The Port City in Black Sea: Odessa | Gidiyorum.com

The Port City in Black Sea: Odessa

Karadeniz’in önemli liman kenti ve Ukrayna’nın üçüncü en büyük şehridir. 1794’ten itibaren yönetimi Osmanlı’dan Ruslara geçen kent hala türk nüfus da barındırır. Çarlık Rusyası döneminde kurulan şehir bugün önemli bir endüstri ve mühendislik şehridir. Kentte Musevi kültürü de oldukça yerleşik durumdadır, nüfus 1 milyonun üzerindedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Deribasovskaya Caddesi

Odessa’nın en hareketli caddesidir. Özellikle alışveriş için tercih edilen caddede karşılıklı olarak bar ve kafeler de bulunuyor. Yürüyüş yapmak için de tercih edilebilecek cadde lüks mağazaların toplandığı bir merkez konumunda.

Primorskyi Bulvarı

Odessa’nın merkez noktası olan bulvar limanın hemen üzerinde yer alıyor. İnsanların yürüyüş yaptığı, sokak sanatçılarının canlı performanslarını sergilediği bulvarın yakınlarında kentin simgesel mimari örneklerini görmeniz de mümkün.

Teatralnaya Meydanı

Promoskyi Bulvarı’na yakın bir noktada olan meydan şehrin önemli merkezlerinden biri. Etrafında mağazalar, kafe ve restoranların yanı sıra kentin en önemli yapılarından biri olan opera binasının da bulunduğu yerdir.

Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu

Ukrayna’nın en eski tiyatrosudur. İlk opera binası 1810’da açılmış ve 1873’de geçirdiği yangın sonucunda yeniden inşa edilmiştir. İki mimarın Neo-Barok üslubunda inşa ettiği yapı, akustik ve düzenleme açısından dünyanın önde gelen salonlarından olmuş. 1665 koltuk kapasiteli salon, mimari elemanlarıyla da oldukça dikkat çekicidir. Şehirde elektrik ilk olarak bu binaya verilmiştir. Son kez 2007’de yenilenen salon hala kullanılmaktadır. Odessa’da bir oyun izlemek isterseniz biletlerinizi Pazartesi hariç her gün 11:00-19:30 arasında temin edebilirsiniz. Ancak salona günlük kıyafetlerle girmek yasaktır.

Potemkin Merdivenleri

Şehrin simgeleşmiş yapılarından biri de Potemkin Merdivenleri. 1837-1841 arasında yapılan bu merdivenler toplamda 192 basamaktan oluşuyor. Primorsky Bulvarı’nı marinaya bağlayan noktada bulunan yapının en önemli özelliği, tasarımında optik illüzyonun kullanılmış olmasıdır. En alttan yukarı baktığınızda ulaşacağınız son basamakları göremezsiniz. Aynı şekilde yukarıdan aşağıya baktığınızda da böyledir.

Duke de Richelieu Anıtı

Şehirde inşa edilen ilk anıt, Potemkin Merdivenlerinin bittiği noktada bulunuyor. Ukrayna’nın ilk başkanının heykelidir. 1826 yılında inşa edilen heykelin para kesesine dokunulduğunda zengin olunacağı düşünülüyor. Siz de keseye dokunmayı deneyebilirsiniz.

Odessa Katakombları

Şehrin zemininin 16 metre altındaki yeraltı şehrine 70 basamakla iniliyor. 200 km’lik alanın yalnızca %30’u günümüze ulaşmış. Şehirdeki bazı yapıların inşasında buranın taşları kullanılmış. Katakomb, Avrupa’daki en uzun yeraltı şehirlerinden biri olma özelliği de taşıyor. Şehrin bağımsızlığı açısından da tarihi önemi olan katakomb, partizanların barınağı olmuş. 3 katlı yapının her bölümünde 45-50 kişi kalmış. Naziler bu yeraltı sığınağının yerini bilmemelerine rağmen, çok uzun süre kalan partizanların fiziki durumlarından dolayı onların direnişçi olduklarını anlayıp öldürebilmişler. Çok büyük bir alan kaplamasından ve birçok farklı yola sahip olmasından ötürü geçmişte birçok tünellerde kaybolduğu bilinmektedir. Bu sebeple katakombun gezisi için turlar oluşturulmuş durumda. Katakomb turunu bir gece konaklamalı biçimde yapmanız da mümkün.

Arcadia Plajı

Yaz aylarında tatil ve eğlencenin merkezi konumunda olan Arcadia, Odessa’nın en ünlü plajıdır. Şehir merkezine 5 km uzaklıktaki plaj, lüks otel ve gece kulüplerine de sahip. Eğer Odessa tatiliniz yaz aylarına denk geliyorsa ve biraz da tatil yapmak isterseniz Arcadia’ya mutlaka uğramalısınız.

Odessa Arkeoloji Müzesi

1825’te kurulan müze, Odessa’nın en eski müzelerinden biridir. Roma, Bizans, Mısır, İskit, Hazar, Polovtsy, Peçenekler ve Slavlara ait buluntular, heykeller, yazıtlar, el sanatları ve objelerin yer aldığı müzede 160 binden fazla eser bulunuyor.

Odessa Batı ve Doğu Sanat Müzesi

1920’lerde kurulan müzede 2 binden fazla eser sergileniyor. Rönesans dönemi dahil birçok dönem eserini barındıran müzede Teniers, Del Piombe, Mignard, Michelangelo, Rubens, Pierre Minjara gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

Odessa Güzel Sanatlar Müzesi ve Devlet Edebiyat Müzesi

Müze, Sovyet dönemi resim ve heykellerini barındırmaktadır. 15. ve 18. yüzyıl arası sanat tarihini izleyebileceğiniz müze Sofievskaya Caddesi’nde yer alıyor.

19. yüzyıl modern mimarisiyle inşa edilmiş Edebiyat Müzesi Prens Gagarin Sarayı’nda yer alıyor. Müzeyi ziyaret ederek Ukrayna edebi mirasına ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz.

Odessa Tren Garı

1944 yılında yapılan bina II. Dünya Savaşı’nda yıkıldıktan sonra 1952’de tekrar yapılmış. Gar, Lenin’in desteğiyle ayaklanmanın devam ettiği nokta olmasından dolayı tarihi öneme de sahiptir. Sovyet döneminden kalma yataklı vagonlar hala kullanılmaktadır. Odessa’dan başka bir şehre geçme planınız varsa bu vagonları kullanabilirsiniz.

Shevchenko Parkı

1874’te 700 bin metrekarelik alan üzerine dizayn edilen park, İmparator Alexander II için yapılmıştır. Kentin en eski parkıdır. Eşsiz manzarasıyla kalabalıktan kaçıp dinlenebileceğiniz diğer adresler de Victory ve Preobrazhensky parklarıdır.

Tyoschin Köprüsü

Primorsky Bulvarı’nda yer alan köprü sevgililerin astıkları kilitler nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı için, çözüm olarak yapılan kalp şeklindeki anıta asılan kilitler kullanılıyor.

Belvedere Kolonları

Liman ve Potemkin Merdivenleri arasında bulunan 19. yüzyılda yapılan yapı, Helenistik Dönem mimari geleneğini yansıtmaktadır.

Puşkin Müzesi

Puşkin’in Çar tarafından sürgüne gönderilmesinin ardından 1820-1824 yılları arasında Odessa’da yaşadığı evdir. Puşkin’e ait bu evde sanatçıya ait çok sayıda eşya sergileniyor.

Odessa’da Yemek

Paska, yemeklerin yanında servis edilen ekmek türevi bir çörek. Sıcak yemeklerle de tek başına da tüketilen çörek oldukça seviliyor. Rus mutfağında Palmeni olarak adlandırılan mantı benzeri Vareniky yine aynı şekilde patates gibi malzemelerle de hazırlanabiliyor. Deruny mücverin kabak yerine patatesle yapılanı. Farklı olarak kremayla servis ediliyor. Lahana sarmasının pirinçle yapılan şekli Glospy, Odessa’da en çok tercih edilen yemeklerden biri. Farklı hayvanların etlerinden yapılan geleneksel Pechenya yemeği eğer tercihinizi belirtmezseniz geyik etiyle yapılıyor. Odessa’nın sıcak yemeklerinin başında gelen Pechenya’yı deneyecekseniz et tercihinizi sipariş verirken belirtmenizde fayda var. Mısır unuyla hazırlanan bir diğer geleneksel yemek ise Banosh. Kiev usülü tavuk ve borsch çorbası da Odessa’da çokça tüketilen yiyeceklerden.

Ulaşım ve Konaklama

Odessa’ya direkt uçuşlarla seyahat edebileceğiniz gibi Kiev aktarmalı olarak da uçabilirsiniz. Odessa’ya “en ucuz uçak bileti”ni bulmak için gidiyorum.com'dan “ucuza bilet” aramalarınızı yapabilir, “son dakika uçak bileti” fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Odessa’da bütçenize uygun konaklama merkezini seçerken gidiyorum.com'dan yapacağınız aramalarla, seyahat planlamanızı yapabilir, konaklama fırsatlarından faydalanabilirsiniz!