San Sebastian, Spain's Holiday City | Gidiyorum.com

San Sebastian, Spain's Holiday City

Şehrin hemen hemen her yerini kaplayan kumsalları sizleri davet etmeden duramıyor. Kumsalları ile bütünleşen muhteşem yapıları, eğlenceli mekanları, leziz yemekleri ile sizlere kusursuz bir tatil olanağı sunan İspanya’nın tatil sever şehri San Sebastian, Avrupa’daki sayılı noktalardan bir tanesi. Hem tatilinizi yapıyor, hem güzel lezzetleri tadıyor hem de sanatın nasıl bir gelişim gösterdiğini canlı kanlı bir şekilde görebiliyorsunuz. Daha da ne olsun! Üstelik tüm bunları yürüyerek yapabilmeniz mümkün. Bizim size şehri daha keyifli bir hale getirmek için tek önerimiz bisiklet kiralamanız. Hem zamandan kazanıyorsunuz hem de San Sebastian’da bisiklet sürmenin nasıl bir his olduğunu tadıyorsunuz. Bisikletlerinizin lastiklerini kontrol ettiyseniz yolculuğa başlıyoruz!

Görülmesi Gereken Yerler

La Concha Plajı

Mayıs ayından itibaren neredeyse ekim ayının sonlarına kadar keyfini çıkarabileceğiniz plaj 1.5 kilometre uzunluğunda. Güneşin ve gün batımının keyfini sürebileceğiniz plajın bir de gece eğlenceleri var ki tadından yenmez. İspanya’nın en güzel plajlarından biri olarak bilinen La Concha , her yıl yerli ve yabancı birçok turistin ziyareti ile şenleniyor. La Concha Plajı dışında San Sebastian’da önereceğimiz diğer plaj isimleri; Ondarreta ve La Zurriola.

San Telmo Müzesi

Nieto Sobejano tarafından yapıldığı bilinen San Telmo müzesi, şehre sanatsal ve mimari açıdan büyük katkıları olan bir müze. Eskiden Dominik manastırı olarak kullanılmış bina, daha sonraları ulusal anıt ve kent konseyi binaları olarak da kullanılmıştır. Maddi ve manevi olarak sürekli zarar görmesine rağmen bir şekilde ayakta kalmayı başarmış olan San Telmo Müzesi, Rönesans dönemi eserlere yer verir. Bu sayede toplumun sanata olan duyarlılığını arttırma çabası içerisindedir. Çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği müze San Sebastian’da görmeden geçmemeniz gereken yerler arasında.

Paseo Nuevo

Şehrin merkezinde yer alan ve yerli yabancı herkesin sıklıkla önünden geçtiği Paseo Nuevo, şehrin yeni sahil yolu olarak biliniyor. Gündüzleri apayrı güzellikler sunan yol, geceleri de bir o kadar farklı bir yanıyla karşınıza çıkacak. Bizden size romantik bir öneri gün batımında sevdiklerinizle birlikte şarabınızı elinize alıp, dakikaların keyfini sürün.

Mount Urgull Dağı

Sıra geldi trekking severler için güzel haberler vermeye. San Sebastian’ın bilinen en yüksek dağı olan Urgull Dağı, hem trekking severler için hem de İsa Heykeli’ni görmek isteyen turistler için görülmesi gereken lokasyonlardan bir tanesi. Şehir merkezinden 20 dakikalık bir uzaklıkta olan dağı tırmanmak sizi o kadar da zorlamayacak. Hem zorlasa bile dağın tepesinde göreceğiniz o muhteşem şehir manzarası her şeye bedel.

El Buen Pastor Katedrali

Şehirde kendisini gösteren yapılardan birine geldi sıra, El Buen Pastor Katedrali. Eski kent olarak bilinen meydana yakın bir yerde yer alan katedral, sanat severlerin heyecanla beklediği bir ziyaret noktası. Neo-gotik olarak tasarlanan bir mimariye sahip olan yapı fotoğraf karelerini süsleyecek cinsten!

Cristina Enea Parkı

Denizinize girdiniz, dağınıza tırmandınız, tarihi yapıları gezip kültürlendiniz. Şehirden gitmenize birkaç gün kalmış olmalı. Bu birkaç günü oturduğunuz yerden şehri izlemeye ayırabilmek ne kadar da güzel olur değil mi? Bunun için size ilk önerimiz şehir merkezine çok yakın olan Cristina Enea Parkı olacak. Mandas Dükü’nün karısı için yaptırılan park, yeşilin her tonunu barındırması, kuğulara ev sahipliği yapması ve huzur dolu bir atmosferiyle tüm yorgunluğunuzu üzerinizden almaya niyetli.

San Sebastian Yeme İçme Rehberi

Köklü bir mutfağa sahip olan Sen Sebastian İspanya’nın tüm keyifli yanlarını alan bir mutfak olarak biliniyor. Size ek bir bilgi daha verelim. İspanya’nın lezzet başkanti olan San Sebastian’a bu şekilde denmesinin sebebi Michelin yıldınıza sahip restoranların çoğunluğunun burada olmasından kaynaklı. İspanya’nın ünlü tapası burada yapılmakta. Yemek için size önerdiğimiz lokasyon Eski şehir diye bilinen bölge. Gözünüze kestirdiğiniz her restorana girebilir ve bir şeyler yiyebilirsiniz. Şehirde en sık tüketilen ürünlerden ilki, küçük ekmek dilimleri üzerine hazırlanmış olan salam, sucuk, füme et ve deniz ürünlerinin mantar, peynir ve sebze ile bir bütün haline getirilerek hazırlanan ekmekler. Ve yanında da tek geçtiimiz Txakolin şarabı. Bira severler için lokal bir bira olan Zurrito’yu da önermeden geçemeyeceğiz.

Ulaşım ve Konaklama

Türkiye’den San Sebastian’a maalesef ki henüz direkt uçuş seferleri başlatılmamıştır. İspanya’nın kuzeyinde yer alan bu şehre gidebilmeniz için önce Bilbao’ya uçmanız gerekir. 4 saatlik bir uçuşun sonunda Bilbao’dan San Sebastian’a yaklaşık 2 saatlik bir otobüs yolculuğu ile varabiliyorsunuz. Konaklama içinde size kumsal çevresini önerebiliriz. Hem de geceliği 15 Euro’dan başlayan fiyatlarla.