Saraybosnaİstanbul

SaraybosnaİstanbulInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezinden Saraybosna Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Saraybosna Butmir Havalimanı’na gitmek için turistlerin en çok kullandığı toplu ulaşım aracı otobüsler oluyor. Otobüs dışında şehir merkezinden havalimanına yolcu taşıyan troleybüsler de bir diğer ekonomik ulaşım seçeneği. Öte yandan rahat bir ulaşım için taksiye binebilir ya da daha özgür olmak istiyorsanız araç kiralayabilirsiniz. Şehrin otalama 10 km güneybatısında konumlanan Saraybosna Butmir Havalimanı’na taksiyle varmak ortalama 20 – 25 dakikanızı alırken otobüsle bu süre yarım saati bulabiliyor. Troleybüsü tercih ederseniz de yaklaşık 50 dakikada Saraybosna merkezden Butmir Havalimanı’na varabiliyorsunuz. 15 dakikada bir kalkan otobüslerle ise Saraybosna şehir merkezi ile havalimanı arasındaki yolculuk ortalama yarım saat kadar sürüyor. Hangi ulaşım aracını tercih edeceğinize, bütçenizi ve kişisel önceliklerinizi göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz. Rahatınızdan çok maliyetini düşünüyorsanız kesinlikle toplu ulaşım araçlarını tercih etmeniz daha çok yararınıza olacaktır.

Toplu Ulaşım Araçları

Otobüs

Saraybosna Butmir Havalimanı, şehir merkezine ortalama 10 km mesafede konumlanıyor. Her yıl binlerce yolcuyu ağırlayan bu havalimanına şehir merkezinden otobüse binerek rahatlıkla ulaşılabiliyorsunuz. Saraybosna merkezdeki Başçarşı durağından kalkan 31E hat numaralı otobüsler ile ortalama yarım saatte havalimanında olunuyor. Otobüs seferleri 15 dakikada bir düzenleniyor ve otobüse binmek için bileti kiosk makinalarından temin edebiliyorsunuz. Saraybosna Havalimanı’na giden 31E hat numaralı otobüsler, diğer otobüsler gibi sabah 06.00 ila gece 00.00 arasında hizmet veriyor. Merkezde Başçarşı durağından kalkan 31E otobüsleriyle ortalama 10 km’lik havalimanı yolculuğu ortalama yarım saat sürüyor ve havalimanının yakınındaki Dobrinja durağında inmeniz gerekiyor.

Troleybüs

Otobüsün yanı sıra şehir merkezinden Saraybosna Butmir Havalimanı’na ulaşımın ucuz seçeneklerinden biri de troleybüs. 103 numaralı troleybüsler, merkezdeki Trg Austrije durağından her 5 dakikada bir kalkıyor. Bileti kiosk makinalarından alabiliyorsunuz. Trg Austrije durağından kalkan troleybüsler, belediye otobüsleri gibi havalimanının yakınındaki Dobrinja durağında bırakıyor. Başçarşı’dan Saraybosna Butmir Havalimanı’na troleybüs ile yaklaşık 50 dakikada gidebiliyorsunuz. Otobüsün yanı sıra troleybüs de sizi şehre götürecek ekonomik ulaşım araçları arasında yer alıyor.

Özel Ulaşım Araçları

Taksi

Saraybosna’da taksiye binmek çok akıllıca bir tercih olmayabilir, zira şehir merkezinden havalimanına taksiyle gitmek bir otobüs ya da troleybüs biletinin ortalama 10 katı bir ücrete mal oluyor.  Yine de 7/24 bulunduğunuz her noktadan sizi alıp havalimanına götürerek hızlı ve konforlu ulaşım imkanı sunan taksileri tercih edebilirsiniz. Özellikle çantalarınız aşırı ağırsa ya da 4 kişilik bir grup olarak gittiyseniz taksi sizin için avantajlı dahi olabilir. Saraybosna şehir merkezinden Butmir Havalimanı’na taksiyle gitmek ortalama 20 – 25 dakika sürüyor.
Araç Kiralama: Taksinin yanı sıra araç kiralamak da rahat bir ulaşım arayanlar için önerebileceğimiz seçenekler arasında. Saraybosna Havalimanı’nda Avis, Europcar, Minell, City Car Sarajevo, Enterprise, Euro Rent a Car, Dollar Thrifty, Budget, Hyundai, Kapitals, Hertz and Sixt firmalarının ofisleri bulunuyor ve bunlar şehre gelenlere araç kiralama hizmeti sunuyor. Şehir merkezinde ise daha fazla seçeneğiniz var. İnternetten farklı alternatifleri kolayca bulabilir ya da hiç uğraşmadan havalimanındaki araç kiralama firmalarından birini tercih edebilirsiniz. Üstelik ofislerine gitmeden de internetten ön rezervasyon yöntemiyle dilediğiniz aracı birkaç dakika içinde kiralamanız mümkün.

Saraybosna Havalimanı Hakkında

Saraybosna Uluslararası Havalimanı, Bosna Hersek’in ana havalimanı olmasının yanı sıra başkent Saraybosna’nın da tek havalimanı. Merkezin ortalama 10 km güneybatısında yer alan, Butmir Havalimanı olarak da bilinen Saraybosna havalimanı, gün geçtikte daha fazla yolcuya hizmet vermeye başlıyor. Öyle ki 2001 yılında yıllık hizmet verdiği yolcu sayısı 325 bin civarındayken, 2017’de bu rakam 958 bini buldu. 2018 yılının sonunda ise yolcu sayısının bir milyonu aşması bekleniyor. Restoranlardan duty free gibi alışveriş merkezlerine, ATM’lerden döviz bürolarına kadar yolcuların her türlü ihtiyacını karşılayabilen bu havalimanı, aldığı ödüllerle de adından söz ettiriyor. Öyle ki 2005 yılında 1 milyonun altında yolcuya hizmet veren havalimanları alt kategorisinde “Avrupa’nın En İyi Havalimanı seçildi. Yine aynı yıl, Ulaşım Liderleri Kulübü’nün verdiği Uluslararası Ulaşım Ödülü’nün sahibi oldu. 2010 yılında ise havalimanının web sitesi, “En İyi Web Sitesi” ödülüne layık görüldü. Tüm bunlara baktığımızda, Saraybosna Havalimanı’nın yolcu sayısı giderek artarken hizmet kalitesinin de buna paralel olarak yükseldiğini söyleyebiliriz. Öyle ki hem Avrupa ülkelerinden hem de dünyanın diğer kıtalarından pek çok hava yolu firması, Saraybosna Havalimanı’na aktarmalı ya da aktarmasız uçuşlar düzenliyor. Türkiye’den de Pegasus ile Türk Hava Yolları Saraybosna’ya düzenli uçak seferleri yapıyor. İstanbul’dan Saraybosna’ya uçakla gitmek 1,5 saat sürüyor. Otobüsle de bu güzide Balkan şehrine varılabiliyor ancak neredeyse bir gününüzü alması uçağı daha iyi bir alternatif kılıyor. Özellikle birkaç ay öncesinden uçak biletinizi aldığınızda erken rezervasyon fırsatlarından faydalanarak indirimli bilet de bulabiliyorsunuz. Saraybosna’ya hava yoluyla varmak kadar havalimanından şehir merkezine varmak da kolay. Çünkü sadece taksi ve kiralık araç gibi özel ulaşım hizmetleri sunulmuyor, aynı zamanda otobüs ve troleybüs gibi daha ekonomik toplu ulaşım araçlarıyla da aktarmasız olarak Butmir Havalimanı ile Saraybosna şehir merkezi arasında ulaşım rahatça sağlanabiliyor. 5 dakikada bir kalkan troleybüslerle 50 dakikada, 15 dakika aralıklarla seferler düzenleyen belediye otobüsleri ile yarım saatte merkeze varabiliyorsunuz. Haftanın her günü ve günün 24 saati elinizin altında olan taksiler ya da birkaç dakika içinde kiralayabileceğiniz araçlarla bu süre daha da kısalabiliyor tabi. Özel araç ya da taksiyle Saraybosna Butmir Havalimanı’ndan Saraybosna şehir merkezine gitmek 20 – 25 dakikada mümkün oluyor.

İstanbul’da Ulaşım Hakkında

Sabiha Gökçen Havalimanı, geniş bir alana yayılmış olan dış ve iç hat terminalleriyle 2001 yılından beri verdiği taşımacılık hizmetleriyle Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanlarından biri olarak da gösteriliyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı; Taksim’e 50, Kadıköy’e ise 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. E-5 karayoluna sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan ve 25 milyon yolcuya hizmet verebilen Sabiha Gökçen Havalimanı; VIP salonları, otelleri, alışveriş mağazaları, seyahat acenteleri ve yeme içme alanlarıyla da göz doldurmayı başarıyor. Gerek Avrupa gerekse Anadolu yakasında onlarca farklı toplu taşıma aracı ile her gün milyonlarca insanı gitmek istediği yere ulaştıran İstanbul, dünyanın sayılı ulaştırma ağlarından birine sahip. Trafiği her ne kadar zaman zaman yoğun da olsa şehir içi ulaşımda hangi yolu veya hangi taşıtı kullanırsanız hedefinize daha hızlı ulaşabileceğinizi gösteren web tabanlı uygulamalar da mevcut. Tren, metro, Marmaray, otobüs, minibüs, taksi dolmuş ve İDO gibi onlarca toplu taşıma aracının yanında taksi ve Uber gibi özel taşıma araçlarıyla da istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşabileceğiniz İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ulaşımı hakkında en sık sorulan soruları yanıtladık.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Pendik Deniz Otobüsü İskelesi ve Pendik Tren İstasyonu’na yaklaşık 15 kilometre mesafede konumlanan Sabiha Gökçen Havalimanı’na; Taksim’den 50 Kurtköy ve Kadıköy’den de 40 kilometrelik bir yolculuk sonucunda ulaşılabiliyor. Bu sebeple otobüs gibi toplu taşıma araçlarının yanında deniz otobüsü ve tren kullanarak da ulaşım sağlanabilen Sabiha Gökçen Havalimanı’na eğer aceleniz varsa araç kiralayarak veya taksi çağırarak da ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları (Havabüs Otobüsleri, İETT Otobüsleri)

Havabüs Otobüsleri

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim veya Kadıköy’e seyahat etmek isteyenler için ideal bir yol olan Havabüs otobüsleri gideceğiniz noktaya göre değişen bir ücrete de sahip. Havalimanı terminal binasının gelen katında çıkışın hemen karşısından kalkan ve üzerinde HAVATAŞ yazan beyaz otobüsler, havalimanından kalktıktan sonra direkt olarak Point Otel ve Taksim Divan Otel’in önüne gidiyor. 1. Levent, Dolapdere, Zincirlikuyu, Kavacık-FSM Köprüsü ve Taksim güzergâhlarında ilerleyen Havabüs otobüsleri, sabaha karşı 3’te başladığı seferlerine gece 1’de son veriyor. Yaklaşık 1,5 saat civarı süren bir yolculukla istediğiniz noktaya ulaşmanızı sağlayan bu otobüslerin bir diğer güzergâhı ise Kadıköy. Kadıköy Havabüsleri, rıhtımdaki İETT duraklarının önünden kalktıktan sonra Yeni Sahra, Tem bağlantılı yol ve Kadıköy güzergâhını takip ediyor. Sultanahmet’e gitmek için ise HAVATAŞ otobüsleriyle Kadıköy’e gittikten sonra Kadıköy-Eminönü vapuruna binerek Sirkeci durağına, oradan da tramvaya binerek Sultanahmet Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

İETT Otobüsleri

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan çıktıktan sonra kolaylıkla karşı yakaya geçerek Taksim’e ve diğer yakın ilçelere ulaşmanızı sağlayan İETT otobüsleri; E4 ve E3 otobüsleri ile Levent’e, E9 otobüsü ile Bostancı’ya, E10 otobüsü ile Kurtköy ve Kadıköy’e, E11 otobüsü ile Sultanahmet’e, E18 otobüsü ile Ümraniye ve Altunizade’ye, 16S Metrobüsü ile Uzunçayır’a, 132 numaralı otobüs ile Tepeören ve Kartal’a ve KM20 ile Pendik Metro’ya rahat bir ulaşım sunuyor. Gişelerden tek geçişlik olarak alabileceğiniz biletler ise gideceğiniz noktaya göre fiyat olarak değişkenlik gösteriyor. Öte yandan İstanbul’da daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, Mavi Kart veya İstanbul Kart alarak daha indirimli bir yolculuk yapma şansına da sahipsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Özel aracınızla en kısa ve rahat yoldan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul’un şehir merkezine gitmek için öncelikle 1,5 kilometre uzaklıkta yer alan TEM otoyolunu veya E5 Karayolunu kullanmanız gerekiyor. Ardından gideceğiniz istikâmetin tabela ve göstergelerini kullanarak İstanbul’un hemen her yerine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Öte yandan araç kiralamak isterseniz havalimanının terminalinde hizmet veren onlarca araç kiralama firması mevcut. Bu firmalardan öne çıkanları ise RentGo, Sixt, Hertz ve Enterprise.

Taksi

Uber, özel ve paylaşımlı olmak üzere farklı türde hizmetlerinden yararlanabileceğiniz taksiler, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda günün 24 saati olmak üzere her gün hizmet veriyor. Terminalin dışına çıktığınızda denk geleceğiniz taksilerin genellikle havalimanı taksileri olduğunu belirtmekte de fayda var. Bunun anlamı ise havalimanı taksilerinin kilometre başına sabit bir fiyat uyguluyor olması. Yani hangi taksiye binerseniz binin, taksinin tekerlek boyu ne olursa olsun vereceğiniz ücret değişmiyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim Meydanı’na taksi ile ulaşım ise trafiğin durumuna göre ortalama 1 saat sürüyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı