Land of Wind: Çeşme | Gidiyorum.com

Land of Wind: Çeşme

Türkiye’nin en popüler tatil rotalarından birisi olan Çeşme, tertemiz denizi ve göz alıcı plajları ile Ege’nin incisidir. İzmir’e 87 km uzaklıkta olan ve üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada olan Çeşme aynı zamanda Sakız Adası’na da oldukça yakın bir mesafededir. Özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmez rotalarından birisi olan ve son zamanlarda hem yerli hem de yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören Çeşme; birbirinden güzel koyları, tertemiz plajları ve tarihi yapıları ile zengin bir gezilecekler listesine sahiptir. Peki, Çeşme’ye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler nereleridir? İşte Çeşme tatili düşünenler için Çeşme’de görmeden dönmemeniz gereken yerlerin listesi…

Görülmesi Gereken Yerler

Alaçatı

Son zamanlarda Çeşme’den bile meşhur olan, yerli-yabancı binlerce turisti ağırlayan, sevimli evleri ve dar sokakları ile giden herkesi kendisine hayran bırakan Alaçatı, Çeşme seyahatinizde görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında ilk sırada. Siz de Alaçatı’nın sokaklarında kaybolabilir, tertemiz denizine girerek deniz-kum-güneş keyfi yapabilirsiniz.

Ilıca Plajı

Çeşme denildiğince hiç şüphesiz akla gelen ilk plajlardan birisi olan Ilıca Plajı, tertemiz denizi ve uzun kumsalı ile mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Üstelik bu seneden itibaren plajın hizmetini alan Çeşme Belediyesi plajda şemsiye ve şezlong hizmetini de ücretsiz olarak sağlayacaktır.

Çeşme Kalesi

Çeşme’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Çeşme Kalesi, 1508 yılından günümüze kadar ulaşan tarihi kalelerden birisidir. Kaleden aynı zamanda Çeşme’nin en güzel manzaralarından birisine de şahit olabilirsiniz.

Ayayorgi Koyu

Çeşme’nin en güzel ve en hareketli koylarından birisi olan Ayayorgi Koyu, Çeşme merkezine 1 km uzaklıktadır. Ayayorgi Koyu aynı zamanda Çeşme’nin en hareketli ve tercih edilen beach club işletmelerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Pırlanta Koyu

Çeşme’nin gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri arasında yer alan bu plaj Çeşme’den 10 km uzaklıkta bir mesafede yer almaktadır. Bu koyu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise hiç kesilmeden ve kuvvetle esen rüzgarıdır. Bu rüzgar sayesinde sörfçülerin uğrak mekanlarından birisi olan Pırlanta Koyu, aynı zamanda sit alanı olduğu için etrafında yapılaşmaya da izin verilmemektedir.