AnkaraMardin

AnkaraMardinInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşmak için birden fazla yol mevcut. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve hızlı bir şekilde seyahat etmeniz gerekiyorsa taksileri tercih etmenizde yarar var. Yine aynı şekilde araç kiralayarak da hızlı bir şekilde Esenboğa Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Fakat uçağınızın kalkmasına daha vakit varsa ve özel taşıma araçlarına para vermek istemiyorsanız halk otobüsleri ile de Esenboğa Havalimanı’na rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Otobüse bindikten sonra havaalanına ulaşmanız yaklaşık 2 saat sürüyor. Taksi ve araç kiralamada ise bu sürenin yaklaşık olarak 40 dakika.

Toplu Taşıma Araçları (Halk Otobüsleri)

Halk otobüsleri ile şehir merkezinden Esenboğa Havalimanı’na ulaşmak her ne kadar rahat ve kolay olsa da daha önce de belirttiğimiz gibi yaklaşık 2 saat sürüyor. Fakat aceleniz yoksa kullanabileceğiniz ve şehrin en merkezi noktalarında duraklara sahip olan 442-3 numaralı hat sizi Esenboğa Havaalanı’na götürmeye yetiyor. Hafta içi ve cumartesi olmak üzere 6 gün boyunca gece 24:00’ten akşam 23:30’a kadar hizmet veren 442-3 numaralı otobüsler yarım saatte bir olmak üzere harekete geçiyor. Aşti’den kalkan 442-3 numaralı otobüslerin izlediği rota ise sırasıyla şehirlerarası otobüs terminali, Güvenpark, Ankara Arena Spor Salonu, Atatürk Kültür Merkezi ve Esenboğa Havalimanı iç hatlar gidiş terminali. Dış hatlar terminalinden de geçen halk otobüslerine tek kullanımlık kartlar vasıtasıyla veya AnkaraKart ile binmeniz mümkün.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Ankara’da kaldığınız sürece sıklıkla araç kullanmanız gerekiyorsa ve sürekli elinizin altında bir araç olmasını istiyorsanız araç kiralamak sizin için en doğru tercih. Konforlu ve hızlı bir şekilde şehrin her yerine ulaşmanızı sağlayacak ve anlaştığınız süre zarfında sürekli elinizin altında olacak bu araçları hem şehir merkezinde hem de Esenboğa Havalimanı’nda şubesi olan yerli ve yabancı birçok farklı firmadan temin edebiliyorsunuz. Güvenle araç kiralayabileceğiniz en bilindik araç kiralama firmaları ise Eco Rent A Car, Div Rent, Payless, Thrifty, Sixt, Avis, Garenta, Central, Europcar, Hertz, Budget, Almira ve Rent Go olarak sıralayabiliriz. Araç kiraladıktan sonra Ankara şehir merkezinden Esenboğa Havalimanı’na ulaşmanız ise trafiğin durumuna göre yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Taksi

Her ne kadar toplu taşıma araçları kadar tercih edilmese de taksiler, geç saatlerde ve sınırlı vaktiniz kaldığında şehir merkezinden Esenboğa Havalimanı’na ulaşım açısından hayat kurtarıcı olabiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi sabit bir fiyat politikasını takip eden ve Esenboğa Havalimanı bünyesinde çalışan bu taksiler fahiş fiyatlar ödememeniz açısından oldukça önemli bir yere sahip. Şehir içinde bir durakları olmamasına karşın telefonla arayarak Esenboğa Taksi firmasından bir taksi talep ettiğinizde aynı fiyat tarifesi ile Esenboğa Havalimanı’na rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alan Esenboğa Havalimanı’na trafiğin yoğunluğuna ve bindiğiniz noktaya göre ulaşmanız ise yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı Hakkında

Şehrin merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede yer alan ve Ankara’nın kuzeyinde konumlanan Esenboğa Uluslararası Havalimanı (ESB), İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk havalimanları gibi TAV Havalimanları tarafından işletiliyor. Başkentimizin ana havalimanı olan Esenboğa Havalimanı, 1955 yılından beri taşımacılık hizmetine devam ediyor. İç hatlar ve dış hatlar terminalinde duty free mağazaları, eczane, klinik, turizm ofisleri, maliye bürosu (Yurt dışı çıkış harç pulu), PTT şubesi, Garanti Bankası şubesi, VIP salonları, hediyelik eşya dükkânları araç kiralama firmaları, çeşitli bankalara ait ATM'ler, restoranlar, kafe ve kafeteryalar, gazete bayileri, marketler, CIP ve seyahat acenteleri ile hizmet veren Esenboğa Havalimanı, 10 milyon yolculuk kapasitesiyle ön plana çıkıyor. İç hatlar ve dış hatların tek terminalde olduğu Türkiye’nin ilk havalimanı olma unvanını da elinde bulunduran Esenboğa Havalimanı, her yıl 10 milyonun üzerinde yolcuya hizmet veriyor.

Mardin’de Ulaşım Hakkında

Gerek kendine özgü mimarisi gerekse köklü geçmişi ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmayı başaran Mardin’de şehir içi toplu ulaşım minibüsler ve özel halk otobüsleri ile sağlanıyor. Öte yandan birçok turistik alana ev sahipliği yapan Eski Mardin bölgesini ise yürüyerek rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Mardin’in ilçelerine gitmek için tercih edebileceğiniz en sık kullanılan yöntemler ise minibüsler ve taksiler.

Mardin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Çoğu turistik ilçeye ve Mardin’in merkezine yakın bir mesafede konumlanması sebebiyle Mardin Havalimanı’na ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanıyor. Kızıltepe’ye 8 kilometre, Mardin’in merkezine 20 kilometre, Nusaybin’e 66 kilometre ve Midyat’a 75 kilometre uzaklıkta yer alan Mardin Havalimanı’na inişinizi gerçekleştirdiğinizde, il ve ilçe merkezlerine gitmek için birden çok ulaşım seçeneğiniz bulunuyor. Bu seçeneklerden en popüler ve en ucuz olanı olan minibüslerin yanında daha hızlı ve konforlu bir taşıt arayanlar için de taksiler hizmet veriyor. Öte yandan havalimanından bir araç kiralayarak Mardin’de konakladığınız süre zarfında dilediğiniz her zaman bir ulaşım aracına sahip olabilir ve gitmek istediğiniz her yere bekleme süreleri olmaksızın hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Eğer bir otelde konaklayacaksanız, konaklayacağınız otel ile önceden iletişime geçerek bir transfer aracı talep etmek de bir diğer seçeneğiniz. Bu sayede uçağınızın geldiği saatte sizi hazır olarak bekleyecek transfer aracı sayesinde aktarma yapmadan konaklayacağınız otele gidebiliyorsunuz. Tercih edeceğiniz araç her ne olursa olsun Mardin Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek 30 dakika, Kızıltepe’ye gitmek ise 10 dakika sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Minibüsler)

Minibüsler

Havalimanından şehir merkezine ulaşımda yerli ve yabancı turistler tarafından en sık tercih edilen ulaşım aracı olan minibüsler, gerek ekonomikliği gerekse şehrin hemen her yerinde olan duraklarıyla takdiri hak ediyor. Havalimanının geliş terminalinin önünde bulabileceğiniz Mardin - Kızıltepe minibüsleri sayesinde ister Mardin’e ister Kızıltepe’ye gidebiliyorsunuz. Ayrıca bu minibüsler sayesinde Mardin Yenişehir ve Diyarbakır Kapı’ya gitmek de mümkün. Mardin Yenişehir’e gittiğinizde ise aktarma yaparak şehrin neredeyse her noktasına rahatça ulaşma fırsatını yakalayabiliyorsunuz. Kızıltepe’ye 10 dakikada ulaşmanızı sağlayan minibüsler vasıtasıyla Mardin Yenişehir’e gitmek ise trafiğin durumuna göre 45 dakikanızı alıyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Mardin şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer aldığı için Mardin Havalimanı’ndan taksiye bindiğinizde şehir içindeki noktalara ulaşmak için minibüslerin yaklaşık 5 katı bir fiyatı gözden çıkarmanız gerektiğini önceden belirtelim. Fakat haftanın her günü 24 saat olmak üzere taşımacılık hizmeti veren taksiler, minibüslerin olmadığı saatlerde veya daha hızlı bir şekilde seyahat etmeniz gerektiğinde can kurtarıcı olabiliyor. Havalimanı taksilerini diğer taksilerden ayıran bir diğer özellik ise sabit ücret tarifeleri ile hizmet veriyor olmaları. Bu sebeple Mardin Havalimanı’na günün hangi saatinde giderseniz gidin taksilere vereceğiniz ücret değişmiyor.

Araç Kiralama

Mardin Havalimanı’nda beklemek istemiyorsanız ve şehir merkezine hızlıca ulaşmanız gerekiyorsa tercih edebileceğiniz bir diğer özel ulaşım aracı seçeneği kiralık araçlar. Mardin’de uzun bir süre kalıp çevre il ve ilçeleri de gezmeyi planlayanlar için hızlı olduğu kadar ekonomik de olan kiralık araçlara Mardin Havalimanı’ndan ulaşabiliyorsunuz. Mardin Havalimanı küçük bir havalimanı olduğu için terminalde yalnızca 2 adet araç kiralama firması bulunuyor. Bu araç kiralama firmalarından ilki olan Avis’e 04823120444 numarasından, ikincisi olan Enterprise’a ise 04823133034 numarasından ulaşabiliyorsunuz. Mardin’e gelmeden önce bu firmaları arayarak ön rezervasyon yaptırdığınız takdirde ise siz havalimanına indiğinizde aracınız sizi hazır olarak bekliyor. Öte yandan aracı alırken doldurduğunuz formda teslim noktası olarak yine Mardin Havalimanı’nı işaretlerseniz, döneceğiniz zaman toplu taşıma veya taksi ile uğraşmadan uçağınıza yetişme şansını elde edebiliyorsunuz.