İstanbulHatay

İstanbulHatayInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Pendik Tren İstasyonu ve Pendik Deniz Otobüsü İskelesi’ne yaklaşık 15 kilometre mesafede konumlanan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için yaklaşık 50 kilometrelik bir yolculuk yapmak gerekiyor. Öte yandan otobüs gibi toplu taşıma araçlarının yanında deniz otobüsü ve tren kullanarak da şehir içine ulaşabileceğiniz gibi eğer aceleniz varsa araç kiralayarak veya taksi çağırarak da rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları (Havabüs Otobüsleri, İETT Otobüsleri)

Havabüs Otobüsleri

Taksim veya Kadıköy’den Sabiha Gökçen Havalimanı’na seyahat etmek isteyenler için ideal bir yol olan Havabüs otobüsleri bulunduğunuz noktaya göre değişen bir ücrete sahip. Point Otel ve Divan Otel’in önünden kalkan beyaz renkli HAVATAŞ otobüsleri, sizleri havalimanı terminal binasının gelen katında çıkışın hemen karşısında bırakıyor. 1. Levent, Dolapdere, Zincirlikuyu, Kavacık-FSM Köprüsü ve Taksim güzergâhlarında ilerleyen Havabüs otobüsleri, sabaha karşı 3’te başladığı seferlerine gece 1’de son veriyor. Bindiğiniz noktaya göre yaklaşık 1,5 saat civarı süren bir yolculukla Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşmanızı sağlayan bu otobüslerin bir diğer kalkış noktası ise Kadıköy. Kadıköy Havabüsleri, Yeni Sahra, Tem bağlantılı yol ve Kadıköy güzergâhını takip ederek Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşıyor. Sultanahmet’ten Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek isteyenler ise tramvaya binerek Sirkeci durağına, sonra Eminönü-Kadıköy vapurunu kullanıp son olarak da HAVATAŞ otobüslerine binerek yolculuklarını tamamlayabilirler.

İETT Otobüsleri

Levent’ten E4 ve E3 otobüsleri ile Botancı’dan E9 otobüsü ile Kadıköy ve Kurtköy’den E10 otobüsü ile Sultanahmet’ten E11 otobüsü ile Altunizade ve Ümraniye’den E18 otobüsü ile Uzunçayır’dan 16S Metrobüsü ile Kartal ve Tepeören’den 132 numaralı otobüs ile ve Pendik Metro’dan KM20 ile rahatlıkla Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Gişelerden tek geçişlik olarak alabileceğiniz biletler ise aldığınız noktaya göre fiyat olarak değişkenlik gösterebiliyor. Öte yandan İstanbul’da daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, Mavi Kart veya İstanbul Kart alarak kaldığınız süre içerisinde daha indirimli ve sorunsuz bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Gerek Avrupa gerekse Anadolu yakalarının merkezlerinde bulabileceğiniz dünyaca ünlü araç kiralama şirketleri mevcut. Eğer kendi aracınız yoksa bu şirketlerin birinden araç kiralayarak havalimanına ulaştığınızda aracı burada bırakabiliyorsunuz. Bu araç kiralama şirketlerinden öne çıkanlarını ise Windy Car Rental, Rent Go, Sun, Europark, Sixt, Europcar, Hertz, Budget, Dollar, Avis, Thrifty olarak sıralayabiliriz. Özel bir araçla Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek isteyenler ve kısıtlı zamanı olanlar için ise E5 veya TEM otoyolunu tavsiye ediyoruz. Zira diğer yollar kilometre bazında daha kısa olsalar bile yoğun trafik sebebiyle yolda geçirdiğiniz süre iki hatta üç katına çıkabiliyor. Öte yandan otelde konaklayacaksanız önceden görüştüğünüz takdirde otelin shuttle hizmetinden yararlanabileceğinizi de hatırlatmadan geçmeyelim.

Taxi

Uber, özel ve paylaşımlı olmak üzere farklı türde hizmetlerinden yararlanabileceğiniz taksiler, İstanbul’un dört bir yanında 7/24 hizmet veriyor. Avrupa Yakası’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na taksi ile gitmek her ne kadar pahalı da olsa paylaşımlı taksi kullanılarak bu fiyat aşağılara çekilebilir. Havaalanının Pendik’ten 12, Taksim Meydanı’ndan ise yaklaşık 50 kilometre uzakta olduğunu düşünürsek seçim sizin. Öte yandan Sawkoop bünyesinde hizmet veren ve havalimanı için sabit bir tarife uygulayan taksileri de internetten rahatlıkla bulabileceğiniz numaralar sayesinde çağırabilirsiniz. Gittiğiniz yol ne kadar uzak olsa da sabit bir fiyat tarifesi izledikleri için bu taksileri rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Hatay'da Ulaşım Hakkında

Türkiye'nin en güneyinde yer alan ve Akdeniz'e kıyısı olan Hatay, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle özellikle yerli turistin ilgisini çekiyor. Her geçen yıl gelişen turizm sektörüne paralel olarak şehir içi ulaşımda da büyük adımlar atılıyor. Türkiye'nin en kalabalık 13. ili olan Hatay, ulaşım alternatifleri konusunda hem yerel halkın hem de ziyaretçilerin yüzünü güldürüyor. Trafiğin pek az yaşandığı şehirde ayrıca, ulaşım oldukça uygun fiyatlarla gerçekleştiriliyor.

Hatay Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Hatay şehir merkezi denilince akla iki farklı lokasyon geliyor; bunlar İskenderun merkez ve Antakya merkez. Hatay Havalimanı, İskenderun merkeze 45 kilometre, Antakya merkeze ise 25 kilometre mesafede bulunuyor. Havalimanından her iki ilçeye de gitmek için pek çok ulaşım alternatifi bulunuyor. Belediye otobüsleri ve havalimanı servisleri toplu taşıma araçları olarak hizmet verirken, taksi, araç kiralama ya da havalimanı transferi gibi diğer ulaşım araçlarını da Hatay Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek için kullanabilirsiniz. Eğer İskenderun merkeze gidecekseniz, seçeceğiniz ulaşım şekline ve trafiğe bağlı olarak yolculuğunuz ortalama 60 dakika sürüyor. Antakya merkeze gitmek isteyenler ise 30 dakikada gitmek istedikleri yere varabiliyorlar.

Toplu Taşıma Araçları (Havalimanı Servisleri)

Havalimanı Servisleri

Hatay şehir içi ulaşımında en çok kullanılan toplu taşıma aracı olan belediye otobüsleri maalesef Hatay Havalimanı'ndan ne İskenderun merkeze ne de Antakya merkeze gitmiyor. Bu nedenle yolcular tek toplu taşıma aracı olan Havaş'ı kullanıyor. Türkiye'nin neredeyse her yerinde havalimanı taşımacılığında öncü firma olarak hizmet veren Havaş, her uçak seferi sonrası sefer düzenliyor. Hatay Havalimanı'na uçak indikten yaklaşık 25 dakika sonra hem İskenderun merkeze hem de Antakya merkeze gitmek üzere Havaş otobüsleri kalkıyor. Havalimanından İskenderun'a gitmek ortalama 60 dakika sürerken, Antakya için bu süre ortalama 35 dakika. 2018 yılı en güncel haliyle bilet fiyatları Hatay Havalimanı - İskenderun merkez için 18 TL; Hatay Havalimanı - Antakya merkez içinse 13 TL.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama ve Transfer)

Taksi

Hatay Havalimanı ile İskenderun merkez arasında 45 kilometre, Hatay merkez ile de 25 kilometre mesafe bulunmasından dolayı taksiler, havalimanında şehir merkezine ulaşımda pek fazla tercih edilmiyor. Fakat acelesi olan yolcular ya da rahatına düşkün kişiler tarafından taksiler ulaşım alternatifi olarak kullanılabiliyor. Tabii bir de yolculuğunuzu kalabalık bir grup ile yaptıysanız, ücreti bölüşerek gitmek istediğiniz yere cüzi miktara yolculuk yapabilirsiniz. Günün 24 saati aynı tarife üzerinden hizmet veren taksilerle havalimanından İskenderun merkeze gitmek ortalama 45 dakika, Hatay merkeze gitmekse ortalama 25 dakika sürüyor. Hatay Havalimanı bünyesinde hizmet veren taksiler hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız 0538 981 94 48 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Araç Kiralama

Türkiye'nin en kalabalık 13. şehri olması ve her geçen yıl şehre gelen turist sayısının artmasıyla ulaşım alternatiflerinde de bir artış yaşandı. Hatay Havalimanı'na gelen yolcular, belediye otobüslerinin hizmet vermemesinden ve havalimanın ilçe merkezlerine olan uzaklığından dolayı araç kiralama seçeneği üzerinde epey bir durup düşünüyor. Havalimanında hizmet veren birçok araç kiralama firması bulunuyor. Siz de ulaşım özgürlüğünüzü elinizde tutmak istiyorsanız, araç kiralamayı hizmetlerinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Üstelik, ön rezervasyon yaptırıp, bir de aracı teslim alma ve teslim etme tarihlerini firma yetkililerine bildirdiğiniz vakit size özel indirim ve kampanyalardan da faydalanabilirsiniz.

Transfer

Havalimanından gitmek istediğiniz en yere en kolay ulaşım şekli olarak havalimanı transferi karşımıza çıkıyor. Fakat bu hizmetten faydalanabilmek için öncelikle otelinizin transfer hizmeti verip vermediğini öğrenmeniz gerekiyor. Eğer veriyorsa, yolculuğunuzdan önce oteli arayıp, uçağınızın saat kaçta havalimanına ineceğinin bilgisini iletmelisiniz. Ardından otel, ineceğiniz saatte terminal kapısının önünde olacak şekilde size şoförlü bir araç gönderiyor.