Yeni Yıl Gelenekleri

2024'e sayılı günler kala bütün dünyayaya sağlık, başarı, şans, mutluluk, huzur dilerken tüm dünyayı saran heyacanı ile hepimiz için yeni umutlar, beklentiler, hayaller ve hedeflerle giriyoruz.

Yeni yılda tüm dileklerin gerçekleşmesi, şans, bolluk, bereket getirmesi için edilen dualar, yapılan ritüeller, kutlamalar her ükede değişiklik göstermektedir.

Anadolu’da un kapları, tüm yıl dolu olsun diye, ağzına kadar dolduruluyor; yeni yılda Brezilyalılar beyaz giyinirken İspanyollar 12 saniyede 12 üzümü yemeye çalışıyor; Arjantinliler eski yıla ait kağıtları yırtarak camlarından aşağı atıyor; Çinliler kapılarını kırmızıya boyuyor; Almanya’da eritilmiş kurşun suya atılıyor; Japonlar ise kahkahalarla yeni yıla giriyor.

Saatler tam 12’yi gösterdiğinde sevdiğimiz kişileri öperek onlarla uzun seneler bir arada kalacağımızı; kapı önünde patlatılan narın sofraya getirilmesi ile yıl boyunca bolluk bereketin artmasını umut ediyoruz. Bir günde bir şey değişmeyecek ancak yine de saatler 00.00’ı vurduğunda, dilekler tutulacak.

Tüm dünyanın dört bir yanından yeni yıl gelenekleri için hazırlamış olduğumuz ilginç bilgileri sizler için derledik.

ÇİN: Kapıları Kırmızıya Boyayıp, Mandalina Hediye Etmek

Mutluluğun ve iyi şansın sembolü olarak yeni yıl zamanı kapılarını kırmızıya boyayan Çin halkı, kutlamalara başlamadan önce geçen yıldan kalan kötü şansı göndermek için evlerini iyice temizliyorlar. Şans ve bereket getirmesi için evlerine çeşitli çiçek ve bitkiler satın alıyor ve kırmızı zarfların içinde çocuklara şans parası dağıtıyorlar. Ayrıca bereketi sembolize eden mandalina hediye etme geleneğini de yıllardır devam ettiriyorlar.

HOLLANDA: Yeni Yıla Mideniz Dolu Girin

Eskiyi arındırıp yeniliği güzelliklerle karşılamak amacıyla Hollandalılar yeni yıl ağaçlarını süsleyerek, tüm gökyüzünü havai fişek gösterileriyle donatıyorlar. Ülkede yeni yıla girerken Oliebollen adı verilen yağda kızartılmış hamurlar tüketiliyor. Eski Germen kabilelerinden gelen bu inanışa göre bu hamurlardan yenildiği takdirde tüm yıl boyunca kötü etkilerden uzak durulacağına inanılıyor.

İSPANYA: 12’den Geriye Sayarken Şans İçin 12 Üzüm Yemek

İspanya’da birbirinden lezzetli yemeklerle donatılmış geniş ve kalabalık masaların olmazsa olmazı olan üzümler yeni yılda daha da anlam kazanıyor. Yeni yılı İspanya’da geçiriyorsanız 24.00’den önce her çan çaldığında bir adet üzüm yiyerek bu geleneğe ortak olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bunu 12 kere yaparak, saat 24.00’ü gösterene kadar üzümleri ağzınızda tutmayı başarmak. Bunu yaptığınız takdirde yılınızın şanslı geçeceğine emin olabilirsiniz. Tüketilen 12 adet üzümün her birinin yılın bir ayını temsil ettiğini de ayrıca belirtelim.