bu firmalardan öne çıkanları ise RentGo, Sixt, Hertz ve Enterprise.

Taksi

Uber, özel ve paylaşımlı olmak üzere farklı türde hizmetlerinden yararlanabileceğiniz taksiler, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda günün 24 saati olmak üzere her gün hizmet veriyor. Terminalin dışına çıktığınızda denk geleceğiniz taksilerin genellikle havalimanı taksileri olduğunu belirtmekte de fayda var. Bunun anlamı ise havalimanı taksilerinin kilometre başına sabit bir fiyat uyguluyor olması. Yani hangi taksiye binerseniz binin, taksinin tekerlek boyu ne olursa olsun vereceğiniz ücret değişmiyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim Meydanı’na taksi ile ulaşım ise trafiğin durumuna göre ortalama 1 saat sürüyor.