Şanlıurfaİstanbul

ŞanlıurfaİstanbulInvalid date
Aramayı Değiştir
Gidiş
Varış
Fiyat Grafiği

Şehir Merkezi'nden Şanlıurfa GAP Havalimanı'na Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa’da en çok tercih edilen ulaşım aracı olan belediye otobüsleri ile şehir merkezinden Şanlıurfa GAP Havalimanı'na gidebilirsiniz. Belediye otobüslerine ek olarak havalimanı servisi Havaş da alternatif bir ulaşım şekli sağlıyor. Eğer toplu taşıma araçları ile seyahat etmek istemiyorsanız, bir taksi çevirebilir, havalimanında hizmet veren araç kiralama firmalarından bir tanesini seçerek aracınızı kiralayabilir ya da hizmet dahilinde otelinizden havalimanı transferi talep edebilirsiniz. Hangi ulaşım şeklini seçerseniz seçin, şehir Merkezinden havalimanına ortalama 45 dk ile 1 saat içerisinde gidebiliyorsunuz.

Toplu Taşıma Araçları (Otobüs ve Havalimanı Servisleri)

Belediye Otobüsü

Minibüslerle birlikte şehir içi ulaşımda en ekonomik ulaşım şekli olan belediye otobüsleri ile kolaylıkla Şanlıurfa GAP Havalimanı'na ulaşabilirsiniz. Şehrin belirli noktalarından kalkan 52, 73, 78, 90 ve 95 numaralı otobüsler havalimanına gidiyor. Bu otobüslerin kalkış saatleri ise uçak yoğunluğu ve sefer saatlerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Şanlıurfa Belediyesi'ne bağlı bu otobüsler ile Şehir Merkezi'nden Şanlıurfa GAP Havalimanı'na gitmek ortalama 1 saat sürüyor.

Havalimanı Servisi

Şehir merkezinden havalimanına gitmek için belediye otobüslerinden sonra en çok tercih edilen diğer bir ulaşım şekli ise havalimanı servisleri. Havaş tarafından sağlanan bu hizmet kapsamında otobüsler Nevali Otel yanı belediye otobüs durağından kalkıyor. Havaş otobüsleri, yurt içi uçuşlarından en az 2 saat, yurt dışı uçuşlarından ise en az 2.5 saat önce havalimanına doğru yola koyuluyor. Trafik yoğunluğuna göre süre değişse de havalimanına ortalama 50 dakikada gidiliyor. Tek kişinin bilet ücreti ise 12 TL.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Gerek şehrin diğer ilçelerine gerekse havalimanına gitmek için kullanılabilecek en rahat ve en hızlı ulaşım şekillerinden bir tanesi olan taksi, daha çok uçağını kaçırmak üzere olan yolcular tarafından tercih ediliyor. Bunun nedeni ise Şehir Merkezi ile Şanlıurfa GAP Havalimanı arasında 35 kilometre mesafe olması. Bu nedenle taksi ile seyahat etmek biraz maliyetli oluyor. Fakat bir taksiyi 3 ya da 4 kişi paylaşıyorsanız o zaman hem ekonomik hem hızlı hem de rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Taksi ile Şehir Merkezi'nden havalimanına gitmek ortalama 40 dakika sürüyor.

Araç Kiralama

Taksi gibi diğer bir hızlı ve rahat ulaşım şekli ise araç kiralama. Havalimanında yer alan  AVIS, Europcar, Hertz, SiXT veya Budget firmalarının bir tanesinden kiralayacağınız araç ile kent merkezinden havalimanına yolculuk edebilirsiniz. Üstelik yola ne zaman çıkacağınız da tamamen size bağlı olur.

Transfer

Konakladığınız otelin havalimanı transfer hizmeti olması durumunda bir gün önceden otel yetkililerine uçak saatinizi belirterek havalimanı transfer hizmeti talep edebilirsiniz. Böylece aracınız tam istediğiniz saatte hazır ol ve siz de yol stresine girmeden havalimanına ulaşmış olursunuz.

Şanlıurfa GAP Havalimanı Hakkında

2007 senesinde sivil havacılık hizmeti kapsamında açılan Şanlıurfa GAP havalimanının 11 uçaklık apron kapasitesi bulunuyor. İç hatların yanı sıra dış hatlar terminali de bulunan havalimanın yıllık yolcu kapasitesi ise 2 milyon. 12 bin metre karelik terminal binasıyla yolculara en iyi hizmeti vermeye çalışan Şanlıurfa GAP Havalimanı, Şehir Merkezi'ne yaklaşık olarak 35 kilometre mesafede konumlanıyor. Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları, Onur Air gibi pek çok büyük hava yolu şirketinin seferler düzenlediği Şanlıurfa'ya İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerin yanı sıra Türkiye'nin pek çok ilinden ve yurt dışından aktarmalı ve aktarmasız uçuşlar düzenleniyor.

İstanbul’da Ulaşım Hakkında

Sabiha Gökçen Havalimanı, geniş bir alana yayılmış olan dış ve iç hat terminalleriyle 2001 yılından beri verdiği taşımacılık hizmetleriyle Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanlarından biri olarak da gösteriliyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı; Taksim’e 50, Kadıköy’e ise 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. E-5 karayoluna sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan ve 25 milyon yolcuya hizmet verebilen Sabiha Gökçen Havalimanı; VIP salonları, otelleri, alışveriş mağazaları, seyahat acenteleri ve yeme içme alanlarıyla da göz doldurmayı başarıyor. Gerek Avrupa gerekse Anadolu yakasında onlarca farklı toplu taşıma aracı ile her gün milyonlarca insanı gitmek istediği yere ulaştıran İstanbul, dünyanın sayılı ulaştırma ağlarından birine sahip. Trafiği her ne kadar zaman zaman yoğun da olsa şehir içi ulaşımda hangi yolu veya hangi taşıtı kullanırsanız hedefinize daha hızlı ulaşabileceğinizi gösteren web tabanlı uygulamalar da mevcut. Tren, metro, Marmaray, otobüs, minibüs, taksi dolmuş ve İDO gibi onlarca toplu taşıma aracının yanında taksi ve Uber gibi özel taşıma araçlarıyla da istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşabileceğiniz İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ulaşımı hakkında en sık sorulan soruları yanıtladık.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Pendik Deniz Otobüsü İskelesi ve Pendik Tren İstasyonu’na yaklaşık 15 kilometre mesafede konumlanan Sabiha Gökçen Havalimanı’na; Taksim’den 50 Kurtköy ve Kadıköy’den de 40 kilometrelik bir yolculuk sonucunda ulaşılabiliyor. Bu sebeple otobüs gibi toplu taşıma araçlarının yanında deniz otobüsü ve tren kullanarak da ulaşım sağlanabilen Sabiha Gökçen Havalimanı’na eğer aceleniz varsa araç kiralayarak veya taksi çağırarak da ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları (Havabüs Otobüsleri, İETT Otobüsleri)

Havabüs Otobüsleri

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim veya Kadıköy’e seyahat etmek isteyenler için ideal bir yol olan Havabüs otobüsleri gideceğiniz noktaya göre değişen bir ücrete de sahip. Havalimanı terminal binasının gelen katında çıkışın hemen karşısından kalkan ve üzerinde HAVATAŞ yazan beyaz otobüsler, havalimanından kalktıktan sonra direkt olarak Point Otel ve Taksim Divan Otel’in önüne gidiyor. 1. Levent, Dolapdere, Zincirlikuyu, Kavacık-FSM Köprüsü ve Taksim güzergâhlarında ilerleyen Havabüs otobüsleri, sabaha karşı 3’te başladığı seferlerine gece 1’de son veriyor. Yaklaşık 1,5 saat civarı süren bir yolculukla istediğiniz noktaya ulaşmanızı sağlayan bu otobüslerin bir diğer güzergâhı ise Kadıköy. Kadıköy Havabüsleri, rıhtımdaki İETT duraklarının önünden kalktıktan sonra Yeni Sahra, Tem bağlantılı yol ve Kadıköy güzergâhını takip ediyor. Sultanahmet’e gitmek için ise HAVATAŞ otobüsleriyle Kadıköy’e gittikten sonra Kadıköy-Eminönü vapuruna binerek Sirkeci durağına, oradan da tramvaya binerek Sultanahmet Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

İETT Otobüsleri

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan çıktıktan sonra kolaylıkla karşı yakaya geçerek Taksim’e ve diğer yakın ilçelere ulaşmanızı sağlayan İETT otobüsleri; E4 ve E3 otobüsleri ile Levent’e, E9 otobüsü ile Bostancı’ya, E10 otobüsü ile Kurtköy ve Kadıköy’e, E11 otobüsü ile Sultanahmet’e, E18 otobüsü ile Ümraniye ve Altunizade’ye, 16S Metrobüsü ile Uzunçayır’a, 132 numaralı otobüs ile Tepeören ve Kartal’a ve KM20 ile Pendik Metro’ya rahat bir ulaşım sunuyor. Gişelerden tek geçişlik olarak alabileceğiniz biletler ise gideceğiniz noktaya göre fiyat olarak değişkenlik gösteriyor. Öte yandan İstanbul’da daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, Mavi Kart veya İstanbul Kart alarak daha indirimli bir yolculuk yapma şansına da sahipsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Araç Kiralama, Taksi)

Araç Kiralama

Özel aracınızla en kısa ve rahat yoldan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul’un şehir merkezine gitmek için öncelikle 1,5 kilometre uzaklıkta yer alan TEM otoyolunu veya E5 Karayolunu kullanmanız gerekiyor. Ardından gideceğiniz istikâmetin tabela ve göstergelerini kullanarak İstanbul’un hemen her yerine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Öte yandan araç kiralamak isterseniz havalimanının terminalinde hizmet veren onlarca araç kiralama firması mevcut. Bu firmalardan öne çıkanları ise RentGo, Sixt, Hertz ve Enterprise.

Taksi

Uber, özel ve paylaşımlı olmak üzere farklı türde hizmetlerinden yararlanabileceğiniz taksiler, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda günün 24 saati olmak üzere her gün hizmet veriyor. Terminalin dışına çıktığınızda denk geleceğiniz taksilerin genellikle havalimanı taksileri olduğunu belirtmekte de fayda var. Bunun anlamı ise havalimanı taksilerinin kilometre başına sabit bir fiyat uyguluyor olması. Yani hangi taksiye binerseniz binin, taksinin tekerlek boyu ne olursa olsun vereceğiniz ücret değişmiyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim Meydanı’na taksi ile ulaşım ise trafiğin durumuna göre ortalama 1 saat sürüyor.