İstanbulSaraybosna

İstanbulSaraybosnaInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Pendik Tren İstasyonu ve Pendik Deniz Otobüsü İskelesi’ne yaklaşık 15 kilometre mesafede konumlanan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için yaklaşık 50 kilometrelik bir yolculuk yapmak gerekiyor. Öte yandan otobüs gibi toplu taşıma araçlarının yanında deniz otobüsü ve tren kullanarak da şehir içine ulaşabileceğiniz gibi eğer aceleniz varsa araç kiralayarak veya taksi çağırarak da rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları (Havabüs Otobüsleri, İETT Otobüsleri)

Havabüs Otobüsleri

Taksim veya Kadıköy’den Sabiha Gökçen Havalimanı’na seyahat etmek isteyenler için ideal bir yol olan Havabüs otobüsleri bulunduğunuz noktaya göre değişen bir ücrete sahip. Point Otel ve Divan Otel’in önünden kalkan beyaz renkli HAVATAŞ otobüsleri, sizleri havalimanı terminal binasının gelen katında çıkışın hemen karşısında bırakıyor. 1. Levent, Dolapdere, Zincirlikuyu, Kavacık-FSM Köprüsü ve Taksim güzergâhlarında ilerleyen Havabüs otobüsleri, sabaha karşı 3’te başladığı seferlerine gece 1’de son veriyor. Bindiğiniz noktaya göre yaklaşık 1,5 saat civarı süren bir yolculukla Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşmanızı sağlayan bu otobüslerin bir diğer kalkış noktası ise Kadıköy. Kadıköy Havabüsleri, Yeni Sahra, Tem bağlantılı yol ve Kadıköy güzergâhını takip ederek Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşıyor. Sultanahmet’ten Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek isteyenler ise tramvaya binerek Sirkeci durağına, sonra Eminönü-Kadıköy vapurunu kullanıp son olarak da HAVATAŞ otobüslerine binerek yolculuklarını tamamlayabilirler.

İETT Otobüsleri

Levent’ten E4 ve E3 otobüsleri ile Botancı’dan E9 otobüsü ile Kadıköy ve Kurtköy’den E10 otobüsü ile Sultanahmet’ten E11 otobüsü ile Altunizade ve Ümraniye’den E18 otobüsü ile Uzunçayır’dan 16S Metrobüsü ile Kartal ve Tepeören’den 132 numaralı otobüs ile ve Pendik Metro’dan KM20 ile rahatlıkla Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Gişelerden tek geçişlik olarak alabileceğiniz biletler ise aldığınız noktaya göre fiyat olarak değişkenlik gösterebiliyor. Öte yandan İstanbul’da daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, Mavi Kart veya İstanbul Kart alarak kaldığınız süre içerisinde daha indirimli ve sorunsuz bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Gerek Avrupa gerekse Anadolu yakalarının merkezlerinde bulabileceğiniz dünyaca ünlü araç kiralama şirketleri mevcut. Eğer kendi aracınız yoksa bu şirketlerin birinden araç kiralayarak havalimanına ulaştığınızda aracı burada bırakabiliyorsunuz. Bu araç kiralama şirketlerinden öne çıkanlarını ise Windy Car Rental, Rent Go, Sun, Europark, Sixt, Europcar, Hertz, Budget, Dollar, Avis, Thrifty olarak sıralayabiliriz. Özel bir araçla Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek isteyenler ve kısıtlı zamanı olanlar için ise E5 veya TEM otoyolunu tavsiye ediyoruz. Zira diğer yollar kilometre bazında daha kısa olsalar bile yoğun trafik sebebiyle yolda geçirdiğiniz süre iki hatta üç katına çıkabiliyor. Öte yandan otelde konaklayacaksanız önceden görüştüğünüz takdirde otelin shuttle hizmetinden yararlanabileceğinizi de hatırlatmadan geçmeyelim.

Taxi

Uber, özel ve paylaşımlı olmak üzere farklı türde hizmetlerinden yararlanabileceğiniz taksiler, İstanbul’un dört bir yanında 7/24 hizmet veriyor. Avrupa Yakası’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na taksi ile gitmek her ne kadar pahalı da olsa paylaşımlı taksi kullanılarak bu fiyat aşağılara çekilebilir. Havaalanının Pendik’ten 12, Taksim Meydanı’ndan ise yaklaşık 50 kilometre uzakta olduğunu düşünürsek seçim sizin. Öte yandan Sawkoop bünyesinde hizmet veren ve havalimanı için sabit bir tarife uygulayan taksileri de internetten rahatlıkla bulabileceğiniz numaralar sayesinde çağırabilirsiniz. Gittiğiniz yol ne kadar uzak olsa da sabit bir fiyat tarifesi izledikleri için bu taksileri rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Saraybosna Şehir İçi Ulaşım Hakkında

Etrafı dağlar ve tepelerle çevrili bir şehir olan Saraybosna’nın merkezi o kadar küçük ki şehri yürüyerek rahatlıkla turlayabiliyorsunuz. Ancak küçük olması şehir merkezinde ulaşım araçlarının kullanılmadığı anlamına gelmiyor. Saraybosna toplu ulaşım ağı GRAS tarafından işletiliyor ve şehirde ulaşım için daha çok tramvaylar ile otobüsler kullanılıyor. Ring şeklinde hareket eden tramvaya binmek için bileti büfeden ya da bilet makinelerinden temin edebiliyorsunuz. Tramvay, turistik yerlerin hemen hemen her yerinden geçiyor ve şehirde en yaygın kullanılan ulaşım aracı. Her ne kadar tramvaylardan bazıları oldukça eski olsa da sistem etkin bir şekilde işliyor. Öte yandan tramvayla gidemeyeceğiniz yerlere de otobüsle ulaşabiliyorsunuz. Otobüsler gece yarısına kadar hizmet veriyor. Saraybosna şehir içi ulaşımda tramvay ve otobüsün dışında troleybüs ya da minibüsleri de tercih edebilirsiniz. Toplu ulaşım araçlarına binmek içinse bileti kiosk makinelerinden veyahut büfelerden alabilirsiniz. Son olarak taksiler de şehir içi ulaşımda bir diğer seçenek ancak gereğinden pahalı olması onları iyi bir alternatif kılmıyor. Yine de 4 kişiyseniz ya da fiyatın çok da fazla önemi yoksa taksiyi tercih edebilirsiniz. Özgürce bir şehir turu içinse en iyi seçenek hiç kuşkusuz araç kiralamak demek yanlış olmaz.

Saraybosna Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Saraybosna Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için otobüs, troleybüs, taksi ya da kiralık aracı tercih edebilirsiniz. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın tek havalimanı olan Saraybosna Havalimanı, diğer adıyla Butmir Havalimanı, şehir merkezine ortalama 10 km uzaklıkta yer alıyor. Şehrin ortalama 10 km güneybatısında konumlanan Saraybosna Butmir Havalimanı’ndan şehir merkezine isterseniz toplu ulaşım araçlarıyla, isterseniz de taksi ve araç kiralama gibi özel ulaşım yöntemlerini kullanarak varabilirsiniz.
Otobüs ve troylebüs havalimanı yakınındaki Dobrinja durağından kalkıyor ve merkezdeki Başçarşı durağına kadar sizi götürüyor. Şehir içi ulaşımda yaygın olarak kullanılan tramvaylar ise Saraybosna Havalimanı yönünde hizmet vermiyor, daha çok merkezdeki yerlere sizi götürüyor. Öte yandan otobüs ve troleybüslerle gündüz belirli saatlerde yolculuk edebiliyorken bu muhteşem Balkan şehrine gece yarısından sonra iniş yaptıysanız taksiye binmeniz ya da araç kiralamayı düşünmeniz gerekiyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Otobüs

Saraybosna Butmir Havalimanı’ndan şehir merkezine giden 31E hat numaralı otobüsler ile ortalama yarım saatte şehir merkezine ulaşmanız mümkün. 15 dakikada bir seferleri olan belediye otobüslerine binmek için bileti kiosklardan alabiliyorsunuz. Şehir içi kullanımda çokça tercih edilmeyen otobüsler, daha çok tramvayla gidilemeyecek bölgelerde yaygın olarak kullanılıyor ve havalimanı da bu yerlerden biri. Öte yandan 15 dakika aralıklarla kalkan ve Saraybosna Havalimanı’ndan şehir merkezine yarım saatte varan otobüsler, sabah 06.00 ila gece 00.00 arasında hizmet veriyor. Havalimanının yakınındaki Dobrinja durağından kalkan otobüsler, merkezdeki Başçarşı durağına kadar gidiyor.

Troleybüs

Otobüsün yanı sıra troleybüs ile de Saraybosna Butmir Havalimanı’ndan şehir merkezine rahatça varılabiliyor. 103 numaralı troleybüsler, belediye otobüsleri gibi havalimanının yakınındaki Dobrinja durağından kalkıyor. Şehir merkezine ulaşmak için 103 hat numaralı troleybüsleri tercih ettiğinizde Trg Austrije durağında inmeniz gerekiyor. Her 5 dakikada bir kalkan troleybüslerle havalimanından Başçarşı’ya yaklaşık 50 dakikada gidebiliyorsunuz.

Özel Ulaşım Araçları

Taksi

Toplu ulaşım araçları otobüs ile troleybüs size şehir merkezine en ekonomik ulaşım imkanını sunuyor olabilir ancak zamandan tasarruf etmek ve yol yorgunluğunun üzerine daha rahat bir yolculuk etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda terminalin hemen çıkışında bekleyen taksilerden birine binmek sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Ancak şunu belirtmeliyiz ki haftanın her günü ve günün her saati hizmet veren taksiler ile şehir merkezine gitmek, bir toplu ulaşım aracının ortalama 10 katı bir ücrete mal oluyor. Şehir merkezine ortalama 10 km mesafedeki Butmir Havalimanı’ndan Saraybosna merkeze taksiyle gitmek ortalama 20 – 25 dakika sürüyor. İster daha yola çıkmadan şoförle fiyat konusunda pazarlık yapabilir, isterseniz de taksimetreyi çalıştırmasını isteyebilirsiniz. Saraybosna Havalimanı taksi durağının iletişim numaraları şu şekilde; +387 33 660 666; +387 33 660 970; +387 33 1515

Araç Kiralama

Taksinin yanı sıra araç kiralayarak da Saraybosna şehir merkezine gidebilirsiniz. Saraybosna Butmir Havalimanı’nda araç kiralama hizmeti sunan birden fazla firma var. Öyle ki Saraybosna Havalimanı’nda Avis, Europcar, Dollar Thrifty, Budget, Hyundai, Minell, City Car Sarajevo, Enterprise, Euro Rent a Car, Kapitals, Hertz and Sixt firmalarının ofisleri bulunuyor. Kiralama ücreti seçtiğiniz aracın cinsine, kullanacağınız süreye ve aracı bırakacağınız noktaya göre hesaplandığından bütçenize uygun bir aracı rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca aracınızın önceden hazır olmasını istiyorsanız internet üzerinden sizden istenen bilgileri girerek ön rezervasyon ile araç kiralama işlemini gerçekleştirebilir, uçaktan iner inmez aracınızı hazır halde bulabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, yukarıda belirtilen araç kiralama firmalarından birinin web sitesine girip istediğiniz model araç için ön rezervasyon talebinde bulunmak, geriye kalan her konuda firma yetkilileri size seve seve yardımcı olabilirler.