AnkaraMalatya

AnkaraMalatyaInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşmak için birden fazla yol mevcut. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve hızlı bir şekilde seyahat etmeniz gerekiyorsa taksileri tercih etmenizde yarar var. Yine aynı şekilde araç kiralayarak da hızlı bir şekilde Esenboğa Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Fakat uçağınızın kalkmasına daha vakit varsa ve özel taşıma araçlarına para vermek istemiyorsanız halk otobüsleri ile de Esenboğa Havalimanı’na rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Otobüse bindikten sonra havaalanına ulaşmanız yaklaşık 2 saat sürüyor. Taksi ve araç kiralamada ise bu sürenin yaklaşık olarak 40 dakika.

Toplu Taşıma Araçları (Halk Otobüsleri)

Halk otobüsleri ile şehir merkezinden Esenboğa Havalimanı’na ulaşmak her ne kadar rahat ve kolay olsa da daha önce de belirttiğimiz gibi yaklaşık 2 saat sürüyor. Fakat aceleniz yoksa kullanabileceğiniz ve şehrin en merkezi noktalarında duraklara sahip olan 442-3 numaralı hat sizi Esenboğa Havaalanı’na götürmeye yetiyor. Hafta içi ve cumartesi olmak üzere 6 gün boyunca gece 24:00’ten akşam 23:30’a kadar hizmet veren 442-3 numaralı otobüsler yarım saatte bir olmak üzere harekete geçiyor. Aşti’den kalkan 442-3 numaralı otobüslerin izlediği rota ise sırasıyla şehirlerarası otobüs terminali, Güvenpark, Ankara Arena Spor Salonu, Atatürk Kültür Merkezi ve Esenboğa Havalimanı iç hatlar gidiş terminali. Dış hatlar terminalinden de geçen halk otobüslerine tek kullanımlık kartlar vasıtasıyla veya AnkaraKart ile binmeniz mümkün.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Ankara’da kaldığınız sürece sıklıkla araç kullanmanız gerekiyorsa ve sürekli elinizin altında bir araç olmasını istiyorsanız araç kiralamak sizin için en doğru tercih. Konforlu ve hızlı bir şekilde şehrin her yerine ulaşmanızı sağlayacak ve anlaştığınız süre zarfında sürekli elinizin altında olacak bu araçları hem şehir merkezinde hem de Esenboğa Havalimanı’nda şubesi olan yerli ve yabancı birçok farklı firmadan temin edebiliyorsunuz. Güvenle araç kiralayabileceğiniz en bilindik araç kiralama firmaları ise Eco Rent A Car, Div Rent, Payless, Thrifty, Sixt, Avis, Garenta, Central, Europcar, Hertz, Budget, Almira ve Rent Go olarak sıralayabiliriz. Araç kiraladıktan sonra Ankara şehir merkezinden Esenboğa Havalimanı’na ulaşmanız ise trafiğin durumuna göre yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Taksi

Her ne kadar toplu taşıma araçları kadar tercih edilmese de taksiler, geç saatlerde ve sınırlı vaktiniz kaldığında şehir merkezinden Esenboğa Havalimanı’na ulaşım açısından hayat kurtarıcı olabiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi sabit bir fiyat politikasını takip eden ve Esenboğa Havalimanı bünyesinde çalışan bu taksiler fahiş fiyatlar ödememeniz açısından oldukça önemli bir yere sahip. Şehir içinde bir durakları olmamasına karşın telefonla arayarak Esenboğa Taksi firmasından bir taksi talep ettiğinizde aynı fiyat tarifesi ile Esenboğa Havalimanı’na rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alan Esenboğa Havalimanı’na trafiğin yoğunluğuna ve bindiğiniz noktaya göre ulaşmanız ise yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı Hakkında

Şehrin merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede yer alan ve Ankara’nın kuzeyinde konumlanan Esenboğa Uluslararası Havalimanı (ESB), İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk havalimanları gibi TAV Havalimanları tarafından işletiliyor. Başkentimizin ana havalimanı olan Esenboğa Havalimanı, 1955 yılından beri taşımacılık hizmetine devam ediyor. İç hatlar ve dış hatlar terminalinde duty free mağazaları, eczane, klinik, turizm ofisleri, maliye bürosu (Yurt dışı çıkış harç pulu), PTT şubesi, Garanti Bankası şubesi, VIP salonları, hediyelik eşya dükkânları araç kiralama firmaları, çeşitli bankalara ait ATM'ler, restoranlar, kafe ve kafeteryalar, gazete bayileri, marketler, CIP ve seyahat acenteleri ile hizmet veren Esenboğa Havalimanı, 10 milyon yolculuk kapasitesiyle ön plana çıkıyor. İç hatlar ve dış hatların tek terminalde olduğu Türkiye’nin ilk havalimanı olma unvanını da elinde bulunduran Esenboğa Havalimanı, her yıl 10 milyonun üzerinde yolcuya hizmet veriyor.

Malatya’da Ulaşım Hakkında

Şehir içinde ulaşımın genellikle Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri tarafından sağlanan belediye otobüsleri vasıtasıyla sağlandığı Malatya’da ayrıca trambüsler, dolmuşlar, taksiler ve kiralık araçlar da sıkça kullanılıyor. Belediye otobüsleri 77 farklı güzergâhı ve 2000’i aşan durağıyla beraber istediğiniz hemen her yere gitmenizi sağlıyor. Öte yandan Türkiye’de türünün ilk örneği olan trambüsler de 36 kilometrelik bir rotada sabah 06.00 ve gece 23.30 arasında hizmet veriyor. Toplu taşıma araçlarını kullanmak için edinmeniz gereken kartın ismi ise Malatya Kart. Bir aydan uzun süre kalacaklar için önceden öğrenci veya diğer kartları çıkartmak mantıklı olsa da daha kısa süreli konaklayacaklar için Malatya Kart yeterli oluyor.

Malatya Erhaç Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta konumlanan Malatya Erhaç Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz birçok farklı ulaşım aracı bulunuyor. En çok tercih edilen toplu taşıma araçları ise Havaş otobüsleri. Eğer Havaş otobüslerinin bulunmadığı saatlerde Malatya Erhaç Havalimanı’na iniş yaptıysanız taksi tutmak veya araç kiralamak da diğer seçenekler arasında yer alıyor. Öte yandan eğer bir otelde konaklayacaksanız, konaklayacağınız otel ile önceden görüşüp eğer varsa bir transfer aracı da talep edebiliyorsunuz. Malatya Erhaç Havalimanı’ndan Malatya’nın merkezine gitmek ise yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Havaş)

Havaş Otobüsleri

Malatya Erhaç Havalimanı’na indiğinizde geliş terminalinin önünden rahatlıkla ulaşabileceğiniz Havaş otobüsleri sayesinde zahmetsiz bir şekilde Malatya şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Haftanın her günü olmak üzere sabah 04.00 ve akşam 21.45 arasında hizmet veren Havaş otobüsleri, uçakların havalimanına inişinden yaklaşık 25 dakika sonra hareket ediyor. Bu sebeple eğer Havaş otobüsüne binmek istiyorsanız havalimanında çok da oyalanmamanızda fayda var zira bir sonraki Havaş otobüsünü beklemek biraz can sıkıcı olabilir. Malatya Erhaç Havalimanı geliş terminalinden kalkan Havaş otobüslerinin güzergâhı ise MAŞTİ, çevre yolu ve Hava Şehir Ofisi olarak sıralanıyor. Öte yandan güzergâhta yer alan yolcu indirme durakları ise İnönü Stat karşısı Havaş Ofisi - Doğu Garajı - Emeksiz Kavşağı - Eski Garaj - Altın Kayısı - Beydağı Devlet Hastanesi (SSK) - 2. Ordu TSK Lojman kavşağı – MAŞTİ – AFRA - Polis Okulu - Polis Kantini ve Onbin Konut. Havaş otobüslerine bindikten sonra yolda geçireceğiniz süre ise yaklaşık 45 dakika. Fakat bu süre trafiğin durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Havaş otobüsleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için ise 04223239808’i arayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Malatya Erhaç Havalimanı’na inişinizi gerçekleştirdiğinizde Havaş otobüslerini beklemek istemiyorsanız ya da daha hızlı ve daha konforlu bir taşıma aracı arıyorsanız tercih edebileceğiniz en mantıklı araçlar taksiler. İster tek başınıza ister paylaşımlı olarak kullanabileceğiniz taksiler ile Malatya Erhaç Havalimanı’ndan şehir merkezine sabit bir fiyat tarifesi ile ulaşabiliyorsunuz. Sabit bir fiyat politikası uygulandığı için taksilerle fazla pazarlık yapma şansınız olmadığını belirtmekte de fayda var. Taksilerle ilgili daha ayrıntılı bilgiye ise havalimanı ve şehir merkezi arasında ulaşımı sağlayan duraklara ait 05442191444 ve 05313901886 numaralarından ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Malatya Erhaç Havalimanı’na gelmeden önce ön araştırma ve ön rezervasyon yaparak oldukça uygun fiyatlara bir araç kiralayabiliyorsunuz. Malatya’da uzun süre kalacaklar veya dilediği her an elinin altında bir araç olmasını isteyenler için oldukça mantıklı bir tercih olan kiralık araçlar toplu taşıma ile uğraşmak istemeyenler için de biçilmiş kaftan. Malatya Erhaç Havalimanı’nda ofisi olan ve ön rezervasyon yaptırdığınız takdirde siz indiğinizde hazır bir şekilde sizi bekleyecek araçları kiralayabileceğiniz en popüler ve en çok tercih edilen araç kiralama firmaları ise Avis (04222660076), Grand Rent A Car (04222660022), Meydan Oto Kiralama (04223243434) ve Meydan Taşımacılık (04223256060). Havalimanından bir araç kiraladığınız takdirde trafiğin durumuna göre 30 ila 40 dakika arasında şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz.