MardinAnkara

MardinAnkaraInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Mardin Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Gerek Mardin’in merkezinden gerekse çevre ilçelerden Mardin Havalimanı’na gitmenin en pratik ve en ekonomik yolu minibüsler. Öte yandan konforlu ve hızlı bir yolculuk arıyorsanız ve toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyorsanız taksilerle de Mardin Havalimanı’na ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Fakat taksilerin biraz pahalı olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Şehir merkezinde bulunan çok sayıda araç kiralama firmasından birini tercih ederek kiralık aracınızla Mardin Havalimanı’na gitmek de bir diğer seçenek. Eğer varsa konakladığınız otelden de bir nakil aracı talep edebiliyorsunuz. Mardin Havalimanı’na gitmek için Midyat’tan 1,5 saatlik, Mardin şehir merkezinden 30 dakikalık, Kızıltepe’den ise 10 dakikalık bir yolculuğu gözden çıkarmanız gerekiyor.

Toplu Taşıma Araçları (Minibüsler)

Minibüsler

Mardin ve havalimanı arasında çok uzun bir mesafe olmadığı için aradaki ulaşımı sağlayan tek toplu taşıma aracı minibüsler. Şehir içi ulaşımda sıkça tercih edilen ve şehrin hemen her yerinde durağı bulunan minibüsler vasıtasıyla Mardin’in merkezi olarak kabul edilen Yenişehir’den Mardin – Kızıltepe minibüslerine binerek 45 dakika gibi bir sürede aktarmasız olarak Mardin Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Havalimanı minibüslerinde Kızıltepe’den bindiğinizde ise yolda geçireceğiniz süre 10 dakika oluyor. Binmek için herhangi bir bilete ihtiyaç duymayacağınız minibüsler ile havalimanının nizamiye giriş kapısına kadar seyahat edebiliyorsunuz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Şehir içi ulaşımda da sıklıkla tercih edilen taksiler kısa mesafeli yolculuklarda her ne kadar pratik, hızlı ve ekonomik olsa da mesafe arttıkça fiyatlarıyla cep yakabiliyorlar. Haftanın her günü 24 saat boyunca taşımacılık hizmeti veren taksiler sayesinde minibüslerin olmadığı saatlerde Mardin Havalimanı’na ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca uçağınızın kalkmasına kısıtlı bir vakit kaldığında da taksileri kullanarak uçağınıza yetişebiliyorsunuz. Öte yandan her ne kadar sabit bir fiyat tarifesi uygulasalar da havalimanına giderken bineceğiniz taksi ile pazarlık yapmanızda fayda olabiliyor. Taksiler vasıtasıyla Mardin’in merkezinden yaklaşık yarım saat, Kızıltepe’den ise 10 dakikalık bir yolculuk ile Mardin Havalimanı’na ulaşımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Araç Kiralama

Şoförün siz olmadığınız hiçbir araca binemiyorsanız ya da daha konforlu bir araçla seyahat etmek istiyorsanız araç kiralamak sizler için biçilmiş kaftan. Mardin’in merkezinde hemen her yerde karşınıza çıkacak olan firmalardan bir araç kiralayarak yaklaşık yarım saatte havalimanına ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Avis ve Enterprise gibi havalimanında da ofisi bulunan firmaları tercih ettiğiniz takdirde ise şehir içinde kiraladığınız araç ile rahatlıkla havalimanına gidebiliyor ve aracınızı burada teslim edebiliyorsunuz.

Mardin Havalimanı Hakkında

1999 yılından beri başarılı bir şekilde taşımacılık hizmeti vermeyi başaran Mardin Havalimanı, Mardin’in şehir merkezi olarak kabul edilen Yenişehir’den yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. İşletmesi DHMİ tarafından yürütülen Mardin havalimanı; 250 araç kapasiteli park yeri, restoranları, kafeleri, mağaza ve marketleri, araç kiralama şirketleri ve turizm danışma ofisleri gibi onlarca farklı imkân sunuyor ziyaretçilerine. Mardin’in merkezine 20 kilometre, Midyat’a 75 kilometre, Nusaybin’e 66 kilometre ve Kızıltepe’ye 8 kilometre mesafede yer alan Mardin Havalimanı’na; İzmir Adnan Menderes, İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa havalimanlarından aktarmasız bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu şehirlerden Mardin Havalimanı’na ulaşmak için tercih edebileceğiniz havayolu şirketlerini ise Pegasus Havayolları, Anadolu Jet, Türk Hava Yolları ve İzair olarak sıralayabiliriz.

Ankara Şehir İçi Ulaşımı Hakkında

Siz nerede olursanız olun veya gideceğiniz yer neresi olursa olsun birçok farklı taşıma aracı ile sizi hedeflediğiniz noktaya direkt olarak götürebilecek kadar çok seçeneğe sahip olan Ankara, bu özelliği ile Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olmayı başarıyor. Ego halk otobüsleri, metro, banliyö, dolmuş ve Ankaray ile geniş bir ulaşım ağında hizmet veren Ankara’nın toplu taşıma araçları için geliştirilen birden çok web tabanlı uygulama da toplu taşıma araçlarını tercih edenlerin kullanımına sunuluyor. Ankara’nın yerlileri için geliştirilse dahi herkes tarafından kullanabilen ve toplu taşıma araçları hakkında bilgi sağlayan bu uygulamalar ile Ankara içinde seyahat etmek de bir o kadar kolaylaşıyor. Kartınıza dolum yapmaktan tutun da otobüslerin bulunduğunuz durağa kaç dakika sonra ulaşacağını öğrenmeye kadar birçok farklı işlemi tek tıkla yapabileceğiniz bu uygulamalar sayesinde hangi taşıtı kullanırsanız daha hızlı seyahat edebileceğinizi dahi görebiliyorsunuz. Diğer yandan ülkemizin yüzölçümü olarak en büyük şehirleri arasında yer alan Ankara’da aktarmalı ulaşım da bir o kadar kaçınılmaz. 16 Aralık 192 tarihinde kurulan EGO (Ankara Elektrik, Gaz ve Otobüs İşletme Müessesi) ise tüm toplu taşıma araçlarının bağlı olduğu kurum.
Öte yandan Ankara’da toplu taşıma araçlarından faydalanabilmek için fiyatları ve özellikleri birbirinden farklı olan 5 adet ulaşım kartından birine sahip olmak gerekiyor. Güvenceli AnkaraKart’ın Tam AnkaraKart’lardan farkı, ek güvence özelliğinin bulunması. Güvenceli AnkaraKart’ınıza kiosklardan veya bayilerden dolum yapabiliyorsunuz. Tam AnkaraKart’lar ise Smart veya Mini Banko cihazlarından ya da bayilerden doldurulabiliyor. İndirimli AnkaraKart ise belirli evraklar karşılığında sadece öğretmen ve öğrencilerin alabildiği bir kart. Bir diğer toplu taşıma kartı olan Serbest AnkaraKart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Son kart olan Kullan-At AnkaraKart ise Ankara’da kısa bir süre kalacakların sıklıkla tercih ettiği kart çeşidi. Fakat bu kartlara dolum yapılamadığı için her geçişte yenisinin alınması gerekiyor. Bir haftadan daha uzun süre kalacakların ve toplu taşıma araçlarını sıklıkla kullanacakların Tam AnkaraKart alması ise en akıllıca tercih.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için birden fazla yol mevcut. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve hızlı bir şekilde seyahat etmeniz gerekiyorsa taksileri tercih etmenizde fayda var. Yine aynı şekilde araç kiralayarak da hızlı bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat herhangi bir aceleniz yoksa ve özel taşıma araçlarına para vermek istemiyorsanız halk otobüsleri ile de şehir merkezine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Otobüse bindikten sonra şehir merkezine ulaşmanız ise trafiğin durumuna göre yaklaşık 2 saat sürüyor.

Toplu Taşıma Araçları (Halk Otobüsleri)

Halk otobüsleri ile Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak her ne kadar rahat ve kolay olsa da daha önce de belirttiğimiz gibi yaklaşık 2 saat sürüyor. Fakat aceleniz yoksa kullanabileceğiniz ve şehrin en merkezi noktalarında duraklara sahip olan 442-3 numaralı hat, sizi istediğiniz noktaya götürmeye yetiyor. İlk durağı Esenboğa Havalimanı iç hatlar geliş terminali olan 442-3 hatlı otobüsle yolculuk Aşti’de son buluyor. Atatürk Kültür Merkezi, Ankara Arena Spor Salonu, Güvenpark ve şehirlerarası otobüs terminali ise sırasıyla güzergâhta yer alan duraklar. Hafta içi ve cumartesi olmak üzere 6 gün boyunca gece 24:00’ten akşam 23:30’a kadar hizmet veren 442-3 numaralı otobüsler yarım saatte bir olmak üzere hareket ediyor.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Belli bir süre Ankara’da kalacaksanız ve sürekli yollarda olmanız gerekiyorsa tercih edebileceğiniz en rahat yöntem araç kiralamak. Konforlu ve hızlı bir şekilde şehrin her yerine ulaşmanızı sağlayacak ve anlaştığınız süre zarfında sürekli elinizin altında olacak bu araçları Esenboğa Havalimanı’nda şubesi olan yerli ve yabancı birçok farklı firmadan temin edebiliyorsunuz. Ön rezervasyon yaptırdığınız takdirde havaalanında sizi bekleyecek olan araçları kiralayabileceğiniz en bilindik firmalar ise Eco Rent A Car, Div Rent, Payless, Thrifty, Sixt, Avis, Garenta, Central, Europcar, Hertz, Budget, Almira ve Rent Go. Araç kiraladıktan sonra Ankara şehir merkezine ulaşmanız ise trafiğin durumuna göre yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Taksi

Eğer şehir içine gitmek için taksiyi tercih edecekseniz Esenboğa Havalimanı bünyesinde hizmet veren taksileri tercih etmenizi öneriyoruz. Diğer taksilerin aksine sabit fiyat sunmaları sebebiyle büyük beğeni toplayan Esenboğa Havalimanı taksileri sayesinde fahiş fiyatlar ödemekten kaçınabiliyorsunuz. Havalimanından şehir merkezine rahat bir şekilde ulaşmanızı sağlayan taksilerle de araç kiralamada olduğu gibi yaklaşık 40 dakikada hedefinize ulaşabiliyorsunuz. Esenboğa Havalimanı ve şehir merkezi arasındaki mesafenin de yaklaşık 30 kilometre olduğunu hatırlatalım.