İstanbulParis

İstanbulParisInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden İstanbul Havalimanı'na Nasıl Gidilir?

Şehir içi ulaşımda adeta sınıf atlayan İstanbul'da kent merkezinden İstanbul Yeni Havalimanı'na gitmek için de pek çok alternatif bulunuyor. Toplu taşıma araçlarından belediye otobüslerini ve havalimanı servislerini kullanabileceğiniz gibi, 2019 yılının sonlarına doğru açılması planlanan metro hattını da hizmet vermeye başladıktan sonra kullanabilirsiniz. Acelesi olanlar, uçağı kaçırma riski ile karşı karşıya kalanlar içinse taksi iyi bir seçenek oluşturuyor. Bunların dışında özel ulaşım araçlarından taksi ve araç kiralama seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları (Belediye Otobüsü, Havalimanı Servisi, Metro)

Belediye Otobüsü

Kent merkezinde 3 farklı hat üzerinde hizmet veren belediye otobüsleriyle kolaylıkla İstanbul Yeni Havalimanı'na ulaşabilirsiniz. H2 hattıyla Mecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasdal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti ve İhsaniye Kavşağı’ndan, H3 hattıyla Gümrük, 4.Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi’nden, H4 hattıyla ise İstanbul Atatürk Havalimanı, Bahçeşehir Metrokent'ten geçerek İstanbul Yeni Havalimanı'na ulaşabilirsiniz. Belediye otobüslerinde İstanbulKart'ınızı kullanabileceğiniz gibi araca bindikten sonra şoföre nakit olarak da ödeme yapabilirsiniz.

Havalimanı Servisi

Havaist olarak da adlandırılan havalimanı servisleri 4 farklı hat üzerinde hizmet veriyor. İST1 hattıyla Yenikapı, Bakırköy İDO, Kuleli, Başakşehir Metrokent'ten, İST2 hattıyla TÜYAP, Cumhuriyet Mahallesi, Bahçeşehir Merkez'den, İST7 hattıyla Kozyatağı Metro, Tepeüstü, Kavacık Köprüsü'nden, İST hattıyla ise Abdülhak Hamit Caddesi, Beşiktaş Meydan, Zincirlikuyu Metrobüs ve Göktürk Emniyet Amirliği'nden geçerek İstanbul Yeni Havalimanı'na ulaşabilirsiniz. Havalimanı servislerini kullanmak için herhangi bir karta gerek yok. Nakit olarak ödeme yapabiliyorsunuz.

Metro

Kent merkezi ile İstanbul Yeni Havalimanı arasında hizmete açıldıktan sonra büyük rağbet görmesi beklenen metro hattında çalışmalar devam ediyor. 2019 yılının sonlarına doğru Gayrettepe - İstanbul Yeni Havalimanı metrosunun hizmete açılması planlanırken, 6 istasyon ve 27 kilometre uzunluğunda olacak Halkalı - İstanbul Yeni Havalimanı metro hattı ise 2020 yılının sonlarına doğru açılacak. Metro hattını kullanmak isteyen yolcular İstanbulKart'larını kullanabilecekleri gibi istasyonlarda bulunan bilet makinelerinden tek kullanımlık bilet satın alabilirler.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Şehir merkezi ile İstanbul Yeni Havalimanı arasında bir hayli mesafe bulunsa da özellikle uçağı kaçırma riskiyle karşı karşıya kalanlar için taksiler, iyi birer alternatif oluşturuyorlar. Dilerseniz kent merkezinde yer alan taksi duraklarından herhangi bir tanesini arayarak bulunduğunuz yere taksi çağırabilir, dilerseniz de yoldan geçen boş bir taksiyi çevirerek seyahatinize başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, aradaki mesafeyi de göz önünde bulundurarak şoförle pazarlık yapabilir, fiyatta indirime gitmesini talep edebilirsiniz.

Araç Kiralama

Yalnızca kent merkezinden havalimanına gitmek için değil, şehir içi ulaşımda da işlerinizi oldukça kolaylaştıracak olan araç kiralama seçeneğini gözden geçirebilirsiniz. Şehir merkezinden İstanbul Yeni Havalimanı'na gitmek için araç kiralama firmalarıyla görüşerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ancak, şuan için havalimanında hiçbir araç kiralama firması hizmet veriyor. Bu nedenle firmalar, araçlarını havalimanında teslim almak için sizden ekstra ücret talep edebilirler. Yakın zamanda ulusal ve uluslararası olmak üzere pek çok araç kiralama firmasının İstanbul Yeni Havalimanı'ndan hizmet vermesi bekleniyor. Üstelik, erken rezervasyon yaptırmanız durumunda hem paradan hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Paris'te Ulaşım Hakkında

Avrupa'nın en gelişmiş şehirlerinin başında gelen Paris'te şehir içi ulaşım insanların hayatlarını kolaylaştırabilecek kadar gelişmiş düzeyde. RATP tarafından işletilen toplu ulaşım ağı otobüs, metro ve raylı sistem olarak 3 birime ayrılıyor. Oldukça modern bir hizmet anlayışı benimseyen firmanın ulaşım araçlarını kullanmak için tek kullanımlık bilet satın alabileceğiniz gibi bir günden beş güne kadar geçerli olan seyahat kartlarından temin edebilirsiniz. Bu kartlar havalimanlarında, turist bilgi ofislerinde ve metro istasyonlarında satılıyor. Paris'te şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı ise taksiler. Gündüzleri boş taksi bulmak sorun olmasa da gece vakti yoldan geçen boş bir taksi görmek, hele ki hafta sonuysa neredeyse imkansızdır.

Paris ORLY Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Paris ORLY Havalimanı ile şehir merkezi arasında bulunan 15 kilometrelik mesafede kullanabileceğiniz pek çok ulaşım aracı bulunuyor. Şehir içi ulaşım ağının bir hayli gelişmiş olması, yolcuların Paris'te bulunan 3 ayrı havalimanına da ulaşımlarını oldukça kolaylaştırıyor. Bu üç havalimanı arasından en işlek ikincisi olma özelliği taşıyan Paris ORLY Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için Air France Otobüsleri, Noctilien Night Bus, tramvay, Orlybus, RER Orlyval trenini kullanabilirsiniz. Tüm bunların dışında acelesi olan veya çok fazla bagajla yolculuk edecek olan kişiler için taksi, iyi bir alternatif oluşturuyor. Araç kiralama ve transfer seçenekleri ise Paris ORLY Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için kullanılabilecek diğer ulaşım seçenekleri arasında yer alıyor.

Toplu Taşıma Araçları (Air France Otobüsleri, Noctilien Night Bus, Tramvay, Orlybus, Orlyval Treni - RER)

Air France Otobüsleri

Paris ORLY Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için Air France Otobüsleri'ni (yeni adıyla Le Bus Direct) kullanabilirsiniz. Havalimanı terminal binası önünden kalkan 1 numaralı otobüs, Zafer Takı'na kadar gidiyor. Air France Otobüsleri'ni kullanmak için gerekli olan bileti dilerseniz internet üzerinden, dilerseniz de araca bindikten sonra şoförden temin edebilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 12 Avro civarında oluyor. Paris ORLY Havalimanı'ndan Air France Otobüsleri ile şehir merkezine gitmekse ortalama 45 - 50 dakika sürüyor.

Noctilien Night Bus

Gece saatlerinde çoğu toplu taşıma aracı, Paris ORLY Havalimanı - şehir merkezi güzergahında hizmet vermediği için, bu saatlerde Noctilien Night Bus hattı çalışıyor. N131, N144 ve N31 hatlarını kullanarak havalimanından kent merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Noctilien N131 numaralı otobüs, saat 01.30 ile 04.30 aralığında hizmet veriyor ve Paris Gare de Lyon durağına gidiyor. Yolculuksa ortalama 20 - 25 dakika sürüyor. Noctilien N144 numaralı otobüs saat 01.10 ile 04.10 aralığında hizmet veriyor ve Paris Est durağına gidiyor. Yolculuksa ortalama 40 - 45 dakika sürüyor. Noctilien N31 numaralı otobüs de tıpkı Noctilien N131 gibi Paris Gare de Lyon durağına gitse de, farklı durak noktalarına uğradığı için yolculuk ortalama 50 - 60 dakika sürüyor. Bu otobüs saat 01.00 ile 05:30 aralığında hizmet veriyor. Bu otobüslerden yararlanmak için Navigo Pass veya Paris Visite kartlarını kullanabilirsiniz.

Tramvay

Paris ORLY Havalimanı'ndan kent merkezine gitmenin hesaplı yollarından bir tanesi de olan tramvayı kullanmak için, tram işaretlerini takip ederek 7 numaralı tramvay hattını bulmanız gerekiyor. Havalimanından bineceğiniz tramvayla Villejuif-Louis Aragon durağına kadar gidebilirsiniz. Daha sonra buradan da metroyu kullanmanız gerekecek. Paris ORLY Havalimanı'ndan tramvayla şehir merkezine yapacağınız yolculuksa ortalama 50 - 60 dakika sürüyor.

Orlybus

Paris ORLY Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için en sık kullanılan toplu taşıma aracı olan Orlybus ile dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her iki terminal binasından da hareket eden Orlybus, sabah saat 06.00 ile gece 23.00 aralığında her 10 ve 20 dakikada bir sefer düzenliyor. Navigo Pass kartınızla kullanabileceğiniz otobüslere, şoförden nakit parayla satın alabileceğiniz biletle de binebilirsiniz. Paris ORLY Havalimanı'ndan Orlybus ile şehir merkezine gitmekse ortalama 45 - 50 dakika sürüyor.

Orlyval Treni - RER

Paris ORLY Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için Orlyval treni ile RER arasında aktarma yapmanız gerekiyor. Sürücüsüz Orlyval treniyle RER B'ye ulaşmak tamamen ücretsiz olsa da Anthony İstasyonu'ndan hareket eden RER B'yi kullanmak için bilet satın almanız gerekiyor. Bilet fiyatları ise 11 Avro civarında oluyor. Paris ORLY Havalimanı'ndan Orlyval treni ve RER hattını kullanarak kent merkezine gitmek ortalama 40 - 50 dakika sürüyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Tüm dünyada olduğu gibi, Paris ORLY Havalimanı'ndan kent merkezine ulaşmanın en rahat ve zahmetsiz yolu taksiler. Her iki terminal binası önünden hareket eden taksilerle şehir merkezine gitmek ortalama 25 - 30 dakika sürüyor. Taksiyle seyahatin tutarı ise 45 - 60 Avro civarında oluyor. Havalimanında sizi kandırıp yüksek fiyat isteyebilecek korsan taksiler bulunabileceği için, gitmek istediğiniz yerin ortalama ne kadar tutacağını şoförlere sorabilir, böylece fazla para ödemekten de kurtulabilirsiniz.

Araç Kiralama

Yalnızca havalimanı ile şehir merkezi arasındaki güzergahta değil, Paris tatiliniz boyunca yararlanabileceğiniz bir alternatif olan araç kiralama seçeneği ile dilediğiniz zaman dilediğiniz yere gitmekte özgürsünüz. Paris ORLY Havalimanı'nda yer alan araç kiralama firmalarıyla görüşebilir, erken rezervasyon yaptırarak size özel indirim ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Paris ORLY Havalimanı'nda; Europcar (+33 825 82 54 60), Hertz, (+33 825 88 92 65), Enterprise (+33 1 49 75 36 38), Avis (+33 820 61 16 19), Firefly (+33 1 74 22 09 45), InterRent (+33 1 80 20 22 62), Budget (+33 821 23 03 65), Sixt (+33 820 00 74 98), Alamo (+33 1 49 75 36 38), Thrifty (+33 825 88 92 65) araç kiralama firmalarının ofisleri bulunuyor. Paris ORLY Havalimanı'ndan kiraladığınız araçla kent merkezine gitmekse ortalama 30 - 35 dakika sürüyor.