LyonMadrid

LyonMadridInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

En Ucuz Lyon - Madrid Uçak Biletleri

Sonuç Bulunamadı

Üzgünüz, aradığınız kriterlere uygun uçuş bulunamadı.

En Ucuz Madrid - Lyon Uçak Biletleri

Sonuç Bulunamadı

Üzgünüz, aradığınız kriterlere uygun uçuş bulunamadı.

Madrid’de Ulaşım Hakkında

İspanya’nın başkenti Madrid; Londra ve Berlin’den sonra Avrupa Birliği’nde bulunan üçüncü en büyük ve en kalabalık şehir. 604 kilometrekarelik yüz ölçümüne ve 3 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Madrid; ülkesinin siyaset, kültür ve ekonomi alanlarında da merkezi konumunda. Madrid şehir içi ulaşım der demez akla metro geliyor tabi ki. Bunun en önemli sebebi ise Londra’dan sonra Avrupa’nın en kapsamlı ve gelişmiş metro ağının Madrid’de olması. Ayrıca otobüs ve trenin de sıklıkla kullanıldığı şehirde turistler kısa mesafeli ulaşımlarında taksileri de kullanabiliyor.

Madrid Barajas Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Başkent seviyesindeki bir Avrupa şehri olan Madrid’de havayolu, demiryolu ve karayolu ile ulaşım imkanları son derece gelişmiş durumda. Belediye ve özel sektör tarafından işletilen birçok toplu ulaşım biçiminin neredeyse 24 saat kesintisiz çalışması söz konusu. Hal böyle olunca, turistlerin taksi gibi özel ulaşım araçlarına ihtiyacı da azalıyor. Yine de zaman yönetimi ve diğer özel durumlar için, kişiye özel ulaşım seçenekleri de elbette mevcut.

Toplu Ulaşım Araçları

Metro

Madrid metrosu toplamda 9 hattan ve çok sayıda bağlantıdan oluşuyor. Havalimanından şehir merkezine giderken, bulunduğunuz terminal içerisinde yer alan metro istasyonunu kullanabilirsiniz. Yalnızca T1 terminalinde istasyon bulunmadığı için, biniş kartını ibraz ederek diğer üç terminalden birine ücretsiz servis ile geçmeniz gerekiyor. Metro ile son durak olan Nuevos Ministerios’a ulaşmak yalnızca 15-20 dakika gibi bir süre alıyor. Metro seferleri gün içinde her 5 dakikada bir yenilenirken, 23:00-02:00 saatleri arasında sefer sıklığı 15 dakikaya uzuyor. Sabah seferlerinin başlangıç saati ise 06:00. Metrolar aynı zamanda İspanyol demiryolu ağındaki istasyonlara da aktarma sağlıyor.

Tren

T1 ve T4 terminallerindeki karşılama ofislerinde, tren ile ilgili bilgi alabileceğiniz bankolar mevcut. Tren biletlerini tek yön ya da çift yön satın almak mümkün. Trenler yalnızca T4 terminalinden kalkış yapıyor. 06.00 - 23.30 saatleri arasında hizmet veren trenle şehir merkezine ulaşım, metroya göre daha yavaş ancak daha ekonomik. Şehir merkezindeki Prinicipe Pio istasyonu ile havalimanı arasında yaklaşık 40 dakikalık bir mesafe mevcut. Demiryolu üzerindeki diğer bilinen tren istasyonları Chamartin (11 dakika), Nuevos Ministerios (18 dakika), Atocha (25 dakika), Mendez Alvaro (30 dakika), Piramides (35 dakika) olarak sıralanıyor.  Özellikle Piramides; metroya aktarma yapmak isteyenlerin inmesi gereken durak. Bu sayede La Latina, Opera ve Gran Via gibi şehir merkezli pek çok noktaya metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

EMT Otobüsleri

Madrid Municipal Transport Company tarafından işletilen otobüsler, havalimanı ve şehir merkezi arasında seferler sunuyor. EMT otobüsleri, 1000 üzerinde araca ve 244 hatta sahip durumda. 200 numaralı otobüs ile 30 dakika gibi bir sürede Avenida de America istasyonuna ulaşım sağlamak mümkün. Atocha istasyonu için ise ulaşım süresi 40 dakika. Prada ve Reina Sofia gibi müzelerin bulunduğu bölgeye Atocha istasyonunundan ulaşılıyor. Otobüs ücretleri gidilecek mesafeye göre değişiklik gösteriyor.

CRTM Otobüs

CRTM şirketinin açılımı; Consorcio Transportes Madrid olarak okunuyor. Özellikle geç saatler için en ideal ulaşım seçeneği, Aeropuerto adı da verilen bu otobüs sistemi. 365 gün 24 saat boyunca süren seferler sayesinde şehir merkezine taksi kullanmadan ulaşmak günün her anında mümkün hale geliyor. Gün boyu 15-20 dakika arayla devam eden seferlerin sıklığı geceleri 35 dakikada bire düşüyor. Atocha istasyonu için yine yaklaşık 40 dakikalık bir süreyi gözden çıkarmak gerekli.

Aerocity

Havalimanının shuttle hizmeti olan Aerocity, şehir merkezine giderken 7 kişiye kadar kapasitesi olan araçlarıyla neredeyse özel araç konforunda ulaşım sağlıyor.Tek yön ya da çift yön bilet almak mümkün. Dönüş tarihlerini de hesaba katarak çift yön bilet almak ekonomik olarak daha avantajlı. Yolcu sayısına göre 3 durağa kadar duraklama mümkün olsa da, seferler kimi zaman duraklamasız da tamamlanıyor. Şehir merkezine varış süresi, duraklama sayısına göre 20 dakikadan 1 saate göre değişiklik gösterebilir. Özellikle arkadaş grubuyla birlikte seyahat edenler mutlaka taksi yerine bu alternatifi seçmeli. Araçta sizden başka yolcu olmadığında, şehir merkezine ulaşımda zamandan ciddi şekilde tasarruf etmeniz de mümkün hale geliyor. Kaptanların son derece yardımsever olduğunu belirtmekte de fayda var.

Özel Ulaşım Araçları

Taksi

Madrid Barajas Havalimanı’nın gelen yolcu çıkışlarında, taksi duraklarını hemen karşınızda bulabilirsiniz. Madrid’in resmi taksileri beyaz renkli ve kırmızı şeritli görünümleri ile göze çarpıyor. Henüz terminalden çıkmadan uygun fiyata taksi teklif eden kimliği belirsiz kişilere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Taksi ücretleri tüm şehirlerde olduğu gibi rotaya göre değişiklik gösterirken; havalimanı-şehir merkezi güzergahı için sabit ücret talep etmeniz mümkün. Otobüs ücretlerinin yaklaşık 5-6 katı kadar taksi ücretini gözden çıkarmanız gerektiğini de baştan belirtelim.

Ares Mobile

Seyahatten önce özel olarak rezervasyon yaparak, transfer taksi olarak da adlandırılan Ares Mobile hizmetinden faydalanmak mümkün. Bu sistem, Türkiye’deki Uber sistemine benzetilebilir. VIP bir hizmet olarak da değerlendirilen Ares mobile sayesinde; bir şoför konukları havalimanında karşılıyor ve gideceği yerin kapısına kadar bırakıyor. Bu süreçte kaptandan şehir ve yerel halk hakkında biraz bilgi almak da mümkün.

Araç Kiralama

Havalimanındaki 1, 2 ve 4 nolu terminallerde araba kiralama masaları mevcut. Avis, Europcar, Hertz, Sixt ve National Atesa firmaları Madrid Barajas Havalimanı’nda hizmet veriyor. Aracı Madrid’den teslim aldıktan sonra başka bir Avrupa şehrine bırakmak ya da tekrar havalimanına teslim etmek gibi seçenekler imkan dahilinde.

Madrid Barajas Havalimanı