Katmandu: Mistik Bir Şehrin Kapısını Aralayın | Gidiyorum.com

Katmandu: Mistik Bir Şehrin Kapısını Aralayın

Tarihteki ilk yerleşimi M.Ö. 100’lere kadar giden Kathmandu, kültür turizmi açısından renkli bir Asya şehridir. Çin ve Hindistan arasında kalan Nepal Federal Cumhuriyeti’nin başkentidir. Ülke parlamenter monarşi ile yönetilir ve krallık devam etmektedir.

 

Nepal’in üç krallık şehrinden biri olan Kathmandu’da UNESCO tarafından koruma altına alınan çok sayıda Budist ve Hindu tapınağı bulunmaktadır. Kathmandu Vadisi’nde büyük küçük 2500 kadar tapınak görmek mümkün. Budizm’in en önemli iki tapınağı bu şehirde bulunuyor. Mahayana ve Vajrayana ekolleri burada gelişmiş.

 

Katmandu’da yıl içerisinde birçok şölen düzenleniyor. Bunlar arasında “Buda Jayanti” yani Buda’nın doğum günü kutlamalarından ayrıca söz etmek gerek. Kutlama günü miladi takvime göre değişse de, genelde mayıs ve haziran aylarına denk geliyor. Budistler Jestha ayının dolunay günü olarak belirliyorlar bu tarihi. Kutlamaların merkezi ise Swayambhunath Tapınağı. Oldukça kalabalık olacak bu etkinliği görmek için sabah erkenden gitmek gerek. Aksi halde basamakları çıkmak bile saatler sürüyor. Bu güne şahitlik etmek dinsel açıdan çok önemli; bu nedenle birçok yerden gelen Budist, buradan hacı olarak dönüyor. Kutlama günü Buda’nın dişi ve saçı gömülü olduğu yerden çıkarılıp insanlara gösteriliyor.

 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

Durbar Meydanı ve Thamel Caddesi

 

 

 

Hanuman Doka Durbar olarak adlandırılan meydan, şehrin merkezidir. Durbar, saray anlamındadır ve meydan “sarayın olduğu yer” anlamı taşır. En eskisi 12. yüzyıla tarihlendirilen binaların yer aldığı meydan, tapınak mimarisinin önemli örneklerine sahip. Meydana giriş ücreti 200 Roupe.

 

Durbar Meydanı’ndaki binalar 1979 yılında UNESCO tarafında Dünya Mirası ilan edilmiş ve koruma altına alınmış durumda. Meydan, krallar tarafından yaptırılan saraylar, tapınaklar ve mabetlerle doludur. Eski Kraliyet Sarayı, Kasthamandap Tapınağı ve Narayanhity Durbar Müzesi Kathmandu’da mutlaka görülmesi gereken merkezlerden.

 

Yaşayan Tanrıça Kumari’nin Evi de bu meydanda yer alıyor ve Kumari, gün içinde orta pencerelerden halkı selamlamak üzere kendini gösteriyor ancak Kumari’nin fotoğrafını çekmek kesin kurallarla yasaklanmış durumda. Kumari’nin Evi 1757’de yapılmış bir bina ve binayı koruduğuna inanılan, biri dişi biri erkek olmak üzere iki aslan figürünü de ana girişin önünde görebilirsiniz.

 

Meydanda Kumari’nin Evi haricinde, "Kasthamandap", "Ashok Binayak", "Maru Tole", "Maju Deval” yapıları da yer alıyor.

Buradaki en önemli iki tapınak Akash Bhairav ve Bhagawati Tapınakları.

Kathmandu’nun merkezi olan Durbar haricinde Thamel Caddesi de gezginlerin uğrak noktalarından biri. Cadde ve etrafındaki sokaklar; oteller, hediyelik eşya dükkanları, maskçılar, paşminacılar ve bütçenize uygun olarak tercih edebileceğiniz restaurantlarla dolu.

 

 

Swayambhunath Tapınağı

 

Katmandu’yu bir tepeden kuşbakışı gören Budist mabedi Swayambhunath’a gidebilirsiniz. Cava Adası’ndaki Borobodur Tapınağı’yla birlikte dünyanın en eski Budist mabetlerinden Swayambhunath, merkezden yürünerek gidilebilecek kadar yakın olmasa da, taksi ya da rikşa denen motosiklet tarzı taşıtlarla gidilerek görülmeli. Rikşa ile ulaşım şehir içindeki detayları görebilmeniz için daha cazip olacaktır. Tapınağın giriş ücreti 75 Roupe.

 

Tepenin üstünde, ağaçların arasından bulunan Swayambhunath Tapınağı yaklaşık İÖ 500’lü yıllara tarihleniyor. Girişinde sağlı sollu Buda heykelleri dizili tapınağa ulaşmak için 350 merdiven tırmanmak gerekiyor. 300’lü yıllarda Budizmin felsefi açıdan en zengin dönemine tanıklık etmiş bu tapınak mimari açıdan da cezbedici. Tapınak en büyük Budist tapınağı olma özelliğindedir. Dua tekerlekleri ve dua bayrakları bulunan tapınakta bu ikisi var olduğu sürece, Budizmin yayılmaya devem edeceğine inanılır.

 

 

Narayanhiti Müzesi

 

Eski kraliyet merkezi olarak kullanılan saray binası bugün müze olarak hizmet veriyor. 1920’de yapılan saray, 1958’de yıkılmış, Kral Mahendra tarafından 1970’de tekrar yaptırılmıştır. Naraynhiti aynı zamanda Nepal’de en çok ziyaret edilen turistik merkezlerden biri. “Narayan” Tanrı Vishnu’nun vücut bulması efsanesine verilen isimdir. “Hiti” ise su kaynağı anlamına gelir, sarayın bahçesindeki su ile ilişkili biçimde kullanılır.

 

 

Pashupatinath Tapınağı

 

Hindu Tanrılarından biri olan Şiva’ya adanmış tapınak 1979’dan beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır. Hinduizm’in en kutsal mekanlarından biri olan tapınağa Hindu olmayanlar alınmaz ancak bahçesi ziyarete açıktır. Hindu hacıların duraklarından biri olan tapınağın yanından Bagmati Nehri geçer ve bu nehir çoğu dinde olduğu gibi suyla arınma için kullanılır.

Bu tapınak Hinduların ölülerini yaktıkları bir tapınak aynı zamanda. Nehrin iki yakasını bir araya getiren köprünün üst tarafında asiller yakılırken alt tarafta sıradan halk yakılıyor. Bir ölünün yakılması yaklaşık 3 saat sürüyor ve bu görev ailenin erkek çocuğuna düşüyor. Yakılma işlemine ölünün ağzından ateş verilerek başlanıyor ve yakılma esnasında yayılan keskin koku sanılanın aksine ölüden değil ağırlıklı olarak odunlardan geliyor ve bu odun kokusu ölü kokusunu maskeliyor. Yakılan küller nehire atılıyor ve bu nehirde ölülerin altın dişlerini arayan gençlere sık sık rastlanıyor. Bir Hindu’nun burada yakılması onun onurlandırıldığı anlamını taşır.

 

 


YEME İÇME

 

Nepal-Kathmandu’da dışarda yemek kültürü biraz farklı. Türkiye ya da başka ülkelerdeki gibi ön hazırlık yapılmadığı için siparişinizin gelmesi 1 saati bulabilir. Siparişinizi verdikten sonra yakın bir yeri gezip karnınızı doyurmanız makul olacaktır.

 

 

 

 • Türk mutfağındaki mantının bir benzeri olan "momo" adı verilen yemeği deneyebilirsiniz. Etli, sebzeli ve tavuklu olabiliyor. (125 roupe)
   
 • "Choupsey" adlı yemek noodle benzeri ama kızartılarak yapılıyor ve biraz sulu ne çok iyi bir seçim ne de kötü (200 roupe)
   
 • Tatlı olarak "Banana Fritter" adlı muz kızartma tatlısını deneyebilirsiniz (95 roupe)
   
 • Bölgeye ait "Everest" ve "Nepal İce" biraları çok lezzetli ve tatları birbirine yakın (185 roupe civarı)
   
 • Nepal’de çay (Daduala) şekerli ve sütlüdür. Tibet çayı da bulunur ama o da süt-tereyağı-tuz ve bir tutam çaydan oluşuyor. Black Tea isterseniz alışık olduğunuz çayı içebilirsiniz.
   
 • Bizim bildiğimiz anlamda ekmek bulunmuyor. "Çapati" denilen bizdeki lavaş-bazlama arası bir ekmekleri var ama özel olarak belirtmezseniz yemekle standart olarak gelmiyor.
   
 • Nepal-Katmandu’da "Deliam Garden” yemek için tavsiye edilen yerlerden biri. (grilled lemon-butter chicken 240 roupe) (chicken djoniese 235 roupe) (thamel tomato rajani steak 270 roupe)
   
 • Nepal’de alkol tüketimi fazladır. Temizlik için yanınızda ıslak mendil ve tuvalet kağıdı taşımanız gerekebilir. Bulamadığınız yerler olabiliyor.

 

 

ULAŞIM

 

Nepal-Katmandu’ya genellikle "Gulf air" uçuyor. İstanbul-Bahreyn oradan Bahreyn-Umman oradan da Umman-Kathmandu uçmak durumundasınız. Uçak bileti aramanızı Gidiyorum üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Genelde Bahreyn'de bir gece konaklanıyor ve İstanbul’dan Katmandu’ya ulaşmanız aktarmalar ve beklemeler dahil (saat farkı ile) 24 saat sürüyor.
 

Vize 35 $ karşılığı girerken alınabilir. Yeşil pasaport da ücrete tabii. 3 günden kısa süreli girişlerde ücret alınmıyor.


En Ucuz Kathmandu Uçak Bileti'ni gidiyorum.com üzerinden satın alabilir, en uygun havayolu şirketini bulabilirsiniz. Gidiyorum üzerinden erken davranarak promosyonlu Kathmandu uçak bileti alabilirsiniz. Thy ile de Kathmandu’ya seyahat etmeniz mümkün. En Uygun Türk Hava Yolları Uçak Bilet’lerine Gidiyorum’dan ulaşabilir, diğer Uçak Firmaları’nı da öğrenebilirsiniz.

 

 

KONAKLAMA

 

Nepal-Kathmandu’da konaklamanın en uygun seçeneklerini gidiyorum.com'da bulabilirsiniz. Bütçenize uygun en ucuz otel/hostel fırsatları gidiyorum.com'da!